Poprawa nastrojów na Bitcoinie

Data dodania: 28 marca 2022 r. / Aktualizacja: 28 marca 2022 r.
Inwestorka kryptowalutowa Poprawa nastrojów na BTC sprawiła, że dziś kurs cyfrowego złota skoczył powyżej 47 tysięcy USD
Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Wojna w Ukrainie być może nie jest negatywnym zjawiskiem dla rynku kryptowalutowego. Po chwilowych zawirowaniach związanych z atakiem Rosji na naszego wschodniego sąsiada, nastroje inwestorów kryptowalut uległy uspokojeniu, a nawet widocznej poprawnie. Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kryptowaluty, dzięki czemu kursy Bitcoina i Ethereum ciągnęły rynek do góry. Kurs BTC ponownie testował w ubiegłym tygodniu 44 000 USD i jest szansa, że na dłużej zatrzyma się na tym poziomie. Analitycy twierdzą, że powinien on stać się wsparciem dla Bitcoina, by zaznaczyć zmianę trendu na poziomie makro. Z kolei wzrost zaliczył również Ethereum (ETH) – powyżej poziomu 3000 USD.

Wojna w Ukrainie może wspierać szybką adopcję kryptowalut

Vitalik Buterin jest doskonale znany w świecie kryptowalut, jako jeden ze współzałożycieli Ethereum. To urodzony w Rosji, kanadyjski programista i pisarz. Jego ojciec, Dimitrij Buterin, również pracuje jako programista i jednocześnie jest przedsiębiorcą. Wypowiedział się on na temat tego, jaki wpływ wojna w Ukrainie może mieć na rynek kryptowalutowy.

Jego zdaniem wojna może być kolejnym, dużym krokiem w kierunku powszechnej adopcji kryptowalut. Powiedział też, że projekt jego syna, Ethereum, ma szansę na duży sukces, ponieważ jest bardzo funkcjonalny i ułatwia każdemu tworzenie lub używanie aplikacji opartych na kryptowalutach. Idąc nawet o krok dalej, Dimitrij Buterin wypowiedział się, że kryptowaluty mogą być kołem ratunkowym dla osób bezpośrednio dotkniętych wojną. Przypomnijmy, że przez miesiąc od chwili zaatakowania Ukrainy przez Rosję, rząd ukraiński zebrał ponad 100 mln dolarów w różnych kryptowalutach na potrzeby wojskowe i cywilne.

Jaka korelacja występuje pomiędzy BTC a indeksem akcji Wall Street S&P 500?

Obecnie 90-dniowa korelacja występująca pomiędzy Bitcoinem a najważniejszym, referencyjnym indeksem akcji Wall Street – S&P 500 wzrosła w piątek, w IV tygodniu marca 2022 roku do 0,49. To najwyższy poziom od października 2020 roku, czyli od 17 miesięcy. To bezprecedensowy stan korelacji pomiędzy indeksem a Bitcoinem w całej historii tej najważniejszej obecnie kryptowaluty.

Korelacja wzmacnia się wraz z nieustannym spadkiem krzywej dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych.

Dolar zyskuje na wartości dzięki komentarzom Jerome Powella

Prezes Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell w swoim oświadczeniu wskazał jastrzębie nastawienie do kształtowania polityki pieniężnej. Po pierwszej od dłuższego czasu podwyżce głównych stóp procentowych w USA niewykluczone, że niedługo stopy będą dalej rosły. Pogłębia się tym samym luka wobec polityki pieniężnej prezentowanej przez Bank Japonii, który chce obniżać stopy procentowe.

Wypowiedź Jerome Powella wspierała notowania dolara w ubiegłym tygodniu. Już z początkiem tygodnia na rynkach azjatyckich dolar zyskiwał na wartości, podczas gdy notowania jena spadły poniżej 120 i to po raz pierwszy od 2016 roku. Indeks dolara amerykańskiego śledzący wartość amerykańskiej waluty względem koszyka innych walut wzrósł w tym samym czasie o 0,10 proc. do poziomu 98,602.

Putin chce dalej sprzedawać gaz, ale tylko w rublach

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w ubiegłym tygodniu, że jego kraj będzie wymagał dokonywania płatności w rublach od uznanych za nieprzyjazne państwa kupujące od Rosji gaz ziemny. To z kolei wpłynęło na wycenę rubla.

Przed wybuchem wojny w Ukrainie kurs USD/RUB wynosił około 80, a 3 marca osiągnął szczyt 158,30. Natomiast po wypowiedzi Putina za jednego dolara znów trzeba zapłacić nieco mniej niż 100 rubli.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!