LIBRA Kurs Libra Coin

Ocena artykułu
3.7/5 (głosów: 10)

W czerwcu 2019 gigant społecznościowy Facebook zaprezentował plany nowej kryptowaluty. W przeciwieństwie do wcześniejszych informacji – nie będzie to GlobalCoin. Nazwa nowej kryptowaluty to Libra Coin. Wprowadzenie jej jest zaplanowane na rok 2020.

Główny zamysł Libry

Libra będzie tak zwanym stable coinem, jak Tether, TrueUSD czy USD Coin. Stable coiny z reguły nie podlegają dużym wahaniom ceny, ponieważ są ściśle związane z konkretnymi walutami fiducjarnymi (FIAT). Np. 1 Tether to w przybliżeniu 1 dolar amerykański. Twórcy stable coinów, zobowiązują się do trzymania sald równych z ilością sprzedanych tokenów. Czyli, kupione stable coiny – mają realne pokrycie w prawdziwych aktywach. Aktywa dobrane są tak, aby zminimalizować fluktuację ceny.

Facebook przemyślał wszystko. Nowa kryptowaluta będzie mierzyła się z takimi wyzwaniami współczesnego świata, jak: szybkość transferu pieniędzy oraz koszty obsługi przelewów.

Kryptowaluta Libra będzie zbudowana w oparciu o technologię Blockchain

Kto stoi za Librą?

Do prac i obsługi została powołana specjalna organizacja Libra Association. W ramach, której wchodzi cała rzesza partnerów – gigantów znanych z codziennego życia:

  • Płatności: Mastercard, PayPal, PayU (Naspers’ fintech arm), Stripe, Visa
  • Technologie i usługi: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
  • Telekomunikacja: Iliad, Vodafone Group
  • Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
  • Spółki venture-capital: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
  • Organizacje non-profit: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

Cel Libry

Celem nowej kryptowaluty jest stabilna waluta cyfrowa, zbudowana na bezpiecznym, skalowalnym Blockchainie, wspierana rezerwą prawdziwych aktywów, a także zarządzana przez niezależne stowarzyszenie.

Twórcy mają na celu zwiększenie dostępu do lepszych, tańszych, szybszych usług finansowych bez względu na położenie geograficzne i status majątkowy.

Trzymamy kciuki za Librę!