Australia z własną cyfrową walutą?

Data dodania: 21 stycznia 2020 r. / Aktualizacja: 10 czerwca 2021 r.
Australia może być pierwszym państwem z własną kryptowalutą opartą o Blockchain i Ethereum Australia może być pierwszym państwem z własną kryptowalutą opartą o Blockchain i Ethereum
Źródło: Ethan Brooke z Pixabay

Reserve Bank of Australia (RBA) wypowiada się pozytywnie w kwestii możliwego przyjęcia cyfrowej waluty wspieranej przez państwo do rozliczeń międzybankowych. Zdaniem RBA wypuszczenie przez Australię własnej kryptowaluty zapewni korzyści, m.in. oszczędności dotyczące ponoszonych kosztów i lepsze włączenie finansowe. Bank zdążył już przetestować system płatności opierający się na technologii Blockchain oraz na platformie Ethereum i analizuje obecnie możliwości rozwijania własnej cyfrowej waluty banku centralnego.

BTC po 9000 dolarów

Kurs Bitcoina w ubiegłym tygodniu przebił poziom 9000 USD za 1 BTC. CoinMarketCap podało 19 stycznia 2020 roku, że za 1 BTC trzeba zapłacić już 9085 USD, tym samym kurs Bitcoina wzrósł w ciągu zaledwie 24 godzin o 2,55 proc. Wyzwaniem stawianym przed tą najpopularniejszą kryptowalutą jest 10 000 USD.

Kurs Bitcoina wspiera bez wątpienia wizja halvingu, jaki zaplanowano na maj tego roku. Od jego wejścia w życie podaż nowych Bitcoinów na rynku ma zmniejszyć się nawet o połowę. To powoduje rosnące zainteresowanie zakupem BTC już teraz. Do tego dochodzą jeszcze czynniki geopolityczne, takie jak chociażby groźba wojny w Iranie oraz Brexit.

Ripple wydaje kokosy na lobbing w USA

Firma Ripple, która wydaje tokeny XRP swojej cyfrowej waluty, jednocześnie lobbuje w kwestii stworzenia odpowiednich przepisów dotyczących technologii blockchain i kryptowalut w USA. Wydała już na to ponoć kwotę 170 000 USD. Suma ta dotyczy zaledwie trzech pierwszych kwartałów 2019 roku. Działania Ripple, zgodnie z ustaleniami niezależnej grupy monitorującej lobbing w USA na podstawie danych z Senackiego Urzędu Rejestrów Publicznych, były skierowane na Biały Dom, a nie na Kongres.

Co ciekawe, w całym 2018 roku na lobbing firma Ripple wydała łącznie kwotę 450 000 USD. Na razie nie widać jednak efektów tych działań.

Projekt edukacyjny „BitBay Academy”

Największa i najbardziej znana giełda kryptowalutowa w Polsce BitBay uruchamia własny projekt edukacyjny pod nazwą „BitBay Academy”. Powoli zaczyna on funkcjonować, choć jak na razie jego uczestnicy mają tylko do wyboru cztery różne wpisy. Giełda uspokaja, że wkrótce zostanie udostępnionych dużo więcej atrakcyjnej treści. Materiały przygotowuje aktywny trader na rynku forex, kryptowalut, na rynku towarów i akcji – Sebastian Szeliga.

Dyrektywa 5AMLD uderza w kryptowaluty

Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, czyli w skrócie 5AMLD weszła w życie z dniem 10 stycznia 2020 roku. Dotyczy wprowadzania przepisów, które mają na celu zwiększenie przejrzystości, pomagającej w walce z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem w Europie. Powoduje ona też, że wszystkie podmioty związane z biznesem kryptowalutowym muszą być rejestrowane i sprawdzane na bieżąco pod kątem przestrzegania tej dyrektywy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!