Alertnatywne sposoby na pozyskanie kapitału

Data dodania: 20 listopada 2019 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Polecać, czy nie polecać? Oto jest pytanie. Polecać, czy nie polecać? Oto jest pytanie.
Źródło: fot. Pixabay / Pexels

W ostatnim materiale pisałem o tym, jak zrobić, żeby 100% Twoich środków pracowało na lokatach. Dziś chciałem Ci podsunąć inne sposoby zarabiania pieniędzy.

Sytuacja początkowa

Zakładam, że większość z nas pracuje na etacie lub jakiejś jego pochodnej formie, np. etat tylko z rozliczeniem B2B, stałe umowy zlecenia czy o dzieło. Przyjmijmy, że etat stanowi główną część Twoich przychodów.

Jak zwiększyć przychody?

Najprostszą metodą jest prośba o podwyżkę. Czas pracy ten sam, miejsce to samo, a pieniędzy więcej. Czasami wraz z podwyżką może też wzrosnąć zakres obowiązków, ale nie zawsze.

Programy partnerskie

W XXI wieku duża część serwisów w Internecie ma swoje programy partnerskie. Oznacza to dla Ciebie tyle, że informując znajomych w mediach społecznościowych o rzeczach, które Ci się podobają - możesz przy tym dodatkowo zarabiać.

Nikt nie mówi o polecaniu chłamu. Polecasz tylko rzeczy przez siebie sprawdzone i usługi, z których jesteś w pełni zadowolony. W przeciwnym wypadku, jeśli wyjdzie na jaw, że polecasz scam - stracisz twarz w internetach.

Zarobek w sieciach afiliacyjnych możesz otrzymywać w różnych postaciach. Może to być jednorazowy zastrzyk gotówki, w przypadku rejestracji nowej osoby z Twojego linku polecającego. Może to być również udział w prowizjach, które pobiera dany serwis od swoich użytkowników.

Czy polecone osoby coś tracą?

Absolutnie NIE. Polecone przez Ciebie osoby nic nie tracą. A w niektórych przypadkach mogą nawet zyskać. Są promocje, np. w serwisie Revolut czy giełdzie kryptowalut CoinBase, gdzie razem z poleconą osobą dostajecie wynagrodzenie. Jest to zatem sytuacja typu win-win, gdzie obie strony wygrywają. I tak naprawdę korzyści jest więcej: Ty polecasz usługę, która u Ciebie działa świetnie, znajomy zyskuje usługę, w której jest duża szansa na jego zadowolenie, a dodatkowo - oboje dostajecie nagrodę za nowego użytkownika.

Gwoli wyjaśnienia, Revolut to serwis wymiany walut po korzystniejszych kursach niż tradycyjnym banku czy kantorze. Dodatkowo, dostajesz kartę, którą możesz płacić w Internecie i wyciągać pieniądze z bankomatów w lokalnej walucie bez prowizji. To bardzo dobre rozwiązanie jeśli wybierasz się na wakacje zagranicę lub ogólnie dużo podróżujesz. Rejestrując się z linku podanego powyżej - otrzymasz kartę wielowalutową bezpłatnie.

W przypadku giełd kryptowalut, popularne jest rozwiązanie polegające na udziale w prowizjach od transakcji poleconych osób. Oznacza to, że jeśli polecona przez Ciebie osoba kupuje / sprzedaje kryptowaluty - Ty otrzymujesz część prowizji, którą pobiera od nich giełda. Polecony nic nie traci (prowizje byłyby dokładnie takie same, gdyby zarejestrował się sam), a Ty zarabiasz pieniądze. W takim modelu działa BitBay czy Binance.

Niektóre programy przewidują wynagrodzenia od poleconych Twoich poleconych. Jest to tak zwany Multi-Level Marketing (MLM). I tu trzeba bardzo uważać, bo firmy działające w systemach MLM mogą okazać się piramidami finansowymi.

Pożyczki społecznościowe

To stosunkowo nowa gałąź w Internecie. To serwisy oferujące pożyczki osobom, którym nie udało się uzyskać pożyczki w banku, lub nawet tam nie szły. Środki przeznaczane na pożyczki użytkowników pochodzą od innych użytkowników. Korzyści jest wiele - pożyczkobiorcy mają niższe oprocentowanie niż w banku. Pożyczkodawcy zaś, mogą cieszyć się wyższym oprocentowaniem swoich środków niż na lokatach bankowych. Nawet ok. 11% w skali roku. Przykładem takiego serwisu jest Mintos.

Zapytasz pewnie, czy moje środki będą bezpieczne? Właściciele serwisów zapewniają, że tak. A dodatkowo, możesz ubezpieczyć swoją pożyczkę. Co prawda, zmniejsza to zyski, ale masz spokojniejszą głowę na cały czas trwania pożyczki.

Możesz ustawić autoodnawianie, co sprawi, że pieniądze, które pożyczyłeś - jak tylko zostaną spłacone - będą pożyczane kolejnym osobom.

Minusem, który można dostrzec w tym systemie to fakt, że jeśli będziesz chciał wycofać swoje środki - trzeba będzie wyłączyć autoodnawianie i poczekać aż ludzie spłacą pożyczony od Ciebie kapitał.

Podsumowanie

Przedstawione wyżej sposoby mogą urozmaicić Twoje dotychczasowe zarobki. Nawet te, kilka firm, które wskazałem, przy zgłoszeniu do nich kilku zamożniejszych znajomych - pozwoli Ci na łatwiejsze życie. Nie mówię tu o rzuceniu etatu i życiu na Malediwach, ale na pewno będzie to dobry zastrzyk do Twojej etatowej wypłaty.

Trzymam kciuki, powodzenia!

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.