Bitcoin po 18 500 USD

Data dodania: 27 września 2022 r. / Aktualizacja: 28 września 2022 r.
Eksplozja Źródło: Pixabay / Pexels

Przewidywania niektórych analityków dotyczące tego, że na koniec 2022 roku Bitcoin ma szansę na wzrost nawet powyżej granicy 100 000 USD na razie bynajmniej się nie potwierdzają. Realizowany jest za to negatywny scenariusz dla BTC. Mianowicie, w IV tygodniu września bieżącego roku Bitcoin wyceniany był w okolicy 18 200 USD. To najniższy poziom od ponad 3 miesięcy.

Powodem tak  niskiej ceny „cyfrowego złota” jest decyzja Fed o podwyżce wysokości głównych stóp procentowych w USA. Tak, jak oczekiwano, stopy procentowe wzrosły o 75 punktów bazowych. Rezerwa Federalna swoją decyzją spowodowała wiele negatywnych skutków dla rynków finansowych. Dąży ona do spowolnienia i schłodzenia gospodarki, by skutecznie zahamować inflację. Jednocześnie, oddziałuje to negatywnie na kryptowalutowe rynki.

Spadek 20 proc. na ETH

Pomimo tego, że w połowie września bieżącego roku platforma Ethereum przeszła pozytywnie The Merge, czyli aktualizację protokołu, zmieniając go z Proof-of-Work na Proof-of-State, to po chwilowych wzrostach, zaczęła tracić na wartości. W efekcie przez tydzień straciła aż 20 proc. Udana fuzja nie nadała Ethereum wystarczająco siły. Spadek Ethereum doprowadził do tego, że analitycy wskazują już na wycenę na poziomie 1000 USD jako wsparcia dla tej kryptowaluty. Jeśli do tego dojdzie, byłby to spadek jej wartości o 27 proc. w stosunku do obecnie notowanych poziomów.

Wzrost XRP o ponad 26 proc.

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy coraz niższą wycenę BTC, ale nie wszystkie kryptowaluty wzorem Bitcoina taniały. Z XRP było wręcz przeciwnie, ponieważ cena kryptowaluty XRP wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 26 proc. Token notował bardzo duże wzrosty i to pomimo spadków wiodących kryptowalut, jak Bitcoin czy Ethereum.

XRP, czyli Ripple wybija się na tle innych cyfrowych tokenów. Wyceniany był na poziomie 0,4322 USD. Dlaczego tak się stało? Skąd taka wycena XRP? Wzrósł optymizm traderów względem tej kryptowaluty, głównie dzięki pozytywnym zmianom w toczącym się procesie Ripple.

Zapowiedź największego blockchainowego festiwalu w Europie

Już w dnia 23-24 listopada 2022 roku w Berlinie odbędzie się pierwsza edycja „The Blockchain Festival of Europe”. Swój udział zapowiedziało już ponad 5000 uczestników. Dodatkowo festiwal będzie miał około 10 000 widzów online. „Station Berlin” stanie się najważniejszym miejscem na mapie europejskiego blockchaina. Wydarzenie jest dedykowane startupom Web3, bez względu na to, na jakim etapie rozwoju się one znajdują.

Rekordowo słaby złoty

Polska waluta traci na wartości od wielu tygodni, ale od dawna nie znajdowała się na tak niskim poziomie wobec dolara amerykańskiego. W ubiegłym tygodniu, 22 września za 1 USD trzeba było zapłacić po raz pierwszy aż 4,86 zł.

Osłabienie polskiego złotego spowodowane jest wieloma czynnikami, m.in. globalnymi wydarzeniami, jak wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, czy podniesienie stóp procentowych przez FED. Polski złoty po ogłoszeniu wzrostu bazowych stóp procentowych w USA osłabił się tak bardzo, że dolar stał się znacznie droższy od euro.

Euro tańsze od dolara amerykańskiego

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy niespotykaną sytuację, w której europejska waluta znacznie osłabiła się względem dolara amerykańskiego. Wszystko przez pogorszenie sytuacji gospodarczej w Europie. Para EUR/USD po osiągnięciu w środę-czwartek najniższego od 20 lat poziomu 0,9809, w czwartek o godzinie 10:20 uzyskała wartość 0,9757.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)