Pozostało już tylko 10 proc. podaży Bitcoina do wykopania

Data dodania: 21 grudnia 2021 r. / Aktualizacja: 21 grudnia 2021 r.
Mining BTC Coraz mniej Bitcoina (BTC) do wykopania
Źródło: Dexter Fernandes / Pexels

W ostatni poniedziałek, dokładnie półtora roku po ostatnim halvingu w sieci Bitcoina poinformowano, że łączna ilość BTC w obiegu wynosi 90 proc. maksymalnej podaży, czyli 21 mln BTC. W obiegu znajduje się 18,899 milionów Bitcoinów. Pozostało już tylko 10 proc. do wydobycia.

Co ciekawe, 90 proc. BTC wydobyto w ciągu 12 lat, ale ostatnie 10 proc., czyli 2,1 mln sztuk tokenów zostanie wydobytych w znacznie dłuższej perspektywie czasowej. Według szacunków specjalistów, czeka nas ponad 100 lat miningu BTC, dokładnie 119 lat. Wszystko dlatego, że tempo produkcji nowych monet jest zmniejszone o połowę co cztery kolejne lata, w ustalonym procesie – halvingu Bitcoina. Od maja 2020 roku górnicy Bitcoina zarabiają 6,25 BTC za każdy wykopany i zweryfikowany blok, a podczas kolejnego halvingu w 2024 roku nagroda spadnie o połowę, do 3,125 BTC za blok.

Elon Musk bardziej docenia Dogecoin niż Bitcoina

Nie jest tajemnicą, że Elon Musk swoimi kontrowersyjnymi wypowiedziami wpływa na ceny kryptowalut na rynkach światowych. Tym razem CEO Tesli stwierdził, że Dogecoin jest pod kilkoma względami lepszy od cyfrowego złota, czyli Bitcoina. Jego zdaniem Dogecoin – kryptowaluta stworzona właściwie dla żartu, jest bardziej wartościowym rozwiązaniem do celów związanych z rozliczaniem i wykonywaniem transakcji iż Bitcoin. Dogecoin ma większy potencjał do praktycznego wykorzystywania i może być w przyszłości substytutem walut tradycyjnych, podczas gdy Bitcoin lepiej sprawdzi się w roli magazynu wartości.

Binance chce stworzyć nową giełdę kryptowalutową

Giełda kryptowalutowa Binance podpisała umowę o współpracę z MDI Ventures, czyli ramieniem venture capital państwowej firmy PIT Telekom Indonesia. Celem Binance jest stworzenie nowej platformy służącej do wymiany kryptowalut, Umowa będzie obejmowała również zwiększenie adopcji blockchaina w całej Indonezji.

Polkadot uruchamia pierwsze parachainy

Parachainy to inaczej zestaw indywidualnych blockchainów, działających równolegle względem siebie, choć w ramach jednego ekosystemu. Pierwsze takie parachainy zostały uruchomione w ubiegłym tygodniu w Polkadot. W oficjalnym komunikacie sieć informuje, że przydzielane są sloty dla parachainów odpowiadające różnym projektom, m.in. zdecentralizowanym finansom DeFi czy inwestycjom i smartkontraktom. Pierwsze parachainy dzierżawiące sloty w relaychainie Polkadot są Acala, paralel  Finance, Astar, Clover czy Moonbean. Potrwa to kolejne 96 tygodni.

Ramp pozyskał 220 mln zł

Jednym z ciekawszych projektów na rynku kryptowalutowym jest polski Ramp. W ubiegłym tygodniu jego przedstawiciele wydali oświadczenie, że udało im się pozyskać kwotę 220 mln zł w serii A i to jeden z najlepszych wyników. Ramp to startup zajmujący się projektowaniem Software Development Kit (SDK). Oferuje narzędzia, które umożliwiają budowanie aplikacji służących do wymiany walut tradycyjnych fiat na kryptowaluty. Rozwiązania Ramp pozwalają użytkownikom na kupowanie cyfrowych aktywów w ciągu zaledwie kilku minut.

Kazachstan może mieć CBDC w 2022 roku

Wiele banków centralnych na świecie pracuje nad stworzeniem CBDC, czyli cyfrowej waluty narodowej. Jednak Kazachstan może wyemitować swoje CBDC już w 2022 roku. Narodowy Bank Kazachstanu używa platformy R3 Corda, by prowadzić badania nad cyfrową walutą banku centralnego. Corda ma zdolności do zachowania anonimowości, poufności i identyfikowalności transakcji. Nie tylko Kazachstan korzysta z tej platformy do budowy swojego projektu CBDC, ale również Szwecja, Szwajcaria, Japonia, Kanada, RPA, Francja itp.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 2)