Osłabienie Bitcoina na początek tygodnia

Data dodania: 6 maja 2022 r. / Aktualizacja: 6 maja 2022 r.
Zatroskany inwestor Kryptowaluty mogą przynosić powody do zmartwień.
Źródło: Pixabay / Pexels

Ostatni tydzień kwietnia został powitany przez Bitcoina dużymi spadkami. Po konsolidacji  w wąskim przedziale przez cały weekend, ta najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, osłabiła się w niedzielny wieczór i osiągnęła poziom około 38 800 USD. Miała jednak pogarszający się profil techniczny.

Powodów utraty wartości przez Bitcoina jest wiele. Między innymi należy ich upatrywać w ostrożności panującej na rynkach azjatyckich w związku z rozwojem epidemii COVID. Spadek skłonności do ryzyka wśród azjatyckich inwestorów powoduje, że Bitcoin traci.

Bitcoin pokazuje swoją siłę względem Wall Street

Przy porównaniu notowań Bitcoina i indeksów na Wall Street wyraźnie widać, że BTC jest silniejsze. Technologiczny indeks giełdy Wall Street spadł w czwartek, w ostatnim tygodniu kwietnia 2022 roku do poziomu 12 936 pkt. Jednocześnie należy powiedzieć, że pogłębił tegoroczne minimum. Ostatni raz taki poziom indeksu Nasdaq 100 był notowany w kwietniu 2021 roku. Słabość indeksu przełożyła się na zachowanie Bitcoina.

Cyfrowe złoto próbuje powrócić na poziom wyceny w okolicy 40 000 dolarów, ale w ostatnich dniach kwietnia spadł nawet do 37 745 USD. Nie jest to jednak roczny dołek, a zaledwie minimum miesięczne. W czwartek po południu 28 kwietnia cena BTC wróciła w rejon wsparcia 40 000 USD. Miało to związek z ogłoszeniem transakcji zakupu Twittera przez Elona Muska na kwotę 44 mld USD, oraz ogłoszeniem przez Fidelity zamiaru udostępnienia klientom ekspozycji na BTC na kontach emerytalnych. Ponadto Goldman Sachs wprowadza pożyczki zabezpieczone Bitcoinem.

Edward Snowden współtwórcą Zcash

Prawie każdy mógł słyszeć o Edwardzie Snowdenie, który w 2013 roku ujawnił taktykę inwigilacyjną rządu Stanów Zjednoczonych. Musiał uciekać z kraju w obawie przed karą, jaka mogła go spotkać za jego demaskujące tajemnice rządu działania.

Okazuje się obecnie, że Snowden uczestniczył w projektowaniu kryptowaluty Zcash – jako John Dobbertin, do czego sam się przyznał. Zcash jest zdecentralizowanym blockchainem, który w swoich transakcjach wykorzystuje dowody o zerowej wiedzy. Snowden był jednym z sześciu osób projektujących token Zcash.

Dogecoin na fali wzrostowej

Elon Musk, CEO Tesli, nie ukrywa, że jest wielbicielem kryptowalut. Od dawna wspiera projekt Dogecoin, który z założenia miał być tylko kryptograficznym żartem. Kiedy jednak we wtorek, 26 kwietnia cały rynek kryptowalutowy notował wzrosty, to ich liderem był Dogecoin. Wzrósł w ciągu zaledwie 24 godzin o ponad 22 proc., przez co można było kupić DOGE po 0,17 USD.

Silny ruch w górę mógł być spowodowany tym, że Twitter zgodził się na propozycję wykupu złożoną przez Elona Muska. Krążą plotki, że Dogecoin może być wprowadzony jako waluta Twittera.

Osłabienie złotego

We wtorek 26 kwietnia 2022 roku o godzinie 16 kurs USD/PLN wynosił 4,3607, a notowania EUR/PLN – 4,6551. Polska waluta okazała się mało wrażliwa na ruchy głównej pary EUR/USD (eurodolara). Tymczasem dolar umocnił się w stosunku do euro. Polski złoty poruszał się w wąskim zakresie.

Dolar bezpieczną, atrakcyjną przystanią dla inwestorów

W środę 27 kwietnia 2022 roku notowania dolara rosły, co było widoczne chociażby na rynkach azjatyckich. Ustabilizowały się na poziomie najwyższym od początku pandemii COVID-19. Impulsem do wzrostu była perspektywa agresywnych ruchów ze strony Fed. Eksperci oczekują dużych podwyżek stóp procentowych w USA i ruchu w kierunku bezpiecznych aktywów. Nad ranem indeks dolara amerykańskiego śledzący dolara względem koszyka innych walut wzrósł o 0,02 proc. do 102,335. Tym samym amerykańska waluta znalazła się blisko mocnego maksimum na poziomie 102,37 z marca 2020 roku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!