Pozew przeciwko Binance

Data dodania: 5 kwietnia 2023 r. / Aktualizacja: 7 kwietnia 2023 r.
Pozew sądowy Źródło: Pixabay / Pexels

US Commodity Futures Trading Commission (CFTC) złożyła pozew przeciwko Binance, a właściwie założycielowi Changpeng Zhao i byłemu dyrektorowi ds. zgodności Samuelowi Lim. Zarzucił im umyślne uchylanie się od przepisów prawa panujących w Stanach Zjednoczonych. W odpowiedzi na to ceny Bitcoina oraz innych głównych kryptowalut w poniedziałek 28 marca zaczęły spadać. Notowania Binance spadły o 3 proc. do 27 143,95 USD, a Ethereum o 3,3 proc. Natywny token giełdy Binance Coin stracił 5,5 proc.

Bankructwo Silvergate

8 marca 2023 roku Silvergate Capital ogłosił, że kończy definitywnie swoją działalność i likwiduje swój bank. W jednej chwili akcje Silvergate pogrążyły się o ponad 36 proc. w handlu after-market. Należy przypomnieć, że Silvergate był jednym z dwóch najlepszych banków dla firm kryptowalutowych. Konkurował na rynku z Signature Bank.

Silvergate ma nieco ponad 11 mld dolarów aktywów w porównaniu do ponad 114 mld dolarów znajdujących się w rękach Signature Bank.

Do upadku kryptowalutowego banku przyczynił się upadek giełdy kryptowalutowej FTX, która była jednym z głównych jego klientów. Silvergate zaplanował uporządkowaną likwidację swojej działalności, która będzie dobrowolna. Wszystkie depozyty mają zostać zwrócone w całości. Nie wiadomo jeszcze co z należnościami. Spółka Silvergate Capital była wiodącym pożyczkodawcą dla branży kryptowalutowej jako całości.

Bicasso – generator NFT z AI od Binance

Giełda kryptowalutowa Binance uruchamia nowe narzędzie pod nazwą Bicasso. Ma ono umożliwiać użytkownikom platformy tworzenie własnych kolekcji niewymiennych tokenów NFT bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności. Generator NFT będzie zasilany przez sztuczną inteligencję. Bicasso umożliwia tworzenie dowolnych egzemplarzy sztuki cyfrowej.

Kopalnia Bitcoinów zasilana energią jądrową

Amerykańska firma wydobywcza TeraWulf z początkiem marca tego roku poinformowała, że uruchomiła kopalnię  Bitcoinów, która zasilana jest w 100 proc. energią jądrową. Obiekt Nautilus o mocy 200 MW z Cumulus Coin podłączony jest do elektrowni jądrowej Susquehanna w Pensylwanii. To pierwsza strona wydobywająca Bitcoin w USA, która w pełni korzysta z takiej energii.

Cena Bitcoina w marcu 2023 roku

Jak wygląda wycena cyfrowego złota, czyli Bitcoina w marcu 2023 roku? Jak donosi ISBnews, cena wyrażona w dolarach amerykańskich w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wzrosła o ponad 67 proc. To najlepszy wynik kwartalny dla tej kryptowaluty od pierwszego kwartału 2021 roku.

Bloomberg na koniec marca bieżącego roku ocenił, że Bitcoin wychodzi z „kryptowalutowej zimy”. Zmienność BTC zdaniem doświadczonych uczestników rynku jest oczekiwania.

Jeszcze do 18 marca Bitcoin był wyceniany poniżej granicy 20 000 USD. Natomiast inwestorzy zaczęli od tego momentu pędzić do bezpieczeństwa BTC podczas trwającego kryzysu bankowego. W wyniku tego BTC odbiło się do granicy 29 000 USD, czyli najwyższego punktu, licząc od czerwca 2022 roku. Trzeci tydzień marca był najlepszym dla BTC od kwietnia 2019 roku. Kryptowaluta zyskała 26 proc. na swojej wartości. Od 10 do 20 marca Bitcoin wzrósł o 40 proc. Dyrektor ds. Technologii Tether powiedział nawet, że Bitcoin ma potencjał do tego, by przetestować swój rekord wszech czasów jeszcze w tym roku.

Tymczasem w swoim tweecie analityk CryptoCon stwierdził, że następnym poziomem do obserwowania w kontekście Bitcoina jest 37 000 USD.

Limit 1000 USD na niezweryfikowane płatności kryptograficzne

Z końcem marca Parlament Europejski zdecydował, że nałoży ograniczenia na płatności dokonywane przez niezweryfikowanych użytkowników kryptowalut. Limit ten wynosić ma 1000 dolarów amerykańskich. PE informuje, że ma to przeciwdziałać ryzyku prania brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Czy wzrost XRP rozpocznie sezon na altcoiny?

Już od ponad dwóch lat trwa sprawa sądowa, której stronami są projekt kryptograficzny Ripple (XRP) oraz amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Wiele osób spekuluje, w jaki sposób ostateczny wynik procesu wpłynie na Ripple. Jeśli okaże się, że sąd przyzna rację w sporze temu projektowi, to zdaniem analityków takie zwycięstwo może doprowadzić nie tylko do odbicia ceny XRP, ale również wywołać altseason, czyli okres na rynku kryptowalut, w którym altcoiny będą miały szansę przewyższyć we wzrostach Bitcoina.

Wahania kursu Litecoina w marcu 2023

Jeszcze w połowie marca 2023 roku nic nie wskazywało na to, że Litecoin może odbić się ze swoją wyceną. 15 marca LTC wyceniane było na 78,700 USD, czyli Litecoin tracił 10,20 proc. na swojej wartości, zmniejszając rynkową kapitalizację. Od 8 do 15 marca Litecoin zanotował stratę na poziomie 2,88 proc. swojej wartości.

18 marca 2023 roku, kiedy pojawił się kryzys na rynku bankowym po upadku szwajcarskiego banku Credit Suisse i jego przejęciu przez UBS, kurs Litecoina, podobnie jak Bitcoina, wystrzelił w górę. Osiągnął poziom 86,660 USD i zyskał 10 proc. w ciągu jednej doby. 23 marca z kolei kurs Litecoin osiągnął 88,580 dolarów. W ciągu zaledwie jednego dnia kurs LTC wzrósł o ponad 10 proc. Od 16 do 23 marca kurs tej kryptowaluty wahał się w przedziale od 76,8800 do 88,7400 dolarów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)