Bitcoin: nowy 6-tygodniowy szczyt

Data dodania: 2 listopada 2022 r. / Ostatnia aktualizacja: 3 listopada 2022 r.
Szczyt górski Źródło: Krivec Ales / Pexels

29 października Bitcoin zaczął podejmować próby odzyskania poziomu wyceny 21 tys. USD w momencie, gdy weekendowy trend zaczął mieć bardzo mocne podstawy do pokonywania kolejnych oporów. Cenie BTC pomaga dolar amerykański.

Największa kryptowaluta na świecie uzyskała nowe, sześciotygodniowe maksimum na poziomie 21 078 USD, co potwierdzają dane z Cointelegraph Markets Pro i TradingView. Para BTC/USD przeszła w fazę konsolidacyjną po pierwszym podejściu do poziomu 21 000 USD, po raz pierwszy od 13 września bieżącego roku przekraczając taki poziom wyceny. Następnie cena BTC spadła, ale nie testowała ona poziomu 20 tys. USD, by znów powrócić do wspinania się.

DBS Bank z Singapuru dołącza do nowej platformy aktywów kryptowalutowych

W ostatnim tygodniu Monetary Authority of Singapore, w skrócie MAS ogłosiło regulacje prawne zmieniające istniejące przepisy. Porządkują one oferowanie handlu kryptowalutami. W Singapurze być może będą najsurowsze na świecie przepisy w tym zakresie. Jednak szef MAS stwierdził, że jest to po prostu konieczne.

Nowe zasady zmienią to, jak konsumenci uzyskują dostęp do kryptowalut w sposób kontrolowany. Pojawi się zakaz oferowania przez instytucje kredytowe usług klientom detalicznym w zakresie handlu kryptowalutami.

Jednocześnie DBS Bank wycofał się w związku z nowymi przepisami, z projektu detalicznego uruchomienia kryptowalut, jakie było planowane na koniec 2022 roku. Zostanie on pierwszym klientem giełdy w Singapurze, kiedy ta uruchomi nową platformę aktywów kryptowalutowych. Maxx Trader SGX będzie obsługiwał MaxxDigital, znany z instytucjonalnych usług rozwiązań walutowych i ryzyka.

Czy Bitcoin znów będzie po 25 000 USD?

Przez wiele tygodni Bitcoin utrzymywał wartość poniżej 20 tys. USD, ale to się zmieniło, wraz z obniżeniem się kursu dolara amerykańskiego w ubiegłym tygodniu. W wyniku tego kapitalizacja rynku kryptowalut jako całości wzrosła o kilkaset miliardów dolarów. Do takiej sytuacji przyczyniły się też wzmożone zakupy instytucji na rynku kryptowalutowym. Uaktywniły się wieloryby i spekulanci. Można to interpretować w ten sposób, że wieszczą oni rychłe odbicie na rynkach kryptowalutowych, dlatego realizują plany zakupowe z nadzieją na zysk. Czas pokaże, czy Bitcoin sięgnie do granicy 25 000 USD jeszcze w 2022 roku.

Shiba Inu wykupiona przez wieloryby

W ubiegłym tygodniu wieloryby skupiły się na rynku kryptowalutowym na Shiba Inu (SHIB). Wykupiły tę kryptowalutę za 35 mln USD, w wyniku czego token zyskał znacznie na wartości. Niestety, nie trwało to długo. Jednego dnia wieloryby kupiły tryliony tokenów o wartości ponad 35 mln dolarów, a transakcje te zbiegły się z gwałtownym wzrostem ceny. SHIB zyskało w ciągu 24 godzin 5 proc. na wartości i wyceniana była na 0,00011 USD. Pamiętajmy, że Shiba Inu jest memcoinem, co oznacza, że cechuje ją nieprzewidywalna dynamika cenowa.

Co dalej ze złotym?

We wtorek, 25 października 2022 roku kurs dolara amerykańskiego w południe wynosił 4,8559, a euro w tym samym czasie było wyceniane na 4,7774 zł. Rentowność polskich obligacji 10-letnich była na poziomie 8,8 proc.

W oczekiwaniu na decyzje banków centralnych – jak kształtuje się kurs dolara i euro?

Patrząc na ostatni tydzień października 2022 roku, złotówka wzmocniła się w stosunku do dolara amerykańskiego. Sprzyjały temu mocne dane płynące zza oceanu. Zyskała także w stosunku do wyceny euro, ale nieznacznie. Miało to związek z podniesieniem przez Europejski Bank Centralny stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Mocno zyskiwał funt w stosunku do dolara amerykańskiego.

Analitycy wyrażają wspólne stanowisko, że na przyszłą wycenę dolara i euro najmocniej wpłyną komunikaty, jakie zostaną wydane przez FED odnośnie podwyżki stóp procentowych.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)