XTZ Kurs Tezos

Ceny Tezos na wykresie podawane są w Dolarach amerykańskich Wykres odzwierciedla sytuację na giełdzie Bitfinex


Szczególnym rodzajem kryptowaluty jest tezos, ponieważ to ogólny i samoregulujący się kryptograficzny rejestr. Niegdyś uważano, że może być ona następcą bitcoina. Jakie są cechy charakterystyczne tezos? Jak nabyć taką kryptowalutę? Kto ją stworzył?

Historia powstania waluty

W lipcu 2017 roku zostało uruchomione ICO nowej kryptowaluty tezos – jej tokeny oznaczane są skrótem XTZ. Twórcami tezos jest małżeństwo Arthura i Kathleen Breitman. Już w lipcu 2014 roku opublikowali oni pierwszy whitepaper dotyczący tej kryptowaluty. Małżeństwo założyło spółkę Dynamic Ledger Solutions, będącą formalnym właścicielem kodu źródłowego projektu. Także i ona odpowiada za jego rozwój.

Kursy z popularnych giełd kryptowalut

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-12 10:37:28
  • Min. - Cena minimalna (24h)
  • Max. - Cena maksymalna (24h)
  • Ost. - Cena ostatniej transakcji
  • Wol. - Wolumen
  • - Najniższa cena w tej parze walutowej
  • - Najwyższa cena w tej parze walutowej

XTZ/BTC

  • HitBTCMin. 0.0001 BTCMax. 0.0001 BTCOst. 0.0001 BTCWol. 3915.0380

XTZ/USDT

  • ZBMin. 0.3125 USDTMax. 0.3130 USDTOst. 0.3127 USDTWol. 28.4240

Podczas ICO tej kryptowaluty powstała Tezos Foundation, której prezesem został Johann Gevers, dysponujący funduszami powierzonymi przez inwestorów. Fundusze na rozwój platformy tezos zbierano pomiędzy 1. a 14 lipca 2017 roku, w ramach sprzedaży tokenów XTZ w ICO. Okazało się, że ICO było bardzo udane, bowiem udało się zebrać od inwestorów fundusze o równowartości aż 232 mln dolarów. Sprzedano ponad 607 mln tokenów, czyli 80 proc. z dostępnej puli. Tezos jest od 20 czerwca 2018 roku w fazie Betanetu.

Na czym polega kryptowaluta tezos?

Tezos to kryptowaluta pozwalająca na tworzenie ksiąg rozrachunkowych opartych o technologię blockchain. Została napisana w języku OCaml, który zapewnia wysoką prędkość działania kodu, jednoznaczną składnię i semantyczność. Można powiedzieć, że jest ogólnym, samoregulującym się kryptograficznym rejestrem. Skutkuje to tym, że można go modyfikować bez konieczności przeprowadzania hard forków. Sieć tezos została zaprojektowana przez swoich twórców do tworzenia inteligentnych kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji.

Początkowy protokół tezosa, który może być modyfikowany przez użytkowników,  został zbudowany na systemie proof-of-stake, wspierającym działanie inteligentnych kontraktów.

Specyfikacja kryptowaluty

Ustalono, że maksymalnie zostanie wyemitowanych 763 306 930 monet XTZ. Dotychczas w rękach użytkowników znalazło się 607 489 041 XTZ. Warto podkreślić, że w przypadku kryptowaluty tezos nie ma mowy o miningu – tej kryptowaluty się nie wydobywa, a jest ona dostępna jedynie w ramach ICO lub na giełdach kryptowalutowych. Pierwszy blok został wydobyty w październiku 2017 roku. Liczba bloków wynosi 109 500, a średni czas pomiędzy blokami to 1 minuta. Kryptowaluta tezos opiera się na algorytmie Proof-of-stake. Tokeny XTZ wygenerowane dla Tezos Foundation będą dystrybuowane do jej członków przez okres 4 lat.

BitBayGiełda Bitcoin »Sprawdź nowe kryptowaluty!