FIL

Kurs Filecoin

Aktualny kurs Filecoin (FIL PLN):

z 09:20:01 22-02-2024 29,9671 7,5606 USD NA ŻYWO

Za 100 PLN kupisz:

3,3370 FIL

Nastroje inwestorów:Indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index) jest liczony na podstawie wielu czynników takich jak: zmienność rynków, wolumeny transakcji, nastroje wiadomości w social mediach, dominacji Bitcoina oraz aktualnych trendów. Podawany w przedziale 0-100, gdzie 0 to ekstremalny strach, a 100 to ekstremalna chciwość. Aktualizowany raz dziennie.

 • ▼ 74 / 100
 • Chciwość
 • Chciwość
 • Kapitalizacja: 3,80 mld USD
 • Wolumen (24h): 580,88 mln USD
 • Ilość w obrocie: 1960,90 mln FIL
 • Ilość maksymalna: Brak limitu
 • Historyczne maksimum:219,2700 USD
 • Data wystąpienia ATH:2021-04-01
 • Różnica procentowa:-96,55%
 • Do szczytu pozostało:-211,7094 USD
 • Od wczoraj: +1.1943 zł +4.151%
 • Ostatni tydzień: +6.4893 zł +27.640%
 • Ostatni miesiąc: +9.6192 zł +47.274%

Kurs Filecoin (FIL) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (29)

Wzrośnie 86.21%Spadnie 13.79%

GIEŁDA Z FILECOIN Bezpieczne połączenie SSL
GRAJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Kalkulator Filecoin - przelicz FIL na FIATy lub inne kryptowaluty


Chcę wymienić


Filecoin to jeden z rodzajów sieci peer-to-peer, dzięki której użytkownicy internetu, mogą przy pomocy blockachaina Filecoin, bezpiecznie przechowywać swoje pliki. Blockchain Filecoin zapamiętuje każdą transakcję w swojej jednostce pamięci. Potocznie mówi się, że Filecoin został stworzony po to, aby przechowywać najważniejsze informacje ludzkości. Cena i ilość pamięci są całkowicie poddane wolnemu rynkowi. Dodatkowe funkcjonalności dedykowane są dla osób posiadających większy wkład finansowy. Sieć Filecoin posiada swoją kryptowalutę FIL. Dodatkowo Filecoin opiera swoje działanie o własnego tokena, dzięki czemu osoby bazujące na jego sieci, mogą korzystać z jednych z lepszych usług.

Kto założył Filecoin?

Założycielem Filecoin jest Juan Benet, amerykański informatyk i twórca Międzyplanetarnego Systemu Plików. Po założeniu Protocol Lab w 2014 roku, został uczestnikiem Y Combinator ze wsparciem IPFS i Filecoin i innych projektów. Filecoin to pierwszy z tokenów, który został wprowadzony do użytku legalnie, w ramach amerykańskiego prawa papierów wartościowych. Wielu inwestorów zdecydowało się na korzystanie z niego, ponieważ powstał z ramienia firmy Protocol Labs, która jest bardzo dobrze znana z najlepszych protokołów open-source. 

Dlaczego Filecoin jest wyjątkowy?

Filecoin przechowuje w swojej sieci dane w sposób zdecentralizowany. Stanowi więc całkowite zaprzeczenie firm działających w chmurze m.in. takich jak Cloudflare czy Amazon Web Services, które nie do końca radzą sobie z problemami centralizacji. Dzięki temu, że Filecoin wykorzystuje zdecentralizowaną sieć, może lepiej chronić integralność lokalizacji danych, co sprawia, że może je szybko odzyskać i trudno je cenzurować. Dodatkowo dane są bardziej odporne na działanie hakerów i awarie. 

Zdecentralizowana pamięć masowa, taka jak m.in. Filecoin umożliwia użytkownikom samodzielną opiekę nad swoimi danymi. Dzięki temu sieć jest dostępna dla wielu ludzi na całym świecie. Dodatkowo Filecoin swoim działaniom m.in. nagrodom i innych pozytywnym bodźcom, jest w stanie zachęcić większą liczbę osób do przechowywania w swojej sieci, jak największej ilości danych. 

Nie można zapominać również o oryginalnej architekturze Filecoina, ponieważ opiera on swoje działanie na dwóch węzłach. W porównaniu z innymi sieciami, wykorzystuje 100% więcej węzłów, ponieważ inne używają tylko jednego. Węzeł „storage nodes” odpowiada za przechowywanie danych w sieci, a węzeł „retrieval nodes” musi być położony blisko węzła „storage nodes” i generować małe opóźnienia i dużą przepustowość łącza, pomiędzy żądaniem a odpowiedzią. 

Ile monet FIL jest obecnych w obiegu?

Aktualnie w obiegu występuje ok. 70 mln tokenów FIL. Maksymalna liczba Filecoin wynosiła 2 mld. Twórcy kryptowaluty nie planują zwiększenia podaży, a więc ta cyfrowa moneta nigdy nie zostanie ponownie stworzona. Każdy użytkownik Filecoin może jednak doprowadzić do zmniejszenia podaży monety, poprzez nieprawidłowe zachowanie. Wówczas zostanie na niego nałożona kara w postaci częściowego usunięcia zabezpieczenia i ewentualnych nagród. 

Filecoin przyjął model ekonomiczny, dlatego jego użytkownicy mogą sprzedawać innym użytkownikom swoją przestrzeń dyskową. Handlować tokenami mogą programiści, górnicy, klienci, partnerzy ekosystemy i posiadacze tokenów. Filecoin obsługuje również trzy płaszczyzny – przechowywanie plików i ich odzyskiwanie oraz handel tokenami na giełdzie. 

W 2020 roku jesienią, 400 „górników” wzięło udział w tzw. fazie testnetowej „Wyścig w kosmos”, co doprowadziło do zwiększenia pojemności danych sieci Filecoin o ok 325 pebibajtów. Dzięki temu ok. 3,5 mln tokenów FIL zostało wydanych uczestnikom Space Race. Token jest dostępny na giełdzie kryptowalut Binance.

Jaki portfel Filecoin wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaką ilość monet i do czego chcesz ich używać. Możesz wybrać spośród:

 • Hardware wallets i cold wallets – portfele te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i pozwalają na tworzenie kopii zapasowych i na przechowywanie offline. Portfele Trezor i Ledger oferują możliwość przechowywania FIL. Należy jednak wziąć pod uwagę, że „twarde portfele” wymagają dużej wiedzy technicznej i są droższe od „zimnych portfeli”.
 • Software wallets – nie są skomplikowane w obsłudze i są najtańsze, bo darmowe. Można je ściągnąć w formie aplikacji na komputer lub smartfon. Można je użytkować w formie portfela „custodial”, gdzie kluczami prywatnymi, czyli ich archiwizacją i zarządzaniem zajmują się dostawy usług w imieniu użytkownika. Alternatywą dla nich są portfele „non-custodial”, gdzie użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za przechowywane środki. Portfele te przekazują dostęp do kluczy użytkownikom prywatnym. 
 • One wallets i web wallets – bezpłatne i łatwe w użytkowaniu, a także dostępne na różne urządzenia za pośrednictwem internetu. Porównywane są do „hot wallets”, jednak wykazują się mniejszym bezpieczeństwem.