Które z kryptowalut radzą sobie najlepiej w obliczu spadków rynkowych w 2022 roku?

Data dodania: 1 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 17 marca 2023 r.
Kto radzi sobie najlepiej Jest kilka kryptowalut, które radzą sobie z bessą
Źródło: Pixabay / Pexels

W maju 2022 roku rynek kryptograficzny wyceniany był na 1,23 bln dolarów. Czy to dużo? Niekoniecznie, zwłaszcza że jeszcze w listopadzie 2021 roku było to ponad 3 bln dolarów. Obawy dotyczące o coraz wyższą inflację w USA oraz jastrzębi kurs w polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej powoduje, że inwestorzy wycofują się z kryptowalutowych inwestycji. Sytuacji nie polepsza wojna w Ukrainie. Inwestorzy ograniczają ekspozycję na bardziej ryzykowne aktywa, co widoczne jest w postaci bessy na giełdach kryptowalutowych.

W tych warunkach najlepiej radzą sobie token Monero zorientowany na prywatność, UNUS SED LEO - token narzędziowy wspierany przez iFinex, a także Moneta Binance.

Christian Lagarde ocenia, że kryptowaluty są bezwartościowe

Prezes EBC (Europejskiego Banku Centralnego) Christine Lagarde powiedział, że obecnie kryptowaluty są bezwartościowe. To wysoko spekulacyjne i bardzo ryzykowne instrumenty, które nie bazują na żadnych aktywach bazowych, przez co nie mają żadnego mechanizmu zabezpieczenia.

Bitcoin jeszcze przed końcem IV tygodnia maja był wyceniany w okolicach poziomu 30 000 USD, ale niewiele wskazuje, że miałby odbić się od niego. Podobnie zresztą jak amerykańska giełda. Notowała ona kolejny tydzień spadków.

Czy BTC porusza się w podobny sposób, co w 2018 roku?

Analityk danych on-chain, Benjamin Cowen, zauważył, że jego zdaniem BTC porusza się dokładnie tak samo, jak w 2018 roku. Według niego kolejny rajd Bitcoina już wkrótce będzie przez nas obserwowany. Ma on podążać według identycznej struktury jak w 2018 roku. Przypomnijmy, że w styczniu 4 lata temu Bitcoin wyznaczył wyższe dołki z przedziału cenowego od 9000 do 11 000 USD, by w końcu obniżyć wycenę do 5800 USD. Podobnie było w okresie od stycznia do maja 2022 roku. 12 maja najniższy notowany ostatnio poziom dla BTC to 26 000 USD. Zdaniem Benjamina Cowena Bitcoin ma szansę już w połowie czerwca plasować się w okolicy 40-42 tys. USD.

Czy BTC będzie wyceniane na 8 000 USD?

Nie milkną kolejne opinie, przewidywania i prognozy ekspertów dotyczące kształtowania się kursu Bitcoina, najważniejszej kryptowaluty na świecie. Szef działu inwestycji Guggenheim Scott Minerd podkreślił w wywiadzie udzielanym dla CNBC na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że strefa 30 000 USD jest ważna dla Bitcoina. Jeśli trwale przekroczy tę granicę w dół, może spaść nawet do 8000 USD.

Dolar najtańszy od miesiąca

Wycena dolara amerykańskiego ma niebagatelne znaczenie dla świata finansów i gospodarek wielu krajów na całym świecie. Pamiętajmy, że to właśnie w USD wyceniane są np. baryłki ropy naftowej. Dlatego informacja o spadkach w notowaniach w ostatni piątek na rynkach azjatyckich została entuzjastycznie przyjęta. Waluta amerykańska spadła nawet do najniższego poziomu od miesiąca, bo wśród inwestorów panuje przekonanie, że niewykluczone jest spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed. Może on nawet wstrzymać cykl zacieśniania w drugiej połowie 2022 roku.

Koniec czteroletniego maksimum dla rubla

Rubel rosyjski przeżywał ciężkie chwile, kiedy to Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę. Później, w wyniku podwyżki głównych stóp procentowych przez bank centralny Rosji, rubel odzyskał swoją siłę. Jednak w ostatnim tygodniu maja kurs rubla rosyjskiego spadł z 4-letniego maksimum. Wszystko przez to, że rosyjski bank centralny obniżył swoją kluczową stopę o trzy punkty procentowe, z 14 proc. do 11 proc. Zapowiedziano również możliwe dalsze cięcia na kolejnych posiedzeniach.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)