Bitcoin jako część zabezpieczenia emerytalnego w USA

Data dodania: 10 maja 2022 r. / Aktualizacja: 10 maja 2022 r.
Emerytura Inwestowanie w BTC jako dodatkowe środki na emeryturę może okazać się ciekawym pomysłem
Źródło: Monica Silvestre / Pexels

Czy to możliwe by w najbliższej przyszłości emeryci w USA gromadzili Bitcoiny na swoich kontach? Okazuje się, że jak najbardziej, a to za sprawą ujawnionej przez republikańskiego senatora Tommy'ego Tuberville'go z Alabamy nowej ustawy – Financial Freedom Act. Ma ona umożliwić Amerykanom dodanie kryptowaluty do ich planu oszczędności emerytalnych nieobciążonego wytycznymi regulacyjnymi.

Wzrosty wartości kryptowaluty TRON (TRX)

W pierwszym tygodniu maja 2022 roku obserwowane były spadki w przypadku większości kryptowalut. Jednak na tym tle wyróżnia się kryptowaluta TRON (TRX), która wzrosła o 10 proc. w ciągu doby, a w ciągu tygodnia o 25 proc. Ten silny wzrost spowodowany jest przede wszystkim zbliżającą się premierą USDD, czyli Zdecentralizowanego USD. Premiera ta miała miejsce w czwartek, 5 maja. W sieci TRON zaplanowano uruchomienie najbardziej zdecentralizowanego, jak twierdzą twórcy, stabilnego pieniądza w historii ludzkości.

Nie bez znaczenia dla wzrostu ponad 200-dniową średnią kroczącą TRONu było to, że sieć ogłosiła plany stworzenia rezerwy TRON DAO, czyli pierwszej zdecentralizowanej rezerwy w branży blockchain.

Sprzeciw MFW wobec Bitcoina

W przeciwieństwie do parlamentu Republiki Środkowoafrykańskiej, która niedawno przyjęła ustawę o kryptowalutach, jaka w przyszłości stworzy warunki do używania Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, Międzynarodowy Fundusz Walutowy opowiada się przeciwko takim rozwiązaniom. W komunikacie wyjaśnił, że wprowadzenie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w Republice Środkowoafrykańskiej budzi tak poważne obawy dotyczące prawa, przejrzystości i polityki gospodarczej.

Złoty mocniejszy przed decyzją RPP

Z początkiem maja, jak co miesiąc, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim, miała spotkanie, na którym ustalono wysokość głównych stóp procentowych banku centralnego. W oczekiwaniu na decyzję RPP polski złoty zaczął się umacniać w stosunku do dolara i euro. 5 maja 2022 roku rano kurs złotego kształtował się na poziomie: USD/PLN – 4,4472 zł, a EUR/PLN – 4,7149 zł. Przed godziną 10. złoty jeszcze bardziej nabierał na wartości.

Reakcja funta na podwyższenie stóp procentowych przez BoE

Bank Anglii (BoE) podniósł w czwartek, 6 maja 2022 roku stopy procentowe do najwyższego od 2009 roku poziomu 1 proc. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim inflacja, która rośnie również na Wyspach Brytyjskich, tak jak w wielu innych krajach europejskich. To czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych od grudnia.

Funt brytyjski osłabił się po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych przez BoE, spadając do poziomu nieco ponad 1,2450 USD.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)