![Czy w Polsce można otrzymywać wynagrodzenie w euro lub innej walucie? ręka z banknotami euro](/wp-content/uploads/2024/11/wynagrodzenie-w-euro-1024x661.jpg)
Źródło: Pixabay / Pexels
Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy w Polsce można otrzymywać wynagrodzenie w euro lub innej walucie, to odpowiedź brzmi – tak! Takie rozwiązanie często jest stosowane w branży IT i korporacjach zagranicznych. W tym artykule dowiesz się, jakie są zasady wypłacania pensji w obcej walucie, co z podatkami i czy w ogóle takie zarobki są opłacalne.
Czy w Polsce można wypłacać wynagrodzenie w euro?
Tak, wynagrodzenie w Polsce może być wypłacone w walucie innej niż polski złoty, również w euro. Przepisy prawa, zarówno Kodeks cywilny, jak i Kodeks pracy, dopuszczają wypłatę wynagrodzenia w walucie obcej. Jednak jest to możliwe tylko w sytuacji, kiedy obie strony umowy o pracę przystały na takie warunki.
Warto podkreślić, że pracodawca nie może narzucić pracownikowi wypłaty wynagrodzenia w obcej walucie.
Dlatego warto zwrócić uwagę, czy w umowie o pracę znajduje się odpowiedni zapis. Powinien on określać szczegółowo kwotę wynagrodzenia, jego walutę i zasady wypłacania zarobków.
Przepisy prawa a wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie
Kodeks pracy nie porusza wprost kwestii otrzymywania wynagrodzenia w walucie polskiej. Choć jest to tak naprawdę stan domyślny, skoro pracownik wykonuje pracę na terenie Polski. Najważniejsze jest, żeby osoba zatrudniona dostała wynagrodzenie nie później niż do 10 dnia kolejnego miesiąca.
Za to Kodeks cywilny bezpośrednio określa w księdze dotyczącej zobowiązań, że to dłużnik i wierzyciel określają wspólnie, w jakiej walucie ma być spełnione świadczenie. Przychody ze stosunku pracy jak najbardziej wpisują się w definicję świadczenia pieniężnego.
Wypłata w euro lub innej walucie jest z reguły znana pracownikom etatowym głównie z delegacji zagranicznych. Jednak tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obie strony, czyli pracodawca i pracownik, umówili się na wypłatę w innej walucie niż złotówki. Co więcej, jeżeli taki zapis pojawi się w umowie, to również tylko część przychodu zatrudnionego może być wypłacana w obcym środku płatniczym, a pozostała część w krajowej walucie.
Jeżeli w jakichś zagadnieniach brakuje regulacji w Kodeksie pracy, to art. 300 pozwala, żeby pozostałe kwestie rozstrzygał Kodeks cywilny.
Art. 300. W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Ten akt prawny ma szczególne zastosowanie, jeżeli chodzi o określenie kursu przeliczenia na złotówki.
Wynagrodzenie wypłacane w euro a podatki
Przed wypłatą dla pracownika, pracodawca najpierw przelicza pensję brutto wypłacaną w euro na złotówki, żeby ustalić kwoty za:
- składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- składki na ubezpieczenia społeczne,
- zaliczkę na podatek dochodowy.
Po potrąceniu wszystkich należności pozostała kwota netto w złotówkach znowu jest przeliczana na euro i zlecana do wypłaty przez dział księgowości. W tym celu stosowany jest średni kurs NBP.
Za prawidłowe przeliczenie pensji i odliczenie obowiązkowych podatków i składek ZUS odpowiada pracodawca. Jeżeli okazałoby się, że kwota netto w PLN jest niższa niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to pracodawca powinien wyrównać zapłatę do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po tej dopłacie dopiero przeliczy ją ponownie na euro lub inną obcą walutę.
Jak należy przeliczyć wynagrodzenie za pracę w obcej walucie?
Podstawą przeliczania płacy pracownika z euro na polskiego złotego jest art. 358 Kodeksu cywilnego.
Art. 358. § 2. Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna zastrzega inaczej.
Oznacza to, że Twoje wynagrodzenie w innej walucie, które dostajesz do 10. dnia każdego miesiąca, przeliczane jest według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.
Aktualne tabele z kursami walut obcych ogłaszanych przez NBP znajdziesz tutaj. Na tej stronie sprawdzisz najpopularniejsze waluty świata, takie jak dolar amerykański, euro, czy frank szwajcarski. Z tej tabeli korzystają osoby fizyczne i firmy, które dokonują transakcji walutowych. Nowe publikacje pojawiają się zazwyczaj do południa każdego dnia roboczego.
Pensja w euro – czy warto?
Przed podjęciem decyzji o tym, czy warto otrzymywać pensję w euro, zastanów się nad:
- Wahaniami kursów walut.
- Dodatkowymi kosztami np. w postaci opłat do konta walutowego.
- Stabilnością strefy euro.
- Dlaczego chcesz zarabiać akurat w tej walucie.
Warto też dokładnie zapoznać się z treścią umowy i warunkami płatności za pracę. Zapisy powinny być dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Jeżeli obawiasz się zmian kursów, możesz negocjować z pracodawcą stały kurs walutowy.
Znajdź najlepsze dla siebie konto walutowe w naszym rankingu.
Jako korzyść można wskazać, że waluta wspólnotowa ma to do siebie, że jest stabilna i często ma korzystniejszy kurs niż polski złoty. Dzięki temu możesz ochronić swoje zarobione pieniądze przed inflacją w Polsce i więcej odłożyć na oszczędności. Wypada też lepiej niż zarobki w popularnych dla polskich pracowników koronach norweskich, szwedzkich, czy czeskich.
Podsumowując, w Polsce możesz otrzymać wynagrodzenie w takiej walucie, jaką ustalisz z pracodawcą. To może być polski złoty, euro, dolar czy każda inna jednostka pieniężna. Ważne, żeby obie umowy o pracę zawarły porozumienie i taka informacja pojawiła się w dokumencie. Oznacza to, że pracodawca przeliczy Twoje wynagrodzenie na złotówki, żeby odprowadzić składki i podatki. Kwotę netto ponownie przeliczy na docelową walutę.
Dla osób mieszkających w Polsce, zarobki w euro są korzystne, bo ta waluta jest stabilna i pozwala zarobić więcej. Tego typu pensje często spotyka się w branżach takich jak IT, finanse, czy logistyka, ponieważ współpracują z kontrahentami zagranicznymi.