Co zabrać na wakacje — lista top 100 niezbędnych rzeczy

Data dodania: 19 lipca 2023 r. / Aktualizacja: 19 lipca 2023 r.
Co zabrać na wakacje? Lista top 100 rzeczy do zabrania Co zabrać na wakacje?
Źródło: Timur Weber / Pexels

Wakacyjny urlop to piękny czas kojarzący się z wypoczynkiem. Dlatego, żeby zadbać o swój komfort w podróży czy to w Polsce, czy za granicą, przygotowaliśmy dla Ciebie uniwersalną listę rzeczy, które mogą Ci się przydać na wyjeździe. Lista top 100 pozwoli Ci nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach, które powinny znaleźć swoje miejsce w wakacyjnej walizce. Nie zastanawiaj się już dłużej, tylko sprawdź naszą listę, co warto zabrać na wakacje i korzystaj z niej przed każdym wyjazdem.

Lista rzeczy na wyjazd zależy od długości wakacji

Listę rzeczy do zabrania, którą tutaj znajdziesz, jest poglądowa. Pomoże Ci przypomnieć o najważniejszych rzeczach do spakowania, które musisz przygotować przed wyjazdem. Przede wszystkim wielkość twojego bagażu będzie zależała od długości twojego urlopu i co na nim planujesz robić. Co innego weźmiesz na weekendowy wyjazd, gdzie głównie będziesz zwiedzać miasta, a inne zabierzesz ze sobą na wyjazd ponad dwutygodniowy albo nastawiony na konkretną formę wypoczynku. Jednak im dłuższy jest twój urlop, tym więcej rzeczy będzie potrzebnych, które warto ze sobą zabrać.

Mimo to zawsze jest podstawowa lista rzeczy do spakowania, która pozwoli Ci zapewnić spokojny urlop bez zmartwień. Wybierając się na wakacje, spakuj na wyjazd te przedmioty, które po prostu  sprawią, że będziesz mógł się w pełni cieszyć zasłużonym urlopem.

Lista top 100 rzeczy do zabrania na wakacje

Poniżej znajdziesz przedmioty, które przydadzą Ci się na wakacjach, podzielone na 8 głównych kategorii. Kategorie zostały ułożone tak, żeby jako pierwsze pojawiły się najbardziej istotne rzeczy, które powinieneś spakować do walizki. Można powiedzieć, że jest to uniwersalna lista, którą możesz dopasować do rodzaju swojego wyjazdu. Ma ona za zadanie posłużyć Ci jako inspiracja przy tworzeniu własnej listy potrzebnych rzeczy do skompletowania.

Dokumenty i pieniądze

Dokumenty, pieniądze, ubezpieczenie to jedne z najważniejszych rzeczy, które musisz mieć, żeby spędzić spokojnie urlop. Tak naprawdę pozostałą część bagażu możesz w razie czego dokupić. W każdym kraju znajdziesz sklepy, drogerie i apteki. Dlatego właśnie ta sekcja znajduje się na początku artykułu, żebyś na początku zadbał o priorytetowe rzeczy w swoim bagażu.

1. Paszport i dowód osobisty

Paszport lub dowód osobisty to podstawowe dokumenty, bez których nie ruszysz się poza granicę kraju. Powinny być one przygotowane wraz z portfelem w takim miejscu, żebyś miał je zawsze pod ręką przy możliwej kontroli, np. na lotnisku. Pamiętaj, żeby dokumenty trzymać w takim miejscu, które uniemożliwi ich ewentualną kradzież.

2. Bilety i rezerwacje

Kiedy wybierasz się na wycieczkę pociągiem albo samolotem to przy dokumentach powinieneś mieć potrzebne bilety. To samo tyczy się rezerwacji noclegu w hotelu. Szkoda tracić czasu i nerwów na poszukiwania potwierdzenia zarezerwowania pokoju, gdzieś w głębinach twojego bagażu.

3. Gotówka

Przed wyjazdem za granicę potrzebna będzie wymiana złotówek na walutę obcą. W tym przypadku możesz skorzystać z tradycyjnych kantorów, jeżeli chcesz mieć gotówkę w ręce. Jednak możesz też skorzystać z kantorów internetowych, które pozwolą Ci wymienić walutę o dowolnej porze i szybko ją otrzymać na swoje konto walutowe.

4. Karta wielowalutowa

Zamiast gotówki w obcej walucie możesz się zdecydować na kartę wielowalutową. Oznacza to, że w swoim banku masz otwartych kilka rachunków. Każdy z nich jest założony w innej walucie. Najczęściej dostępnymi walutami w bankach są: EUR, USD, GBP. Karta wielowalutowa obsługuje wszystkie twoje rachunki. To uniwersalna karta, która w zależności od tego, w jakiej walucie płacisz, to ciąga środki z odpowiedniego konta. Jest ona bardzo przydatna na wyjazdach zagranicznych. Dzięki niej wystarczy zabrać ze sobą jedną kartę płatniczą i nie trzeba martwić się o wysokie opłaty przy przewalutowaniu.

Więcej o karcie wielowalutowej przeczytasz w artykule: Jak działa karta wielowalutowa? 

5. Karta Revolut

Karta Revolut obsługuje ponad 30 różnych walut. W ramach założonego konta na Revoult możesz wymieniać waluty, kiedy chcesz po korzystnym kursie bez dodatkowych opłat. Natomiast sama karta pozwoli Ci płacić za granicą bez ogromnych kosztów przewalutowania płatności.

6. Ubezpieczenie podróżne

Wybierając się na podróż zagraniczną, warto mieć ze sobą co najmniej ubezpieczenie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej masz potwierdzenie, że możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

Jednak karta EKUZ nie obejmuje wszystkich nieprzewidzianych kosztów. Wśród zdarzeń nieobjętych w ramach EKUZ znajdą się akcje ratunkowe lub koszty związane z wcześniejszym powrotem do kraju ze względu na nagłe zachorowanie. Dlatego dobrze mieć ze sobą wykupione ubezpieczenie turystyczne. To naprawdę niewielki koszt, a pozwoli Ci zabezpieczyć się na więcej nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. zagubienie twojego bagażu.

7. Prawo jazdy

Prawo jazdy jest szczególnie potrzebne, kiedy na wakacjach planujesz wynająć samochód do zwiedzania. Jeżeli jedziesz na wycieczkę zorganizowaną i jesteś pewny, że nie będziesz prowadzić na urlopie, to lepiej ten dokument zostawić w domu. Zawsze to mniejsza szansa na zgubienie go w podróży.

Odzież i obuwie

W zależności od tego, gdzie się wybierasz i na jak długo, będzie zależało, ile spakujesz ubrań potrzebnych na podróż. Poniższą listę traktuj jako podpowiedź, ponieważ w zależności od tego, czy chcesz się spakować nad morze, czy w góry, weźmiesz niezbędne ze sobą dopasowane do temperatury ubrania i buty. Ilość i rodzaj odzieży dopasuj pod swój wyjazd. Te rzeczy są na tyle oczywiste, że nie potrzebują dodatkowego komentarza.

8. Koszulki T-shirt

9. Bielizna

10. Skarpetki

11. Spodnie długie

12. Spodenki

13. Pidżama

14. Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna

15. Bluza lub sweter

16. Strój kąpielowy

17. Czapka z daszkiem lub inna przeciwsłoneczna

18. Czapka zimowa

19. Rękawiczki

20. Szalik

21. Sandały

22. Buty trekkingowe

23. Wygodne buty miejskie

Apteczka

Każda podróż, nieważne czy jednodniowa, czy na miesiąc, powinna być wyposażona w apteczkę. Nigdy nie wiesz, kiedy się skaleczysz lub zachorujesz. Dlatego dobrze jest mieć gotową w domu apteczkę podróżną i co jakiś czas sprawdzać, czy jej zawartość nadal jest kompletna, a leki nadal są w terminie ważności.

24. Tabletki przeciwbólowe

To jedne z niezbędnych leków zarówno w domowej, jak i podróżnej apteczce. Tabletki przeciwbólowe pomogą w nagłym bólu i nie musisz szukać apteki i przepłacać za leki w innym kraju.

25. Tabletki przeciwgorączkowe

Podobnie jest z tabletkami przeciwgorączkowymi. Pomogą Ci w zbiciu temperatury. Jednak jeżeli gorączka utrzymuje się kilka dni, to skontaktuj się z lekarzem, żeby skontrolował twój stan zdrowia. Koszty wizyty zostaną pokryte w ramach karty EKUZ lub ubezpieczenia turystycznego, które wykupiłeś przed wyjazdem.

26. Zestaw plastrów różnej wielkości

Drobne skaleczenie może się przytrafić na każdym wyjeździe bez względu na jego czas trwania. Dlatego lepiej mieć przy sobie zestaw plastrów, które zabezpieczą ranę, nim ona się zagoi.

27. Leki na biegunkę

Niestety biegunka jest częstą przypadłością na wakacjach w egzotycznych miejscach. Zmiana jedzenia i wody wystarczy, żeby organizm od razu zareagował. Dlatego tabletki na biegunkę to podstawa wyjazdowej apteczki.

28. Bandaż zwykły i elastyczny

Tak jak plastry przydadzą się na drobne skaleczenia, tak bandaże przydadzą się w poważniejszych urazach. Przydadzą się do pierwszej pomocy, żeby opatrzyć rany, jednak pamiętaj, że nie zastąpią pomocy lekarza. Dlatego z ubezpieczeniem nie będziesz się wahać i obawiać kosztów u zagranicznego lekarza.

29. Gaza lub kompres

Gaza albo kompres to uzupełnienie apteczki. Pozwolą przetrzeć ranę lub ją zakryć przed zawinięciem bandażu.

30. Maść na ugryzienia

Maść na ugryzienia pozwoli złagodzić nieprzyjemne swędzenie i ból po ukąszeniach. Co więcej, pozwolą zapobiec rozwijaniu się potencjalnych infekcji.

31. Tabletki na ból gardła

Tabletki na ból gardła są na tyle małe i lekkie, że znajdzie się dla nich miejsce w apteczce. Przyniosą ulgę bolącemu gardłu tak, żeby nadal cieszyć się wakacyjnym wyjazdem.

32. Spray do odkażania ran

Przy jakichkolwiek obrażeniach świetnie sprawdzi się spray do odkażania ran. Łatwiej go przechowywać niż wodę utlenioną, dlatego warto dodać go do potrzebnych rzeczy na wakacje.

33. Leki, które przyjmujesz na stałe

Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, które lekarz przepisał Ci na stałe, to powinny być one pierwszą pozycją na twojej liście rzeczy do zabrania. Pamiętaj, żeby dokładnie przeliczyć ile tabletek będzie Ci dokładnie potrzebne i wziąć jeszcze mały zapas. Tak na wszelki wypadek, jeżeli byłyby jakieś opóźnienia w powrocie do domu.

Kosmetyki

Ilość kosmetyków, którą weźmiesz na wakacje, zależeć będzie od tego, czy lecisz samolotem, jedziesz autem albo pociągiem. Przy pakowaniu kosmetyków pamiętaj o limitach samolotowych. W tym celu niezbędne będzie przelanie kosmetyków w płynie do mniejszych buteleczek lub zapakowanie ich do bagażu rejestrowanego.

34. Pasta do zębów

35. Mydło w kostce lub żel pod prysznic

36. Szampon do włosów

37. Chusteczki higieniczne

38. Papier toaletowy

39. Pianka do golenia

40. Krem z filtrem przeciwsłonecznym

41. Nawilżający balsam do ciała

42. Krem do twarzy na dzień i na noc

43. Szare mydło

Szare mydło może Ci się przydać zarówno do mycia, jak i prania ubrań. Zwłaszcza tak delikatnych, jak bielizna. Jest to na tyle uniwersalny kosmetyk, że śmiało może Ci zastąpić żel pod prysznic i proszek do prania. W szczególności, gdy szukasz uniwersalnych rzeczy, które pozwolą Ci zaoszczędzić miejsce w np. bagażu podręcznym.

44. Odrobina proszku do prania

45. Mokre chusteczki

46. Dezodorant

Elektronika

Dzisiejsze podróżowanie nie może się obejść bez elektroniki w postaci telefonu czy aparatu. To te urządzenia uwiecznią mile spędzone chwile na wakacjach oraz pomogą znaleźć drogę do hotelu albo głównej atrakcji wyjazdu. Dlatego pamiętaj, żeby zapakować do swojej walizki baterie i ładowarki, bez których twoje urządzenia nie przeżyją długiego urlopu. 

47. Telefon

48. Ładowarka do telefonu

49. Słuchawki

50. Aparat fotograficzny

51. Ładowarka do aparatu

52. Baterie

53. Dodatkowa karta pamięci

54. Powerbank

55. Ładowarka samochodowa

56. Latarka lub czołówka

57. Tablet lub laptop

58. Ładowarka do laptopa lub tableta

Sprzęt sportowy

Nie każdy lubi uprawiać sport, jednak na wakacjach jest dobrym sposobem na wypełnienie wolnych chwil. Na rowerze lub hulajnodze możesz pozwiedzać okolicę szybciej niż  pieszo. Wszelkie piłki, rakiety itp. będą świetną rozrywką dla najmłodszych podróżników.

59. Rower

60. Hulajnoga

61. Piłka

62. Rakiety do badmintona

63. Narty lub snowboard

Dodatkowe akcesoria

W tej sekcji znajdziesz rzeczy, które warto zabrać na wyjazd. Nie każdy z tych przedmiotów jest tym najważniejszym przy pakowaniu. Jednak warto zaplanować dla nich miejsce w bagażu.

64. Szczoteczka do zębów

65. Szczotka do włosów

66. Maszynka jednorazowa

67. Parasol przeciwdeszczowy

68. Parawan plażowy

69. Ręczniki

70. Okulary przeciwsłoneczne

71. Pilniczek

72. Obcinacz do paznokci

Pozostałe

Tutaj znajdziesz przedmioty dodatkowe, które mogą się przydać w określonych wyjazdach. Bez nich jak najbardziej sobie poradzisz, gdybyś nie miał na nie miejsca w już wypchanej po brzegi walizce.

73. Portfel

74. Worki na śmieci

75. Woreczki strunowe

76. Etui na dokumenty

77. Notes i długopis

78. Woda i jedzenie na drogę

79. Książka

80. Scyzoryk

81. Karimata lub mata samopompująca

82. Śpiwór

83. Walizka

84. Plecak

85. Poduszka turystyczna

86. Igła i nici

87. Nożyczki

88. Buty do wody

89. Klapki

90. Torba na plaże lub zakupy

91. Ręcznik szybkoschnący

92. Mapa papierowa lub w telefonie

93. Przewodnik po okolicy

94. Torba termiczna

95. Rękawiczki jednorazowe

96. Zapałki lub zapalniczka

97. Suszarka, prostownica  lub lokówka do włosów

98. Statyw lub kijek do selfie

99. Butelka z filtrem na wodę

100. Zabawki dla dzieci

Jak się spakować na wakacje?

Przy pakowaniu niezbędnych rzeczy na wakacje sprawdza się planowanie i stworzenie własnej listy, która uwzględni, co tak naprawdę jest potrzebne na urlopie. Leki i dokumenty to uniwersalne przedmioty, które trzeba mieć ze sobą. Natomiast rodzaj i ilość ubrań dopasuj pod kątem prognozowanej pogody oraz długości twojego pobytu. Dzięki nim pozbędziesz się ze swojej walizki zbędnych rzeczy i akcesoriów.

Przy pakowaniu lepiej wyznawać minimalizm i ograniczyć zabierane ze sobą rzeczy. Jeżeli coś okaże się naprawdę potrzebne, to po prostu kupisz tę rzecz na miejscu.

Bądź uważny przy pakowaniu się w góry albo na wakacje nad morzem. Pogoda może się zmienić i przyda Ci się kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa. Podobnie jest z długimi spodniami i bluzami. Mimo upałów zdarzają się chłodne dni, a dodatkowe spodnie sprawią, że unikniesz chłodu i poszukiwań dodatkowych ubrań.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!