Bitcoin z ogromnym zużyciem energii

Data dodania: 1 lutego 2023 r. / Aktualizacja: 13 lutego 2023 r.
Źródło: Markus Winkler / Pexels

W styczniu 2023 roku podsumowano, ile energii w 2022 roku zużyto w skali światowej przy wydobywaniu przez górników nowych Bitcoinów. Oszacowano, że było to łącznie 161 TWh energii elektrycznej. Jak donosi Digiconomist, czyli platforma tech-sceptyczna porównała to zużycie z zużyciem energii przez cały rok przez Szwecję.

Dodano przy tym, że z około 93 mln przeprowadzonych transakcji w sieci Bitcoin w 2022 roku, na każdą przypadało średnio 1,738 kWh energii. Jedna taka transakcja zasiliłaby energią przeciętne gospodarstwo domowe w USA przez aż dwa miesiące.

Obawa przed upadkiem największego funduszu BTC – Grayscale

Inwestycje w kryptowaluty, w tym BTC czy ETH, mogą być przeprowadzane przez regulowane fundusze powiernicze i ETF-y. To gracze regulowani przez SEC na tradycyjnym rynku finansowym, dlatego jawią się inwestorom jako jak najbardziej wiarygodne podmioty. Dlatego coraz więcej inwestorów interesuje się np. funduszami Grayscale. Ich kapitalizacja była w styczniu wyższa niż wszystkich pozostałych funduszy tego typu łącznie. W 2022 roku Grayscala próbował przekształcić GBTC w publicznie notowany ETF, ale SEC odrzuciło go. Grayscale można klasyfikować jako systemowo ważnego gracza w całej branży kryptowalutowej.

Odrzucenie przekształcenia przez SEC może doprowadzić do upadłości Grayscale, co z pewnością miałoby duży wpływ na ceny kryptowalut w przyszłości.

Projekt Metahero w trendzie spadkowym

Polski projekt kryptograficzny Metahero to jedna z najbardziej innowacyjnych inicjatyw, jakie powstały na bazie Metaverse. W projekcie stworzonym przez Roberta Gryna i Mariusza Króla wykorzystano proces skanowania w technologii 3D. Wszystko wyglądało obiecująco, ale w styczniu 2023 roku projekt zanotował minima na giełdzie. Nie wywołuje już zainteresowania w społeczności krypto jak niegdyś, gdy w okresie od lipca do grudnia 2021 roku z optymizmem twórcy projektu mogli spoglądać w przyszłość.

FTX chce odzyskać darowizny

FTX to upadła giełda kryptowalutowa, której były CEO, Sam Bankman-Fired, przekazał darowizny charytatywne. Teraz zarząd FTX chce je odzyskać, choć w części. Na razie wiadomo jedynie tyle, że giełda ta ma więcej zobowiązań niż aktywów. Te by jak najbardziej się jej przydały.

Efekt Binance dla nowo wprowadzanych kryptowalut

Warto zauważyć, że właściwie za każdym razem gdy giełda Binance wprowadza na swoją platformę nową kryptowalutę, jej cena natychmiast wystrzeliwuje w górze. Mówi się już o efekcie Binance. Ren & Heinrich a 26 tokenów dodanych na Binance w ostatnich 18 miesiącach i okazało się, że w pierwszym dniu po ich wprowadzeniu na giełdę następował średni przyrost ceny o ponad 40 proc.

Planowane aktualizacje Ethereum Shanghai w marcu 2023 roku

W ubiegłym miesiącu dowiedzieliśmy się, że planowana jest duża aktualizacja Ethereum Shanghai, która zostanie przeprowadzona w marcu 2023 roku. Przypomnijmy, że 5 stycznia deweloperzy Ethereum spotkali się na dwutygodniowym posiedzeniu zespołu i omawiali potencjalne ulepszenia dla platformy.

Obligacje BTC zalegalizowane przez Salwador

W dniu 11 stycznia 2023 roku zgromadzenie ustawodawcze Salwadoru zdecydowało się zatwierdzić ustawę o cyfrowych papierach wartościowych. Pozwolono więc krajowi na emisję obligacji opartych na kryptowalucie Bitcoin.

Airdrop Flare Network już rozdystrybuowany

W ubiegłym miesiącu nastąpił długo wyczekiwany airdrop Flare Network. Został on rozdystrybuowany na największych giełdach kryptowalutowych na świecie. Dzięki temu dostęp do tokena FLR mają m.in. posiadacze XRP na Binance. Przy tym łącznie 15 proc. przeznaczono na airdrop, a pozostałe 85 proc. tokenów FLR ma być wykorzystwanych na dalszy rozwój Flare Network.

Tether na fali wznoszącej

Tether USDT przetworzył w 2022 roku 18,2 bln dolarów w transakcjach. Z tego względu jego wolumen obrotu przekroczył ten uzyskany przez Visę czy Mastercard. Organizacje płatnicze przetworzyły transakcje o wartości odpowiednio 7,7 bln dolarów i 14,1 bln dolarów.

Pół miliona walidatorów ETH

Ethereum w wyniku przejścia na protokół Proof-of-Stake notuje dynamiczny rozwój. Obecnie sieć osiągnęła w styczniu 2023 roku 500 000 walidatorów, jak wynika z danych BeaconScan. Są oni niezbędni do zapewnienia integralności oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla całej sieci.

Binance oficjalnie zarejestrowane w Polsce

Najbardziej popularna giełda kryptowalutowa Binance została oficjalnie zarejestrowana nad Wisłą, jako Binance Poland sp. z o.o. Konta dotychczas utworzone nie wymagają żadnych działań poza akceptacją regulaminu.

Giełda Binance zapowiedziała, że z dniem 1 lutego 2023 r. użytkownicy stracą możliwość zakupu i sprzedaży kryptowalut poniżej 100 000 USD za pośrednictwem przelewów SWIFT, i że dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej znaleźć partnera do tego rodzaju przelewów. W dalszym ciągu jednak są realizowane przelewy w innych walutach FIAT, np. w Euro czy funcie szterlingu.

Kopanie BTC coraz trudniejsze

Górnicy kryptowalutowi, skupieni na kopaniu BTC, mają coraz trudniejsze zadanie do wykonania. Nie dość, że ponoszą zwiększone koszty na zużywaną energię elektryczną do zasilania maszyn miningowych, to jeszcze rośnie trudność kopania Bitcoina. Skorygowała się ona w styczniu 2023 roku w górę do 37,59 T.

Hard fork Polygon

Blockchain platformy Polygon i jego kryptowaluta MATIC przeszły duży hard fork. Wszystko to spowodowało wzrost kursu tej kryptowaluty.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!