Ciekawostki o kryptowalutach – TOP 10

Data dodania: 31 marca 2025 r. / Aktualizacja: 31 marca 2025 r.
ciekawostki o kryptowalutach naklejkiCiekawostki o kryptowalutach
Źródło: RDNE Stock project / Pexels

Zaginione miliony dolarów, tajemniczy twórca, bitcoin za pizzę. TŚwiat kryptowalut skrywa te i jeszcze wiele interesujących historii. W tym artykule poznasz 10 ciekawostek o kryptowalutach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

1. Kim jest tajemniczy twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto?

Bitcoin od początku swojego istnienia skrywa wielką tajemnicę. Kim jest jego twórca? Satoshi Nakamoto to pseudonim, pod którym została ukryta prawdziwa tożsamość osoby albo może kilku osób? W 2008 roku autor opublikował whitepaper Bitcoina i jeszcze przez 2 lata uczestniczył w rozwoju pierwszej kryptowaluty. Potem zniknął w 2010 roku i przekazał pałeczkę społeczności open-source.

Wśród osób, które mogą się kryć za pseudonimem Satoshi Nakamoto, wymienia się najczęściej 3 nazwiska:

  1. Hal Finney wyjątkowy programista, który jako pierwszy odebrał BTC.
  2. Dorian Nakamoto to inżynier komputerowy japońskiego pochodzenia, który mieszka w USA.
  3. Nick Szabo to ekspert w dziedzinie kryptografii i był jednym z prekursorów Bitcoina oraz twórcą koncepcji „Bit Gold”.

Każdy z nich jednak zaprzecza, że miałby stworzyć Bitcoina. Jednak ta tajemnica tylko podkreśla zdecentralizowany charakter krypto oraz ich anonimowość.

W 2021 roku naa cześć Stashiego stanął w Budapezcie pomnik. To rzeźba wykonana z brązu przedstawiająca postać w kapturze, która ma symbolizować anonimowość.

pomnik Satoshi Nakamoto w Budapeszcie

źródło: Wikipedia

2. Pierwsza transakcja, czyli pizza za 10 000 BTC

Pierwsza rzeczywista transakcja przy użyciu Bitcoina miała miejsce w 2010 roku. Programista o imieniu Laszlo Hanyecz ogłosił na forum BitcoinTalk, że zapłaci 10 000 BTC za kilka pizz. Po kilku dniach zgłosił się Jeremy Sturdivant, który zamówi dwie pizze z Papa John's w zamian za kryptowalutę.

Wówczas te 10 tys. Bitcoinów miało wartość około 25 USD. Dzisiaj jest to równowartość 879 milionów dolarów amerykańskich. Jednak w tamtych czasach nikt nie przypuszczał, że cena cyfrowej waluty aż tak wzrośnie.

Sam Laszlo powiedział w wywiadzie dla „The New York Times”, że:

Bitcoiny nie miały wtedy większej wartości, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się takie wielkie.

Dzisiaj na pamiątkę tego dnia obchodzimy Dzień Pizzy Bitcoin, który przypada na 22 maja.

3. Kim był pierwszy odbiorca BTC Hal Finney?

Jedną z kluczowych postaci na początku rozwoju Bitcoina był Hal Finney, programista, kryptograf i zwolennik wolności finansowej. Był aktywnym członkiem ruchu cypherpunk, który za pomocą kryptografii promował prywatność i bezpieczeństwo.

Hal był jednym z pierwszych użytkowników Bitcoina. W 2009 roku otrzymał od Satoshiego Nakamoto 10 BTC. W ten sposób  przeprowadzili test, że sieć działa poprawnie.

Finney nie tylko pomagał w testowaniu technologii blockchain, ale również aktywne wspierał jego rozwój. Był również pierwszym górnikiem. Wierzył w to, że Bitcoin stanie się największą innowacją finansową.

Z tego też względu był podejrzewany o to, że sam był twórcą pierwszej kryptowaluty. Jednak zaprzeczał temu, że miałby być tajemniczym Satoshi.

Niestety Finney zmarł w 2014 roku po ciężkich zmaganiach z chorobą ALS. Jednak jego wkład w rozwój w kryptowalut pozostaje nieoceniony. Odegrał ważną rolę w popularyzacji świata kryptowalut.

4. Czym jest coinbase?

Z czym kojarzy Ci się nazwa coinbase? Z giełdą kryptowalut? Błąd, w rzeczywistości to pojęcie ma głębsze znaczenie i odnosi się do procesu wydobycia Bitcoina.

Coinbase to termin, który dotyczy pierwszej transakcji zawartej w każdym nowym bloku Bitcoin. Służy do wypłaty nagrody za wydobycie nowego bloku. Co więcej, w przeciwieństwie do zwykłych transakcji, nie posiada nadawcy, więc nie ma żadnych wejść.

Obecnie wysokość nagrody wynosi 3,125 BTC po ostatnim halvingu Bitcoina z 2024 roku.

Sama nazwa giełdy kryptowalutowej Coinbase nawiązuje do tego terminu. W ten sposób podkreśla tak ważną kwestię, jakim jest powstawanie nowych monet.

5. Bitcoin w kosmosie

W 2016 roku Bitcoin trafił na orbitę. Ten eksperyment miał ukazać, że kryptowaluty mogą funkcjonować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do internetu.

Tym badaniem zajęła się firma Genesis Mining, która zajmuje się wydobywaniem kryptowalut. Do balona meteorologicznego został przymocowany portfel. Kiedy balon był na wysokości 35 km nad powierzchnią Ziemi, wtedy przeprowadzono pierwszą kosmiczną transakcję.

Pozwoliło to pokazać, jak kryptowaluty są odporne i niezależne od tradycyjnej infrastruktury. Być może na eksperymencie się nie skończy i w dalekiej przyszłości, to właśnie kryptowalutami będziemy płacić na kosmicznych koloniach umieszczonych na innych planetach.

Choć oczywiście najważniejszy wniosek to pokazanie, że zdecentralizowanymi walutami cyfrowymi można płacić w każdym miejscu. Nie ważne czy to będzie pustynia, dno oceanu, dżungla, czy ziemska orbita.

złota moneta Bitcoin w kosmosie

źródło: recraft.ai

6. Ile Bitcoinów przepadło na zawsze?

Kryptowaluty mają to do siebie, że jeżeli raz zostały utracone, to nie da się ich już odzyskać.

Eksperci szacują, że od 3 do 5 milionów BTC przepadło bezpowrotnie. Co oznacza, że nie da się przywrócić do obiegu około 20% całkowitej podaży Bitcoina!

Jakie są najczęstsze przyczyny, że ludzie tracą dostęp do swoich tokenów?

  1. Zapomniane klucze do portfeli, kiedy hasło okazało się zbyt długie.
  2. Uszkodzone lub zgubione portfele sprzętowe.
  3. Wysłanie środków na błędny adres.
  4. Śmierć właściciela.

James Howells z Wielkiej Brytanii w 2013 roku wyrzucił dysk twardy na śmietnik, który zawierał 8 tysięcy BTC. Od lat próbuje go bezskutecznie znaleźć na wysypisku śmieci.

7. Gdzie wydobywa się najwięcej Bitcoina?

Wydobywanie Bitcoina polega na używaniu potężnych komputerów do rozwiązywania skomplikowanych obliczeń matematycznych. Dlatego największe kopalnie znajdują się w krajach, które zapewniają tani prąd, sprzyjające regulacje prawne i stabilną infrastrukturę.

Kiedy Chiny wydały w 2021 roku zakaz kopania kryptowalut, to około 40% światowego wydobycia krypto odnotowały Stany Zjednoczone. Najwięcej kopalni działa w takich stanach jak Teksas, Kentucky i Georgia.

Kuwejt uważany jest za najbardziej dochodowy kraj dla górnictwa. Koszt wydobycia 1 BTC nie przekracza kosztu 2 tys. USD.

Za to idealnym krajem do wydobywania kryptowalut jet Islandia. Zapewnia naturalne chłodzenie. Dzięki czemu zmniejsza się koszt konserwacji urządzeń. Poza tym ma bardzo tanią energię elektryczną, która jest pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Około 70% energii wytwarzają elektrownie wodne, a 30% źródła geotermalne.

Największa farma górnicza znajduje się w Mongolii. Zbudowała ją firma Bitmain Corporation i obsługuje ją 50 osób.

bryły lodu Islandia

Valdemaras D. / Pexels

8. Kryptowaluty nie mają centralnego wsparcia

Kryptowaluty wyróżniają się od walut fiducjarnych tym, że nie są zarządzane przez jeden podmiot np. bank centralny danego państwa. Centralna jednostka sama ustala podaż pieniądza, stopy procentowe i może interweniować w czasach kryzysu.

Kryptowalut za to nie można „dodrukować”, mają z góry określoną liczbę i nie można jej zmienić. Wartość aktywów cyfrowych określa popyt i podaż na rynku. Dlatego właśnie ich ceny mogą gwałtownie rosnąć i spadać. Co wiąże się z wysokim ryzykiem dla inwestorów.

Zaletami decentralizacji są:

  1. odporność na inflację,
  2. niezależność finansowa użytkowników,
  3. użytkownicy mogą pozostać anonimowi,
  4. brak pośredników,
  5. globalny dostęp.

Jednak to nie jest tak, że jest to w 100% dobre rozwiązanie. Brak centralnej jednostki oznacza również takie wady, jak:

  1. wysoką zmienność cen,
  2. brak gwarancji depozytów,
  3. brak ochrony państwa w przypadku oszustw i błędów,
  4. ograniczanie rozwoju poprzez nakładanie regulacji rządowych.

9. Czy trzeba płacić podatek od cyfrowych walut?

Kryptowaluty takie jak Bitcoin, czy Ethereum są traktowane jako forma inwestycji. Co więcej, cyfrowe aktywa nie są uważane za oficjalny środek płatniczy. Dlatego obowiązują je takie same zasady jak w przypadku inwestowania w papiery wartościowe czy fundusze inwestycyjne na giełdzie.

W Polsce zakup kryptowalut jest zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT. Chyba że zajmujesz się działalnością, która polega na obrocie krypto np. jako kantor kryptowalutowy.

Jednak jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%. Najpierw należy wykazać zysk w rocznym rozliczeniu PIT.

Jednak przepisy różnią się w każdym kraju, dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać. Przykładowo wysokość podatku w USA zależy od okresu trzymania kryptowaluty.

Natomiast w Portugalii inwestowanie w kryptowaluty jest zwolnione z opodatkowania.

10. Gdzie powstał pierwszy automat Bitcoina?

Obecnie w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, są dostępne bitomaty. To automaty, które pozwalają kupować i sprzedawać najpopularniejsze kryptowaluty. Mają tę zaletę, że nie potrzebujesz do tego giełdy kryptowalut.

Jednak czy wiesz, gdzie postawiono pierwszy bitomat? Nie były to ani Chiny, ani Stany Zjednoczone. Pierwszy automat pojawił się w Vancouver w Kanadzie. To przełomowe wydarzenie miało miejsce w 2013 roku. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogli kupić BTC za gotówkę.

Rok później pojawiły się pierwsze bitomaty w Europie m.in. w Londynie i Helsinkach.

Bitomaty okazały się ratunkiem dla Ukrainki, gdy uciekła przed wojną ze swojego kraju. Banki przestały działać, w bankomatach zabrakło gotówki i w ten sposób straciła dostęp do swoich pieniędzy. Z pomocą przyszła sieć telewizyjna CNBC. Wysłane pieniądze kobieta odebrała w bitomacie we Wrocławiu.

Na świecie funkcjonuje już ponad 37 tys. bitomatów.

Śledź aktualne kursy kryptowalut

Kryptowaluty mają już za sobą długą drogę i ciekawe incydenty. Nie zmienia to faktu, że ten rynek nie zwalnia tempa i dalej rozwija się technologicznie.

Dlatego bądź na bieżąco z kursami kryptowalut, które sprawdzisz na naszej stronie. Co więcej, przygotowaliśmy dla Ciebie ranking giełd kryptowalut oraz ranking cen kryptowalut.

Na koniec pamiętaj, że inwestowanie w wirtualne waluty wiąże się z wysokim ryzykiem. Ich wartość zarówno szybko rośnie, jak i spada. Dlatego nie zapomnij o przeanalizowaniu rynku, żeby podejmować świadome decyzje.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!