Podatek od kryptowalut

Podatek od kryptowalutPodatek od kryptowalut

Sprzedaż wirtualnych walut od lat budziła wielkie emocje. Z jednej strony dlatego, że nie była trudną operacją, a wtajemniczonym udawało się zarobić na tych transakcjach niemałe kwoty, z drugiej pojawiało się pytanie o ewentualny podatek od kryptowalut.

Bitcoin jako waluta

Różnorodna, wolna interpretacja kryptowalut powodowała, że nie każdy, kto zajmował się transakcjami z użyciem Bitcoin’ów uznawał je za obrót walutowy. Tymczasem przysposabiając Bitcoin do definicji prawnych i finansowych, należy go traktować jako zbywalne dobro materialne, a nie jak towar. Innymi słowy, kryptowaluta stawowi część obrotu finansowego, a także ma określoną wartość majątkową.

Zbywanie dóbr majątkowych jest ściśle powiązane z opodatkowaniem, a więc w przypadku kryptowalut nie może być inaczej.

Dla tych którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kryptowalutami polecamy zajrzeć do rankingu najlepszych kryptowalut oraz zestawienia najpopularniejszych giełd.

Bitcoin a podatek VAT

Zacznijmy od podatku VAT, który dla wielu był i jest kwestią niejasną. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-264/14 Hedqvist uściśla tę kwestię nie pozostawiając pola do wątpliwości.

W tymże wyroku czytamy: „Dla celów opodatkowania VAT bitcoin jest traktowany jak środek płatniczy i podlega zwolnieniu od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT„.

Warto uściślić kwestię, w której osoba zbywająca kryptowaluty prowadzi związaną z nimi działalność gospodarczą, która w prostym rozumieniu jest związana z nabywaniem i sprzedażą Bitcoinów oraz jest płatnikiem VAT. W tym przypadku podatek VAT będzie miał swoje rzeczywiste przełożenie na transakcje zgodnie z przepisami unijnymi.

Należy więc zwrócić uwagę, że jeśli obie strony transakcji są polskimi podmiotami, a nabywca jest konsumentem, podatek VAT dolicza zbywca, czyli podmiot gospodarczy.

W sytuacji, w której kontrahentami są firmy lub osoby z terenu Unii Europejskiej, zbywca (przedsiębiorca) nie nalicza podatku VAT, ale nabywcy są zobligowani do jego zapłaty w swoim kraju, zgodnie z obowiązującymi tam stawkami i prawem podatkowym. Ta zasada dotyczy wyłącznie klientów UE, którzy prowadzą firmy.

Jeśli natomiast kontrahentem z UE jest osoba, która nie prowadzi żadnej działalności, to zbywca ma obowiązek podatek VAT doliczyć zgodnie ze stawką obowiązującą w swoim kraju, a więc w Polsce.

Usługi związane ze sprzedażą kryptowalut świadczone dla klientów spoza Unii Europejskiej nie nakładają na zbywcę naliczania podatku VAT.

Podatek od kryptowalut

Kryptowaluty nie są wolnymi od opodatkowania. Traktowane jako wcześniej wspomniane dobro majątkowe, które może podlegać transakcjom sprzedaży, jest objęte konkretnymi przepisami podatkowymi.
Przychody uzyskane z wymiany kryptowaluty na inną walutę — nie ma znaczenia czy na krajowe złotówki, czy jedną z zagranicznych — są zaliczane do tzw. źródeł przychodów opisywanych w prawach majątkowych.

Z praktycznego punktu widzenia osoba dokonująca transakcji ma obowiązek w swoim zeznaniu rocznym PIT zaznaczyć fakt sprzedaży i odprowadzić podatek zgodny z obowiązującą skalą podatkową. W zależności od progu wynosi on 18 lub 32 proc. Ustawy podatkowe i interpretacje ściśle określają sposoby rozliczania wszelkich kwestii podatkowych związanych z kryptowalutami. 


Poradnik początkującegoKomentarze

  • XTB

    2018-01-25 00:56:29
    Dzisiaj jakaś ustawa w sejmie weszła na temat kryptowalut, odnośnie ich regulacji. W sumie dobrze.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BitBayGiełda Bitcoin »Sprawdź nowe kryptowaluty!