Wpływ decyzji FED na kryptowaluty

Data dodania: 4 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 7 sierpnia 2022 r.
Biały Dom, Waszyngton Posiedzenia FED zazwyczaj wprawiają wyceny kryptowalut w ruch
Źródło: Aaron Kittredge / Pexels

FED podejmuje w Stanach Zjednoczonych decyzje o kształtowaniu polityki pieniężnej. Polityka monetarna Rezerwy Federalnej ma jednak wpływ nie tylko na USA, ale również na cały świat. Potężnie oddziałuje na światowe rynki finansowe i wpływa na siłę dolara amerykańskiego. Nic więc dziwnego w tym, że decyzje FED powodują gwałtowne ruchy w kryptowalutach.

Zaostrzanie polityki monetarnej przez FED przynosi bessę na ryzykownych aktywach, do których zaliczają się kryptowaluty. Z kolei umiarkowane nastroje FED i gołębie kształtowanie polityki pieniężnej powoduje, że kryptowaluty mogą dynamicznie zyskiwać na wartości na swoich giełdach.

W lipcu FED podniosło główne stopy procentowe o 75 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Kryptowaluty nie zareagowały ani gwałtownym załamaniem, ani dynamicznym zyskiwaniem na wartości.

Cena Bitcoina osiąga 6-tygodniowe maksimum

Ostatnie tygodnie, a nawet miesiące nie były łaskawe dla BTC. Cyfrowe złoto wyraźnie traciło na wartości, przez co wielu inwestorów zdecydowało się na jego sprzedaż, co jeszcze bardziej obniżyło wycenę. Natomiast w lipcu BTC powoli zaczęło zyskiwać na wartości. Bitcoin może osiągnąć na koniec lipca nawet 20-procentowe zyski w ciągu miesiąca. Lokalne, 6-tygodniowe maksimum uchwycone przez Cointelegraph Markets Pro i TradingView wyniosły 24 445 USD dla BTC/USD na Bitstamp. Jest to najlepszy wynik dla Bitcoina od 13 czerwca 2022 roku.

Ethereum z odznaką najpopularniejszej kryptowaluty

Aktywa dominujące na liście trendów na rynku kryptowalutowym ulegają dynamicznym zmianom. W szczególności altcoiny dominujące w ostatnich dniach na liście zostały od niej odsunięte. Nie są to już Terra (LUNA) czy Shiba Inu (SHIB), ale Ethereum (ETH). Potwierdzają to dane CoinMarketCap. Ethereum wciąż gromadzi zainteresowanie inwestorów i odnotowuje znaczne wzrosty, zarówno w wymiarze dobowym, jak i miesięcznym, które odpowiednio wynoszą 10 i 32 pro.

Czy to koniec bessy na Bitcoinie?

Inwestorzy rynku kryptograficznego mają powody do zadowolenia. Najprawdopodobniej to już koniec bessy na BTC. Salda wymiany BTC osiągnęły najniższy poziom od 4 lat. Analitycy twierdzą, że uśpione Bitcoiny, nieruchome przez co najmniej rok sugerują, że akumulacja się skończyła, a taki stan towarzyszy tradycyjnie końcowi bessy. Jeśli historia się powtórzy, Bitcoin ma szansę na rozpoczęcie nowego trendu wzrostowego w skali makro.

Dolar nieznacznie tanieje

W ostatnim tygodniu lipca 2022 roku zauważalne były niewielkie ruchy w dół na dolarze amerykańskim. Tracił on nieco na wartości w oczekiwaniu na decyzję FED w sprawie wysokości głównych stóp procentowych. Z początkiem tygodnia indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem koszyka innych walut spadł 0,05 proc. do 106,68. Notowania pary USD/JPY wzrosły o 0,12 proc., a AUD/USD o 0,23 proc.

Złoty odrabia straty po decyzji FED

Polski złoty od czasu wybuchu wojny w Ukrainie wciąż tracił na wartości, z nieznacznymi odbiciami. W ostatnim tygodniu lipca bieżącego roku nieznacznie odrabiał straty, a automatycznie dolar amerykański tracił na wartości. Wszystko to w związku z komentarzami przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella na temat przyszłych podwyżek stóp procentowych w USA, które brzmiały mniej jastrzębio, niż tego oczekiwano. W wyniku tego kurs złotego do dolara wynosił 4,6973.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)