USA krajem przyjaznym dla kryptowalut

Data dodania: 20 października 2022 r. / Aktualizacja: 21 października 2022 r.
Flaga Stanów Zjednoczonych Źródło: Sharefaith / Pexels

Administracja prezydenta USA, Joe Bidena, opublikowała we wrześniu tego roku serię raportów federalnych dotyczących sposobu uregulowania kryptowalut w nadchodzącym roku. Stany Zjednoczone to według ekspertów jeden z najbardziej przyjaznych krajów dla środowiska kryptowalutowego. Dlaczego? Ponieważ pod względem prawnym poczyniły ogromne postępy dotyczące stworzenia ram funkcjonowania kryptowalut. Na terenie tego kraju znajduje się największa liczba węzłów Bitcoina i Ethereum na świecie.

Biuro Nauki i Technologii w USA na podstawie wspominanych raportów wskazało, że to rząd obciążony jest odpowiedzialnością za ochronę społeczności przed ewentualnymi negatywnymi skutkami zanieczyszczenia i zmian klimatycznych, których efektem jest wydobywanie kryptowalut.

Czy Merge Ethereum spowodowało scentralizowanie platformy Ethereum?

We wrześniu tego roku platforma kryptowalutowa Ethereum przeszła Merge, czyli zmianę protokołu funkcjonowania z proof-of-work na proof-of-stake, co miało wspierać jej wartość, a przy tym zmniejszyć radykalnie poziom energii wykorzystywanej do kopania ETH.

Wielu inwestorów kryptowalutowych wyraża jednak opinię, że Merge Ethereum spowodowało, że kryptowaluta ta stała się bardziej scentralizowana i wzrosło w jej przypadku ryzyko cenzury. Być może to spowodowało utratę wartości przez tę drugą, największą i najcenniejszą po Bitcoinie kryptowalutę na świecie.

Bitcoin pozostaje pod presją

Z początkiem tygodnia BTC nie zdołało wyłamać się ze swojego zakresu na plus. Handel odbywał się w okolicach 20 000 USD, ale nie należy zapominać o tym, że ta kryptowaluta pozostaje pod presją ze strony inwestorów i planów Fed w zakresie dalszego zaostrzania polityki monetarnej w USA. Indeks Strachu i Chciwości pozostaje przy tym w obszarze wręcz paniki (skrajnego strachu), co odzwierciedla emocje inwestorów kryptowalutowych. 13 października nastąpił nagły spadek kursu BTC do poziomu zaledwie 18 597,05 USD. Kurs odbił już kolejnego dnia do 19 796,36 USD.

Google i Coinbase partnerami

Dwie wielkie firmy – potentat Google i giełda kryptowalutowa Coinbase ogłosiły podjęcie partnerstwa w zakresie płatności kryptograficznych. To nowe, strategiczne partnerstwo Web3, które obejmować ma możliwość udostępnienia niektórym klientom płatności kryptowalutowych za usługi w chmurze od 2023 roku. Do płatności mają być wykorzystywane takie kryptowaluty jak Bitcoin i Ethereum. Coinbase Commerce ma być z założenia używany do przetwarzania płatności, a Coinbase Prime – do instytucjonalnych usług kryptograficznych, jak bezpieczne przechowywanie i raportowanie.

Osłabienie funta brytyjskiego

W ubiegłym tygodniu, we wtorek 11 października nadal zyskiwał na wartości na międzynarodowym rynku walutowym dolar amerykański. W przeciwieństwie do niego funt brytyjski – tracił. Osłabienie było spowodowane przede wszystkim pierwszym sygnałami dotyczącymi występowania kłopotów na rynku brytyjskich obligacji skarbowych. Bank Anglii zapowiedział rozszerzenie zakupu obligacji – Gilts o indeksowane. Jednak pojawia się wątpliwość, czy bank ten będzie w stanie zakończyć z sukcesem bezwarunkowy skup obligacji w piątek, jak planował. Do godziny 9:00 nitowania funta spadły o 0,4 proc. w stosunku do dolara, osiągając 1,1013 dolarów.

Dolar amerykański nadal po prawie 5 zł

We wtorkowe przedpołudnie na rynku walutowym Forex polski złoty nadal osłabiał się w stosunku do notowań dolara amerykańskiego, który wyceniany był na 4,9987 zł. Tym samym pozostaje blisko rekordowej wyceny ponad 5 zł za 1 USD. Indeks dolara amerykańskiego mierzący dolara względem ważonego koszyka sześciu głównych walut, wzrósł w nocy z poniedziałku na wtorek w ubiegłym tygodniu o 113,27, osiągając niemal 52-tygodniowe maksimum na poziomie 114,75.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)