Wpływ Brexitu na kursy kryptowalut

Data dodania: 4 lutego 2020 r. / Aktualizacja: 30 listopada 2020 r.
Czy Brexit będzie miał pozytywny wpływ na kursy kryptowalut? Jak na razie - nic się nie wydarzyło. Czy Brexit będzie miał pozytywny wpływ na kursy kryptowalut? Jak na razie - nic się nie wydarzyło.
Źródło: Pexels

Brexit, czyli rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską z końcem stycznia 2020 roku stał się faktem. UE ma o jednego członka mniej, a przypomnijmy, że Wielka Brytania była drugą co do wielkości gospodarką w całej unii. Czy Brexit wpłynął w jakikolwiek sposób na kurs Bitcoina? Eksperci twierdzą, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie korzystnie na kryptowaluty, a w szczególności na Bitcoina. Dotychczas bowiem zawsze Bitcoin zyskiwał na wartości w odpowiedzi na światowe problemy. Można jedynie przypuszczać, że ucieczka inwestorów przed niepewnymi walutami fiducjarnymi zwróci ich w kierunku BTC i innych kryptowalut.

W szwajcarskim mieście podatki płacą w Bitcoinach

Mieszkańcy niewielkiej miejscowości oraz gminy Zermatt w Szwajcarii oficjalnie uzyskali zezwolenie od władz na to, aby uiszczać podatki w kryptowalutach, a dokładniej w Bitcoinach. Władze Zermatt nawiązały współpracę z największą szwajcarską firmą kryptograficzną Bitcoin Suisse i dzięki temu odblokowały opcję płatności podatku kryptowalutami.

W momencie, gdy mieszkańcy zdecydują się skorzystać z niej i płacić podatki Bitcoinami, wówczas władze Zermatt będą dokonywać konwersji Bitcoinów na franki szwajcarskie, za pośrednictwem Bitcoin Suisse. Następnie BS przekaże kwotę w walucie tradycyjnej na rachunek bankowy gminy. Podatnicy mogą płacić podatki w BTC online lub za pośrednictwem urządzenia płatniczego Bitcoin Suisse.

Darknet a kryptowaluty

Ciemną stroną internetu jest tzw. Darknet. Nowe badania nowojorskiej firmy analitycznej z Chainalysis, która analizowała rynek technologii Blockchain i opublikowała z niego raport w dniu 28 stycznia 2020 roku, wskazują, że rośnie ilość kryptowalut, które przepływają przez rynki w Darknecie. Analitycy mówią już o podwojeniu skali tego zjawiska. Stwierdzono we wspominanym raporcie, że na rynki Darknetu w całym 2019 roku wpłynęło prawie dwa razy więcej kryptowalut, niż miało to miejsce wcześniej.

Czy powstanie cyfrowy juan?

W mediach związanych z kryptowalutami pojawiają się informacje o projekcie cyfrowego juana. Władze Chin z banku centralnego przyznają, że prace nad jego wprowadzeniem trwają już od dawna, a do ich przyspieszenia doszło wraz z ogłoszeniem dotyczącym emisji Libry – kryptowaluty Facebooka. Nie jest pewne jednak, jak sam projekt ma w przyszłości funkcjonować.

Wiadomo jedynie, że w przeciwieństwie do walut cyfrowych w zdecentralizowanym systemie, takich jak Bitcoin, cyfrowy juan przyjmie scentralizowany system zarządzania. Waluta ma być więc kontrolowana przez bank centralny Chin, a jej emisją mają zająć się banki komercyjne.

Sieć Line z własną walutą

Jedna z największych sieci społecznościowych w Japonii – Line ogłosiła, że ma w planach wprowadzenie cyfrowej waluty Link na swój krajowy rynek. Line już od 2018 roku interesuje się technologią Blockchain. Ogłosiło wówczas plany uruchomienia opcji wymiany kryptowalut za pomocą swojej aplikacji do chatowania.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!