Źródło: nappy / Pexels
Zmiana numeru firmowego konta bankowego to ważna informacja, o której należy poinformować klientów, kontrahentów i instytucje państwowe. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić konto firmowe i gdzie zgłosić zmianę. Krok po kroku pokażemy Ci, jak złożyć wniosek w CEIDG i o czym jeszcze warto pamiętać, nim zamkniesz stare konto.
Gdzie zgłosić nowy numer konta firmowego?
Zgłoszenie zmiany rachunku bankowego trzeba przede wszystkim zgłosić do instytucji takich jak urząd skarbowy, zakład ubezpieczeń społecznych i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Na zgłoszenie zmiany firmowego rachunku bankowego masz 7 dni od daty otwarcia nowego konta.
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) | Spółki cywilne | Spółki handlowe zarejestrowane w KRS | |
Gdzie zgłosić zmianę? | w CEIDG | w urzędzie skarbowym | w urzędzie skarbowym |
Jak możesz zgłosić zmianę konta firmowego? |
|
|
|
Zobacz aktualne promocje bankowe i sprawdź, gdzie dostaniesz najwięcej pieniędzy za założenie konta.
Zmiana konta bankowego w CEIDG online – krok po kroku
W przypadku firm, które znajdują się w bazie CEIDG, zmiana firmowego konta jest szybka. Wniosek składasz raz, a dane o nowym koncie firmowym są automatycznie aktualizowane również w ZUS i urzędzie skarbowym.
Teraz pokażemy Ci krok po kroku jak uaktualnić wpis w CEIDG online.
- Wejdź na stronę biznes.gov.pl, znajdź usługę "Zmień dane firmy w CEIDG" i kliknij "Rozpocznij".
- Następnie zaloguj się do portalu poprzez bankowość elektroniczną, profil zaufany, aplikację mObywatel lub e-dowodem.
- Po zalogowaniu wybierz profil, którego ma dotyczyć zmiana (jeżeli masz ich kilka).
- Przeczytaj "Ważne informacje", które określają, jak działa kreator. Po zapoznaniu się z nimi kliknij "Dalej".
- Pod "Informacją o statusie wpisu w CEIDG" wybierz pierwszą opcję "Chcę edytować wpis, wysłać dokumenty do ZUS lub urzędu skarbowego". Podaj datę, kiedy zmienił się numer konta i kliknij "Dalej".
- Następnie zaznacz, jakie dane chcesz zmienić. Znajdź sekcję "Pozostałe informacje" i zaznacz "Rachunki bankowe".
- Wybierz rodzaj ubezpieczenia, z którego obecnie korzystasz.
- Informacje o urzędzie skarbowym zostaną uzupełnione automatycznie. Jeżeli się zmienił, to wybierz prawidłowy urząd, w którym rozliczasz podatki.
- Zapoznaj się z informacją, w jakich sytuacjach musisz mieć firmowe konto bankowe. Zaznacz, co chcesz zmienić, czyli dodanie nowego rachunku i likwidację starego, jeżeli został już zamknięty.
- Wpisz numer rachunku IBAN, czyli przed cyframi dodaj litery "PL".
- Złóż oświadczenie o tym, że podane przez Ciebie dane są prawdziwe.
- Na tej podstawie system utworzy wniosek. Sprawdź, czy dane się zgadzają i podpisz je profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Samo podpisanie wniosku nie jest równoznaczne z jego wysłaniem!
- Na ostatniej stronie kreatora pojawi się numer sprawy i potwierdzenie wysłania dokumentów. Po wysłaniu wniosku dostaniesz również na swój e-mail Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Po zamknięciu strony zawsze możesz podejrzeć swoje wnioski w zakładce "Moja firma".
Jak poinformować kontrahentów o zmianie konta firmowego
Najlepszym sposobem poinformowania klientów o zmianie numeru rachunku bankowego będzie wiadomość e-mail. Możesz również wysłać informację SMS-em lub innym czacie. Jednak lepiej, żeby to było dopełnienie niż zamiast e-maila.
Jeżeli Twoi klienci korzystają z Twoich autorskich aplikacji, to możesz im tam wysłać wiadomość lub powiadomienie. W przypadku stałych klientów i kontrahentów dobrze porozmawiać z nimi jeszcze telefonicznie. Mimo wysłania wiadomości przelewy mogą pójść automatycznie na stare konto.
O czym pamiętać przy zmianie rachunku firmowego?
Zmiana rachunku bankowego wydaje się prostą czynnością. Jednak wymaga poinformowania wszystkich osób, firm i instytucji, z którymi współpracuje przedsiębiorca. Dlatego przygotowaliśmy podsumowanie, o czym warto pamiętać w przypadku zmiany konta.
- Zaplanuj przeniesienie konta firmowego do innego banku z wyprzedzeniem.
- Nie zamykaj od razu starego konta firmowego. Część klientów i kontrahentów może się pomylić i przesłać Ci pieniądze na stary numer rachunku.
- Masz 7 dni od otwarcia konta na zgłoszenie informacji do urzędów.
- Jako podatnik VAT musisz mieć konto firmowe wraz z rachunkiem VAT.
- Przedsiębiorca może mieć dowolną ilość rachunków bankowych.
- Przed likwidacją rachunku bankowego pobierz historię rachunku. Najlepiej z ostatnich 5 lat.
Wstrzymaj się z zamknięciem konta do czasu opłacenia wszystkich faktur, na których był podany Twój stary numer rachunku. Tak naprawdę dobrze dać sobie jeszcze miesiąc, żeby klienci i kontrahenci mogli zaktualizować dane.
Likwidacja rachunku bankowego związana jest z okresem wypowiedzenia, który najczęściej wynosi 30 dni. Co więcej, nie zapomnij o kwestiach związanych z uregulowaniem VAT-u i wypłaceniem wszystkich środków. To ułatwi sam proces zamknięcia konta w starym banku.
FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Czy zmianę konta trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym?
Tak, zmianę konta należy zgłosić do urzędu skarbowego. Dla JDG aktualizacja jest automatyczna po zmianie w CEIDG. Spółki cywilne zmianę zgłaszają na druku NIP-2, a spółki kapitałowe na formularzu NIP-8. Możesz go uzupełnić i wysłać pocztą lub złożyć papierową deklarację w swoim urzędzie. Albo uzupełnić formularz internetowy na Portalu Podatkowym.
Pamiętaj, że czas na zgłoszenie nowego konta do US to 7 dni od dnia otwarcia nowego rachunku bankowego.
Jak poinformować ZUS o zmianie numeru konta bankowego?
Informację o zmianie konta firmowego musisz zgłosić do zakładu ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni. Aktualizacja danych dla jednoosobowych działalności jest automatyczna po złożeniu wniosku CEIDG-1. Natomiast spółki kapitałowe zgłaszają zmianę do US na druku NIP-8, a zaktualizowane dane są przekazywane automatycznie do ZUS-u. Na tej podstawie zakład przygotowuje dokument ZUS ZBA, który potwierdza zmianę rachunku bankowego.