Spadek wartości Bitcoina

Data dodania: 31 grudnia 2019 r. / Aktualizacja: 20 marca 2020 r.
Inwestorzy w kryptowaluty są pełni obaw. Inwestorzy w kryptowaluty są pełni obaw.
Źródło: Ricardo Esquivel / Pexels

W ostatnich tygodniach obserwowany jest spadek wartości kryptowaluty Bitcoin. Spadła więc i cała kapitalizacja rynkowa cyfrowego złota. Jest ona znacznie mniejsza niż na przykład wartość tylko jednej firmy finansowej – Visa. Kapitalizacja rynkowa Visa wynosi obecnie 330 mld dolarów, a Bitcoina – 130 mld dolarów. To znacznie mniej niż jeszcze w rekordowym grudniu 2017 roku, kiedy kryptowaluta prawie przekroczyła kapitalizację rynkową Visa.

Dodatkowo, inwestorzy indywidualni boją się wchodzić w nowe inwestycje nie widząc tempa wzrostów jak z 2017 roku. Pierwsza połowa roku 2019 była dynamiczna, jednak druga połowa to same spadki.

Ethereum za 45 tys. USD?

Analityk „CryptoWolf” w swoim niedawnym tweedzie oświadczył, że cena Ethereum, czyli drugiej największej kryptowaluty, może osiągnąć poziom 45 000 USD za 1 ETH w 2025 roku. Aby jego przewidywania znalazły pokrycie w rzeczywistości, zwrot z inwestycji ETH musiałby wynieść aż 500 proc. Nie tylko ten specjalista prognozuje znaczne wzrosty wartości Ethereum. Inni są równie optymistyczni i uważają, że w czasie nowej, dużej hossy ETH dobije do poziomu 10 tys. dolarów amerykańskich.

Jaworzno pionierem w wykorzystaniu technologii Blockchain w głosowaniach?

Wójt Jaworzna koło Bielska-Białej, Radosław Ostałkiewicz, informuje za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wspólnie z Marcinem Gawlasem zdecydował się na wdrożenie pilotażowe systemu do głosowania opartego na technologii Blockchain. Za pomysłem stoi startup iVoting. Dzięki tej technologii władza będzie wiedziała, że głos na pewno oddany został przez mieszkankę lub mieszkańca Jaworzna, a z drugiej strony głosujący pozostaną całkowicie anonimowi podczas przesyłania swojej opinii.

Kryptowaluty mogą uratować Zimbabwe

Zimbabwe to państwo w Afryce, które zmaga się z rekordową inflacją. W ostatnim czasie wzrosło w tym kraju użycie Bitcoinów. Ponieważ rząd zastosował bardziej represyjne przepisy wobec swych obywateli, aby wesprzeć choć trochę upadający system gospodarczy, oni sami zwrócili się w kierunku kryptowalut. Zakaz transakcji zawieranych w obcych walutach spowodował, że LocalBitcoins rejestruje w kraju spore skoki w liczbie wejść oraz jednoczesny wzrost wolumenu kupowanych kryptowalut.

Całemu krajowi może pomóc plan przedstawiony przez Team Toast. Stoi on za zdecentralizowaną i odporną na opresje rządowe bramką fiat-to-crypto, DAIHard. Programiści wskazują, że wykorzystując stablecoina Dai i DAIHard jako główne narzędzia, będzie można rozwiązać problemy społeczności Zimbabwe. Chodzi przy tym o szerzenie wiedzy o kryptowalutach, edukację użytkowników z zakresu tej tematyki i pokazanie im, z jaką prostotą można wykorzystywać w praktyce cyfrowe monety.

Testy stablecoinów w Rosji

Bank Centralny w Rosji prowadzi testy związane ze stablecoinami, w ramach piaskownicy regulacyjnej. Potwierdza to Elvirra Nabiullina, stojąca na czele tej instytucji. Testowane są monety typu stablecoin. Widoczne są też firmy chętne do emitowania tokenów przypisanych do niektórych rzeczywistych aktywów. W piaskownicy regulacyjnej uczy się potencjalnych zastosowań stablecoinów, ale Rosja nie zakłada, że będą one funkcjonowały jako środek płatniczy zamiast rubli ale w przyszłości staną się surogatem pieniędzy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!