Bitcoin z wyceną na poziomie 24 tys. USD

Data dodania: 16 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 14 września 2022 r.
Aplikacja do śledzenia kursów kryptowalut Źródło: Alesia Kozik / Pexels

Wyraźnie widoczna jest stabilizacja ceny Bitcoina, który w II tygodniu sierpnia bieżącego roku kosztowało około 24 000 dolarów amerykańskich. Kilkukrotnie BTC było wyceniane nawet powyżej tej granicy, ale „bykom” to nie wystarcza i aspirują do tego, żeby Bitcoin powrócił na drogę wzrostową.

Dane z Trading View pokazują, że akcja cenowa dla „cyfrowego złota”, czyli BTC zaczęła rosnąć z poziomu 23 400 USD do 24 200 USD w ubiegłym tygodniu. Zmusiło to „niedźwiedzie” do przegrupowania się na poziomie oporu wyznaczonego w okolicy 23 400 USD.

To już trzecia podejmowana przez Bitcoina próba przebicia się powyżej oporu na poziomie blisko 24 000 USD i wspięcia się znacznie wyżej – do 28 000 USD.

Trzeci test Ethereum

W ubiegłym tygodniu pojawiła się oficjalna informacja dotycząca tego, że sieć Ethereum przeprowadziła trzeci z kolei i tym samym ostatni test przed przejściem na mechanizm proof-of-stake. Miał on miejsce w sieci testowej Goerli.

Nie obyło się bez drobnych problemów, ale sam test okazał się udany. Sieć odporna jest na nieduże komplikacje. Jeszcze w tym roku najprawdopodobniej nastąpi Merge Ethereum, które zaplanowano na 19 września.

Cena Ethereum w górę o 70 proc.

Aż 70 proc. na swojej wartości zdrożało Ethereum w ciągu zaledwie 30 dni. Współzałożyciel tego projektu, Vitalik Buterin, powiedział, że jest to efektem zaplanowanego Merge Ethereum. Aktualizacja i przejście w kierunku protokołu proof-of-stake ma przynieść wiele korzyści samym użytkownikom, w postaci znacznie niższych opłat transakcyjnych i szeregu kluczowych ulepszeń.

Druga co do wielkości kryptowaluta na świecie notowana była w czwartek, 11 sierpnia, na poziomie bliskim dwumiesięcznego maksimum – ponad 1900 USD.

W których krajach Bitcoin jest legalny?

Bitcoin rośnie w siłę, wraz z podejmowaniem przez rządy kolejnych krajów decyzji o tym, by uznać go za legalny, prawny środek płatniczy. Obecnie, kiedy obywatele mają dostęp do odpowiedniej technologii, mogą używać Bitcoina jako formy płatności, jeśli BTC jest traktowany jako prawny środek płatniczy w ich odpowiedniej jurysdykcji.

Salwador jest pierwszym krajem, który zdecydował się przyjąć BTC jako taki środek płatniczy. Po nim taką samą decyzję podjęła Republika Środkowoafrykańska.

Chwiejący się kurs złotego

Inwazja Rosji w Ukrainie z pewnością nie poprawiła siły złotego na arenie międzynarodowej. W ubiegłym tygodniu złoty znów lekko tracił na wartości w oczekiwaniu na publikację danych o lipcowej inflacji na terenie Stanów Zjednoczonych. W środę, 10 sierpnia, w południe kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,7065 zł, czyli był o 0,6 groszy wyższy niż dzień wcześniej. Za to zdecydowanie drożał frank szwajcarski, za którego należało zapłacić 4,8420 zł. Dolar kosztował w tym samym czasie 4,6010 zł.

Niepokojące perspektywy dla złotego a parytet euro i dolara

Analitycy rynku Forex, czyli międzynarodowego rynku walutowego nie mają pozytywnych informacji dla polskiego złotego. Główne waluty, jak euro czy kurs dolara amerykańskiego drożeją. Od początku wojny złoty stracił aż 12 proc. w stosunku do USD. Agencja Bloomberg ostrzega, że nasza waluta, podobnie jak czeska korona czy węgierski forint, są w grupie walut najbardziej narażonych na utratę wartości. Jeśli dojdzie do osłabienia euro do dolara amerykańskiego i ustalenie parytetu, to może to oznaczać deprecjację PLN.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!