Czy Ripple pomoże w stworzeniu cyfrowego euro?

Data dodania: 15 marca 2021 r. / Aktualizacja: 10 maja 2021 r.
Ciekawy pomysł wykorzystania kryptowaluty Ripple do stworzenia cyfrowego Euro Ciekawy pomysł wykorzystania kryptowaluty Ripple do stworzenia cyfrowego Euro
Źródło: Moerschy / Pixabay

Z rynku kryptowalutowego płyną informacje dotyczące tego, że bank centralny Francji rozważa, czy można wykorzystać Ripple do budowy potencjalnej platformy, która w przyszłości mogłaby posłużyć do emisji cyfrowej waluty wspólnotowej – euro. O całej sytuacji informuje CPA Australia, czyli organizacja finansowa, która ma wieloletnie doświadczenie rynkowe. Działa od XIX wieku, dokładnie od 1886 roku w ponad 150 krajach na całym świecie. Nic więc dziwnego w tym, że interesuje się finansami także w państwach Unii Europejskiej.

W swoim najnowszym raporcie zatytułowanym Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC): przegląd porównawczy, autorzy wskazali, że francuski bank centralny prowadzi analizy dotyczące kryptowaluty Ripple i tokena XRP w kwestii potencjalnego wykorzystania ich sieci jako fundamentu do tworzenia cyfrowego euro. Władze monetarne Francji argumentują to, że nie biorą pod uwagę Bitcoina i Ethereum do formułowania cyfrowej waluty europejskiej tym, że Bitcoin jest ryzykownym środkiem wymiany, zaś Ethereum to projekt zdecentralizowany, nad którym rząd ani żadna władza nie miałaby jak sprawować kontroli.

Bitcoin po 1 mln dolarów?

Czy wzrost wartości BTC do 1 mln dolarów jest możliwe? Zdaniem Raoula Pala, CEO Real Vision, jak najbardziej. Powiedział on podczas wywiadu z Peterem McCormackiem, że siedmiocyfrowy wynik wyceny cyfrowego złota to jego cel. W ubiegłym tygodniu BTC osiągnęło kolejne ATH, mianowicie przekroczyło wycenę na poziomie 60 000 dolarów. Później jednak zaczęło tracić na wartości.

Opinia Raoula Pala nie jest jedyną, która stanowi optymistyczną prognozę dotyczącą ceny BTC w najbliższej przyszłości. CEO Real Vision wyraził się nawet, że cena 1 milion dolarów może być osiągnięta przez BTC jeszcze w tym cyklu hossy. Na przeszkodzie w dążeniu do takiej wyceny może jednak stanąć IPO (oferta publiczna) giełdy Coinbase, wartej obecnie około 60 mld dolarów.

Gigant społecznościowy z Chin robi czystki w zakresie kryptowalut

Weibo jest znanym medium społecznościowym w Chinach. Obecnie według przedstawionych w drugim tygodniu marca 2021 roku raportów, zaczął robić czystki w zakresie kont powiązanych z kryptowalutami. Weibo zdecydowało się zawiesić konta trzech głównych platform handlu kryptowalutami – Huobi, OKEx oraz Binance.

Pilotaż cyfrowego rubla już w 2022 roku

Alexey Zabotkin, który jest zastępcą prezesa Banku Rosji, powiedział, że rosyjski bank centralny planuje rozpocząć pilotażowe testy cyfrowej waluty banku centralnego w 2022 roku. Bank ma ponadto w planach ukończyć prototyp cyfrowego rubla już w tym roku. Lokalna agencja medialna Prime dodaje, że nie będzie on obsługiwał prawdziwych transakcji finansowych, ale jego celem jest stworzenie punktu zaczepienia, który pozwoli na zbudowanie w przyszłości całego ekosystemu dla kryptowaluty narodowej.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)