Jak przechowywać bitcoina i inne kryptowaluty?

Data dodania: 18 kwietnia 2018 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
portfel bitcoin portfel bitcoin
Źródło: PixLoger / Pixabay

Kupno bitcoina, jak i innych kryptowalut wiąże się z koniecznością ich deponowania w prywatnym portfelu. Naturalnie, jako wirtualne waluty nie mają swojego kształtu i tym samym nie można ich odczytywać tak, jak powszechnie znane banknoty czy monety. Nie mniej wszystkie potrzebują bezpiecznego miejsca przechowywania. W przypadku bitcoina i pozostałych kryptowalut takim miejscem jest portfel.

Wirtualny portfel dla kryptowalut

Portfel do przechowywania kryptowalut można porównać z tradycyjnym kontem bankowym. Dobrze znany instrument jest właściwie zabezpieczony, a dostęp do niego prowadzi wyłącznie poprzez weryfikację danych i właściwie podane hasło. Nie inaczej funkcjonuje portfel kryptowalutowy.

Portfel kryptowalut — oprócz swoich różnych postaci omówionych poniżej — zawsze jest wyposażony w klucze prywatne będące unikalnym ciągiem znaków, które są znane wyłącznie właścicielowi. Wirtualne waluty są więc doskonale chronione przed niepowołanymi osobami i w praktyczny sposób zabezpieczone przed nadużyciami.

Inwestor ma do wyboru portfele mobilne, papierowe oraz te umieszczone na dysku komputera. Wybór najlepszego zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, zazwyczaj jednak właściciele kryptowalut stawiają na kilka różnych portfeli, w których umieszczają różne kwoty.

Elektroniczne portfele

Elektroniczne formy portfeli korzystają z oprogramowania na komputerze lub hostowania w chmurze. W zależności od rodzaju przyjmują formę sformatowanego pliku umieszczonego bezpośrednio na dysku urządzenia lub są bezpieczne poza i zawsze dostępne we wcześniej wspomnianej chmurze. Użytkownicy decydujący się na portfel elektroniczny coraz częściej wybierają chmurę jako najwłaściwsze miejsce.

Portfel zainstalowany na komputerze gwarantuje bezpieczeństwo kluczy. Co więcej, jego konfiguracja oraz kontrola jest darmowa, a obsługa intuicyjna i prosta. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w przypadku uszkodzenia komputera i jednocześnie braku kopii zapasowych, które są dostępne dla użytkownika, dostęp do bitcoinów będzie niemożliwy, co oznacza ich utratę. Chcąc przechowywać klucz na komputerze, koniecznie należy zadbać o najwyższy z możliwych program zabezpieczający przed wirusami i atakami hakerów. Generując portfel elektroniczny, warto skorzystać z oryginalnego oprogramowania, jakim jest protokół Bitcoin Core, który uruchamia sieć bitcoin. Nie należy obawiać się, że portfele elektroniczne nadmiernie obciążą komputer — należy do „lekkich”, które instalują wyłącznie potrzebne dane, a cała księga jest zsynchronizowana z portfelem. Przykładowymi portfelami SPVElectrum oraz Exodus i Jaxx.

Portfele w chmurze

Portfele oparte o chmurę to zdecydowanie większy komfort użytkowania i przede wszystkim wyeliminowanie zagrożenia utraty bitcoinów i innych kryptowalut w sytuacji, w której komputer odmawia posłuszeństwa. Ich zaletą jest także łatwa synchronizacja i współdziałanie praktycznie z wszystkimi aplikacjami.
Kwestią dyskusyjną może być nieco mniejsze bezpieczeństwo kluczy prywatnych, które są poniekąd zabezpieczane z zewnątrz. Dlatego decydując się na ten portfel warto postawić na przechowywanie pieniędzy w trybie offline. Te funkcje proponuje Coinbase, Xapo oraz Blockchain.

Mobilne portfele

W dzisiejszych czasach portfele dla kryptowalut muszą być dopasowane bezpośrednio do użytkownika, stąd też są one dostępne także w wersji mobilnej, do pobrania na smartfona. To portfele działające w trybie online. Należą do nich Abra , Airbitz i Bread.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe stały się rewolucyjnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem. W istocie to małe urządzenia typu pendrive, które służą do przechowywania kluczy. Zaawansowane urządzenia sprzętowe są dedykowane wyłącznie przechowywaniu kluczy i tym samym są konfigurowane i zabezpieczane wyłącznie pod tym kątem. To rozwiązanie o wysokim stopniu bezpieczeństwa, eliminujące praktycznie wszystkie powyższe niedomagania portfeli mobilnych czy elektronicznych.
Do najpopularniejszych należą: Trezor, Keepkey i Ledger oraz Case są godnymi uwagi przykładami.

Papierowe portfele

Najprostszym sposobem przechowywania kryptowalut są portfele papierowe. W praktyce klucze prywatne i publiczne odnoszące się do adresu bitcoin są wydrukowane. Z jednej strony to portfele bezpieczne — brak dostępu do sieci — z drugiej, wymagają od użytkownika indywidualnego zabezpieczenia przed niepowołanymi osobami.

Być może najprostszy ze wszystkich portfeli, są to kawałki papieru, na których drukowane są prywatne i publiczne klucze adresu bitcoin. Idealny do długotrwałego przechowywania bitcoinów (oczywiście z dala od ognia i wody) lub do oddawania bitcoinów jako prezentu, te portfele są bezpieczniejsze, ponieważ nie są podłączone do sieci. Są one jednak łatwiejsze do stracenia.

Czy portfele bitcoin są bezpieczne?

Zdecydowanie najbezpieczniejsze są portfele sprzętowe, które niezmiennie pozostają w trybie offline oraz są umieszczone praktycznie w miejscu, które można przyrównać do sejfu. Najmniej bezpieczną formą jest portfel online.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)