
Źródło: Nataliya Vaitkevich / Pexels
Pozyskiwanie finansowania dla firmy – kredyty, leasing czy inwestorzy? Co wybrać, gdy opcji jest tak wiele? To wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorcy. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze formy finansowania przedsiębiorstw od kredytów i leasingu, przez faktoring, aż po dotacje i inwestorów. Sprawdź, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w rozwoju Twojego biznesu.
- Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw
- Kredyt bankowy i pożyczka dla firm
- Leasing finansowy i operacyjny dla przedsiębiorców
- Pieniądze od inwestorów na rozwój firmy
- Faktoring co to jest i kiedy się opłaca?
- Emisja obligacji jako sposób pozyskania finansowania
- Dotacje i dofinansowania ze środków unijnych
- Jak wybrać najlepsze źródło finansowania dla swojej firmy?
Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw
Niezależnie od wielkości firmy każdy przedsiębiorca potrzebuje środków, żeby móc się rozwijać. Wówczas pada pytanie, jak sfinansować rozwój firmy? Wybór źródła finansowania jest ważny, ponieważ ma wpływ na płynność finansową oraz na koszty prowadzenia działalności.
Dlatego teraz przyjrzymy się zewnętrznym i wewnętrznym źródłom finansowania działalności gospodarczej.
Wewnętrzne finansowanie to wszystkie środki pieniężne, które generuje sama firma. Mogą one pochodzić np. z:
- zysku od sprzedanych produktów lub świadczonych usług,
- kapitału własnego właściciela,
- sprzedaży zbędnych aktywów (np. maszyn, samochodów).
Głównymi zaletami finansowania wewnętrznego jest brak kosztów (np. w postaci odsetek) oraz niezależność od zewnętrznych instytucji. Jednak takich środków może nie starczyć na to, żeby sfinansować przedsięwzięcia o większej skali.
Zewnętrzne finansowanie to wszystkie pieniądze pozyskane od innych instytucji, państwa, czy społeczeństwa. Przydaje się ono w sytuacjach, gdy wewnętrzne środki są niewystarczające na szybki rozwój. Przykładami mogą być:
- kredyty i pożyczki,
- leasing,
- faktoring,
- emisja obligacji,
- inwestorzy prywatni,
- dotacje,
- finansowanie społecznościowe.
Zaletami finansowania zewnętrznego jest to, że pozwala sfinansować duże inwestycje, zwłaszcza wtedy, gdy pieniądze potrzebne są szybko. Niestety wiąże się ono z tym, że firma ponosi koszty finansowania i może również utracić część udziałów w swojej firmie.
Kredyt bankowy i pożyczka dla firm
Te dwa pojęcia są używane zamiennie, jednak kredyt i pożyczka to dwie różne formy finansowania biznesu.
Kredytu dla firm udzielają wyłącznie banki i jest udzielany na konkretny cel, często wymaga zabezpieczeń, a co za tym idzie, również więcej formalności.
Natomiast firma może zaciągnąć pożyczkę od banku, instytucji pożyczkowej czy nawet osoby prywatnej. Pożyczkobiorca nie musi podawać celu, na jaki potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Oznacza to również, że sam proces udzielania pożyczki jest szybszy i ma mniej formalności.
W jakim celu możesz zaciągnąć kredyt?
- Zakupić maszyny, pojazdy i inny sprzęt.
- Potrzebujesz przeprowadzić modernizację lub inwestycję budowlaną.
- Spłacić inne zobowiązania (tzw. refinansowanie).
Kredyt i pożyczka są jednymi z najpopularniejszych możliwości finansowania przedsięwzięć. Wynika to z tego, że pozwala na szybki zastrzyk kapitału, rozłożenie spłaty w czasie oraz szeroką ofertę banków i instytucji.
Sprawdź ranking kont firmowych i znjadź najlepszą opcję dla Twojego biznesu.
Jednak nim zdecydujesz się pożyczyć pieniądze od banku, uwzględnij, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek czy ubezpieczenia kredytu. Co więcej, nie każde przedsiębiorstw dostanie kredyt wtedy, kiedy chce. Kredytodawca najpierw zweryfikuje zdolność kredytową. Niestety dopiero startujące biznesy np. startupy mogą nie dostać pieniędzy ze względu na zbyt krótko prowadzoną działalność gospodarczą.
Leasing finansowy i operacyjny dla przedsiębiorców
Leasing to popularne i najlepsze źródło finansowania na zakup środków trwałych. To rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców. Dzięki niemu mogą zachować kapitał na inne inwestycje i nie angażować w całości własnych środków na zakup potrzebnego sprzętu.
Wyróżniamy 2 rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Każdy ma swoje wady i zalety. Poniżej poznasz różnice, żeby wybrać najlepszy sposób na pozyskanie pieniędzy na zakup sprzętu.
Leasing finansowy
Leasing finansowy (inaczej kapitałowy) polega na tym, że zakupiony sprzęt od razu staje się majątkiem firmowym leasingobiorcy.
Cechami charakterystycznymi leasingu finansowego są:
- Amortyzacji dokonuje leasingobiorca.
- Przedmiot leasingu od początku należy do aktywów firmy.
- Po zakończeniu umowy następuje automatyczny wykup środka trwałego.
Zaletami tego rodzaju finansowania jest przede wszystkim możliwość skorzystania z ulgi amortyzacyjnej. Co więcej, wykupienie przedmiotu nie wymaga dodatkowej opłaty. Mimo to finansowy leasing jest mniej korzystny podatkowo i wymaga większych formalności księgowych.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny jest chętnie wybierany przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Polega on na tym, że właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca. W takiej sytuacji przedsiębiorca traktuje leasing jako usługę.
Ten rodzaj finansowania charakteryzuje:
- Amortyzacji dokonuje leasingodawca.
- Leasingobiorca ujmuje raty leasingowe i inne powiązane opłaty w kosztach uzyskania przychodu.
- Przedmiot nie należy do firmy, więc nie można go wykazać w aktywach.
- Po zakończeniu umowy przedsiębiorca może podjąć decyzję, czy chce wykupić sprzęt, czy nie.
Dzięki ujęciu rat w kosztach to ten rodzaj leasingu jest korzystniejszy podatkowo. Co więcej, nie wymaga zbyt dużych nakładów własnych. Jednak nie każdy sprzęt można sfinansować w ten sposób, a koszt całkowity jest wyższy niż w przypadku leasingu finansowego.
Wybór między leasingiem operacyjnym a finansowym zależy od celów firmy, formy rozliczeń oraz planów inwestycyjnych. Dla jednych kluczowa będzie możliwość amortyzacji środka trwałego, dla innych, jak najniższe koszty miesięczne i korzyści podatkowe.
Pieniądze od inwestorów na rozwój firmy
Pozyskiwanie finansowania od inwestorów jest popularne szczególnie wśród startupów. W ten sposób przedsiębiorca może pozyskać zastrzyk gotówki na rozwój swojego pomysłu i biznesu.
W zamian inwestorzy nie oczekują spłaty w postaci rat. Interesują ich natomiast udziały w firmie, żeby w przyszłości czerpać zyski z rozwoju biznesu.
Poznajmy teraz bliżej, czym są fundusze venture capital i anioły biznesu.
Fundusze venture capital
Venture capital (VC) to fundusze inwestycyjne, które finansują młode i innowacyjne firmy, najczęściej startupy. Takie biznesy we wczesnej fazie rozwoju charakteryzują się dużym potencjałem wzrostu oraz wysokim poziomem ryzyka.
Fundusz VC to tak naprawdę pośrednik między inwestorami, którymi mogą być korporacje, osoby prywatne, czy instytucje a przedsiębiorcami, którzy poszukują kapitału na rozwój.
Pozyskanie finansowania w ramach venture capital oznacza dla przedsiębiorcy, że inwestorzy:
- Przejmą część udziałów w jego firmie. W zamian oprócz pieniędzy młoda firma zyskuje kontakty i know-how.
- Oczekują wysokiego zwrotu z inwestycji w określonym czasie.
- Zwiększają wiarygodność nowej firmy na rynku.
Choć fundusze VC mają dużo zalet, to jednak ich udział oznacza, że dotychczasowy właściciel musi oddać część swojej firmy. Przez to inwestorzy będą mieli duży wpływ na kierunek rozwoju biznesu. Co więcej, wymagania również będą wysokie, żeby przedsięwzięcie zaczęło się skalować. Dlatego ten rodzaj zewnętrznego finansowania jest dobry dla innowacyjnych firm technologicznych, gdzie klasyczne źródła finansowania są niewystarczające.
Anioły biznesu
Aniołami biznesu są nazywane osoby fizyczne, które są doświadczonymi przedsiębiorcami lub menadżerami. Dodatkowo oferują dodatkowo mentoring, elastyczne podejście czy wsparcie strategiczne.
Od takiego anioła biznesu dostaniesz mniej środków niż z funduszów VC, ale sam proces jest mniej sformalizowany i możesz zbudować partnerską relację z inwestorem. Jednak nie jest łatwo znaleźć taką osobę. W tym celu możesz skorzystać ze stowarzyszeń np. Sieć Aniołów Biznesu Amber lub uczestniczyć w konferencjach i networkingach.
Innymi wadami tego finansowania są oddanie części udziałów w firmie i ograniczone środki inwestorów.
Pozyskanie finansowania zewnętrznego od inwestorów nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wymaga oddania kontroli, spełnienia wysokich oczekiwań i szybkiego tempa rozwoju. Jednak w przypadku projektów innowacyjnych, które nie mają jeszcze stabilnych przychodów, to często jedyna szansa na realne wejście na rynek.

Mikhail Nilov / Pexels
Faktoring co to jest i kiedy się opłaca?
Faktoring jest nowoczesnym źródłem finansowania, które pozwala poprawić płynność finansową. Polega na tym, że przedsiębiorca (faktorant) przekazuje firmie faktoringowej (faktorowi) swoje nieprzeterminowane faktury sprzedaży. Wówczas faktor reguluje należność szybciej, niż zrobiłby to kontrahent.
To pomocna usługa dla tych przedsiębiorstw, które sprzedają z odroczonym terminem płatności. W ten sposób szybciej mogą uzyskać pieniądze z wystawionych faktur.
Największymi zaletami faktoringu jest zmniejszenie ryzyka zatorów płatniczych oraz nie zwiększa obciążenia bilansu tak jak zadłużenie w postaci kredytu bankowego.
Niestety koszt faktoringu jest wyższy niż w przypadku kredytu lub pożyczki. Co więcej, wymaga ujawnienia danych klientów, jeżeli zdecydujesz się na faktoring jawny.
Emisja obligacji jako sposób pozyskania finansowania
Emisja obligacji to sposób na pozyskanie finansowania od inwestorów bez oddawania udziałów w przedsiębiorstwie. To alternatywna forma finansowania firmy, z której najczęściej korzystają średnie i duże firmy.
Obligacje to dłużne papiery wartościowe, które pozwalają pożyczyć pieniądze z zewnątrz na określony czas i z ustalonym oprocentowaniem. Emitent zobowiązuje się do wykupienia obligacji po ustalonym czasie i regularnie wypłaca odsetki. Natomiast po zakończeniu umowy zwraca wartość nominalną obligacji.
Zaletami obligacji jest możliwość dopasowania wielkości emisji do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Co więcej, właściciel zachowuje pełną kontrolę nad swoim biznesem.
Niestety emisja dłużnych papierów wartościowych wiąże się z wysokimi kosztami. Dotyczy to szczególnie emisji publicznych. Termin wykupu jet sztywny i emitent powinien się go trzymać, żeby uniknąć konsekwencji prawnych.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Czym są obligacje korporacyjne?
Emisja obligacji to atrakcyjny sposób na finansowanie inwestycji, szczególnie dla firm z ugruntowaną pozycją na rynku. Co więcej, nie wymaga oddawania udziałów i może stanowić alternatywę dla tradycyjnych form finansowania przedsiębiorstw. Wymaga jednak starannego przygotowania, przejrzystości działania i odpowiedzialności w zarządzaniu zobowiązaniami.
Dotacje i dofinansowania ze środków unijnych
Dodatkowym źródłem finansowania może być również pozyskanie pieniędzy z dotacji unijnych. To źródło finansowania biznesu nie wymaga zwrotu. Dlatego takie dodatkowe środki to m.in. sposób finansowania przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju.
Aby otrzymać pieniądze ze środków unijnych, niezbędne jest:
- Określenie celu biznesowego dopasowanego do aktualnego naboru.
- Zebranie wymaganych dokumentów, w tym biznesplanu.
- Złożenie wniosku o dofinansowanie.
- Raportowanie postępu projektu.
- Dokumentowanie wydatków.
Dotacje unijne mają szczególny charakter, jednak wymagają wielu formalności. Co więcej, przedsiębiorstwo ma obowiązek przeznaczyć środki na konkretny cel, np. na:
- wdrożenie innowacji,
- cyfryzację biznesu,
- ekspansję zagraniczną,
- badania i rozwój,
- zieloną transformację.
Dotacje unijne i krajowe stanowią jedną z najlepszych form finansowania, szczególnie dla firm, które chcą się rozwijać bez zadłużania się lub oddawania udziałów. Choć proces aplikowania bywa czasochłonny, dobrze przygotowany projekt może zyskać realne wsparcie finansowe na kluczowe inwestycje i innowacje. Warto śledzić dostępne programy, korzystać z doradztwa i planować projekty w sposób strategiczny, by zwiększyć szanse na pozytywną ocenę wniosku.
Aktuane kursy walut Forex na żywo!
Jak wybrać najlepsze źródło finansowania dla swojej firmy?
Wybór odpowiedniego źródła finansowania przedsiębiorstw to kluczowy krok na drodze do rozwoju biznesowego. Niezależnie od tego, czy prowadzisz startup, jednoosobową działalność gospodarczą, czy średnie przedsiębiorstwo, warto dobrze poznać dostępne opcje finansowania.
Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która forma finansowania jest najlepsza. Wszystko zależy od sytuacji finansowej firmy, jej celów inwestycyjnych, planowanego ryzyka i etapu rozwoju. Dla jednych lepszy będzie kredyt bankowy, dla innych fundusze venture capital, a jeszcze inni sięgną po dofinansowania.