Czy Bitcoin będzie dalej tracił na wartości?

Data dodania: 25 maja 2022 r. / Aktualizacja: 25 maja 2022 r.
Co dalej z kryptowalutami? Inwestorzy kryptowalutowi są w kropce. Już jest tanio, ale czy nie będzie jeszcze taniej?
Źródło: KoolShooters / Pexels

W czwartek rano, 19 maja 2022 roku, kurs BTC/USD wynosił zaledwie 28 700 USD. Bitcoinowi szkodzi ogólna niechęć do ryzyka, jaką widać na giełdzie. Istnieje wyraźna korelacja pomiędzy BTC a NASDAQ. Bitcoin traci na wartości nawet szybciej niż amerykański rynek akcji. Jeśli kryptowaluta Bitcoin nie zdoła w najbliższym czasie wspiąć się do granicy 30 000 USD swojej wyceny, może powrócić do zeszłotygodniowego minimum w okolicy 26 600 USD. Jednocześnie to ubiegłoroczne minimum.

Dodatkową negatywną informacją, jaka dotyczy BTC jest to, że kryptowaluta ta nie ma żadnego wiarygodnego wsparcia widocznego na wykresie długoterminowym, które uchroniłoby Bitcoina przed psychologicznym progiem 20 000 USD. Zdaniem niektórych ekspertów, spadek może przyspieszyć w ciągu najbliższych dni.

Czy hossa na rynku kryptowalutowym powróci?

Panika związana z pandemią koronawirusa, jaką obserwowaliśmy na rynku akcji i rynku kryptowalut w marcu 2020 roku powodowała analogiczne zmiany w wycenach, jak obecne notowania. Analitycy zauważają, że zarówno na rynkach kryptograficznych, jak i tradycyjnych dochodziło do podobnych spadków. Można więc przypuszczać, że obecne spadki mogą być tylko początkiem większego spowolnienia w branży kryptowalutowej albo wręcz przeciwnie – podobnie jak w 2020 roku dojdzie do znacznego odbicia, które doprowadzi do przedłużającej się hossy na rynkach finansowych.

Obserwujemy pierwszą 7-tygodniową bessę na BTC

W całej swojej historii istnienia Bitcoina nie obserwowaliśmy jeszcze 7 tygodni z malejącymi notowaniami. To pierwsza taka sytuacja, która nie wiadomo, do czego doprowadzi. Poczucie niepokoju i manifestowanie awersji do ryzyka wśród inwestorów spowodowały, że coraz mniej graczy decyduje się kupować kryptowaluty, a wielu wybiera wycofanie się z tego rodzaju inwestycji. Nowy, III tydzień 2022 , BTC rozpoczęło od kolejnego spadku poniżej granicy 30 000 USD. Na niekorzyść Bitcoina zadziałał upadek LUNA.

Czy BTC może kosztować 11 tys. dolarów?

Analitycy brokera XTB po przeanalizowaniu wykresów prezentujących notowania Bitcoina wskazują, że może on spaść do granicy wyceny nawet do 11 tys. dolarów. Krach na kryptowalutach rozpoczął się właściwie od upadku projektu LUBA. To jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń, jakie mogliśmy zaobserwować w całej historii kryptowalut jako takich. Upadł też powiązany z LUNĄ stablecoin UST. Projekty te straciły 99,9 proc. wyceny w ciągu zaledwie kilku dni, a krach dotknął i inne kryptowaluty. Bitcoin jest tego najlepszym przykładem. W ciągu ostatniego tygodnia stracił on około 30 proc. na swojej wartości.

Funt brytyjski w trudnym położeniu

Notowana na Wyspach Brytyjskich inflacja jest obecnie najwyższa od 4 dekad. W połączeniu z wyrażanymi przez wielu komentatorów rynkowych obawami dotyczącymi możliwej do wybuchu wojny handlowej z UE, negatywnie oddziałuje to na notowania funta brytyjskiego. Powszechnie oczekiwano wzrostu inflacji w Wielkiej Brytanii do 9 proc.

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że może wprowadzić jednostronnie zmiany w protokołach umowy Brexitowej, przez co UE niewykluczone, że nałoży cło na import z UK. W środę 18 maja funt tracił na wartości o 0,6 proc. w stosunku do dolara, przy kursie 1,2413 USD.

Spada kurs dolara

O ile funt brytyjski osłabia się względem kursu dolara amerykańskiego, sam dolar także w czwartek rano, 19 maja 2022 roku, notował spadki na rynkach w Azji. Po dużych niedawnych wzrostach dolar musiał pogodzić się z korektą, która może przerodzić się w poważne spadki wartości, z uwagi na rosnące obawy o wprowadzenie w życie bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej USA. Indeks dolara śledzący USD względem koszyka innych walut spadł o 0,03 proc. do 103,65.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!