Ethereum zwycięża nad Bitcoinem

Data dodania: 14 września 2022 r. / Aktualizacja: 15 września 2022 r.
Wyścig o palmę pierwszeństwa kryptowalut Źródło: DS stories / Pexels

Nie jest tak, że na miejscu lidera na rynku kryptowalutowym znajduje się aktualnie Ethereum. Nadal wiele brakuje mu w wycenie. Jednak wolumen kontraktów terminowych na Ethereum i liczba transakcji przewyższały Bitcoina na „ostatni dzień” przed The Merge. Platforma inteligentnych kontraktów Ethereum już wkrótce zrobi ostatni krok w przejściu na protokół Proof-of-State. To rewolucja Merge. Od początku sierpnia widoczny jest znaczny wzrost na rynku kontraktów terminowych na ETH.

Rynek kryptowalut na zielono

Ostatni tydzień zakończył się pozytywnie dla rynku kryptowalutowego i dla inwestorów. W wyniku tego Bitcoin (BTC) odbił się od dna i wyceniany był na ponad 20 000 USD. 9 września za Ethereum (ETH) należało przy tym zapłacić 1700 dolarów. W ciągu 24 godzin, w piątek, na koniec notowań Bitcoin zyskiwał tym samym 8 proc. na wartości, a Ethereum – 3,5 proc. Przebicie psychologicznej granicy 20 tys. USD dla Bitcoina to bardzo dobry sygnał do tego, że rynek może się odbudować, a w najbliższej przyszłości BTC może powrócić na drogę wzrostów.

Co ciekawe, kurs Bitcoina nie uległ znaczącym zmianom w momencie ogłoszenia przez Europejski Bank Centralny najwyższej od lat podwyżki wysokości głównych stóp procentowych w Eurolandzie – o 75 punktów bazowych.

Luna Classic rośnie o ponad 250 proc.

Jednym z liderów wzrostów na rynku kryptowalut w II tygodniu września bieżącego roku była Luna Classic, niegdyś określana mianem tylko Luny. Zyskała ponad 250 proc. na swojej wartości 9 września 2022 roku. Spowodowane jest to szumem, jaki powstał wokół nowej usługi stakingu połączonego ze spalaniem tokenów LUNC – Luny Classic. Już dzień wcześniej pojawiły się plotki o rzekomym wprowadzeniu takiej usługi.

Wall Street typuje motory hossy kryptowalutowej

Ostatnio identyfikowane odbicie ceny Ethereum do 1700 dolarów amerykańskich to najwyraźniejszy sygnał tego, że zbliża się jeden z najważniejszych forków w całej dotychczasowej historii Ethereum. Rynek jest tym podekscytowany. Analitycy inwestycyjnego funduszu z Wall Street, Bernstein, wskazali, dlaczego to właśnie Ethereum może być motorem hossy na kryptowalutach. Jeśli Ethereum Merge odbędzie się z sukcesem, stanie się to katalizatorem dla rynku kryptowalutowego i przyciągnie falę nowych inwestorów.

Nieznaczne wzrosty cen dolara, euro i funta brytyjskiego

Początek II tygodnia września tego roku pokazał, że główne waluty na rynku Forex zyskiwały nieznacznie wartości. O godzinie 9 rano we wtorek, 6 września, dolar amerykański nadal utrzymywał się na dość wysokim poziomie, który odpowiada 24-letniemu maksimum w stosunku do wrażliwego na stopy procentowe jena japońskiego, tracącego na wartości. Indeks dolara śledzący amerykańską walutę względem koszyka sześciu innych walut, zyskiwał 0,1 proc., rosnąc do poziomu 109,580 punktów, po tym jak w poniedziałek osiągnął najwyższy poziom od 20 lat, tj. 110,270.

Kurs pary GBP/USD wzrósł o 0,6 proc. do 1,1585, odbijając się po poniedziałkowym spadku do 2,5 rocznego minimum, jakie wynosi 1,144. Wszystko to po doniesieniach o tym, że nowym premierem Wielkiej Brytanii ma zostać Liz Truss.

W tym samym czasie europejska waluta odbiła się od najniższego poziomu notowanego od 2002 roku, przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Euro osłabione względem dolara

Wyraźnie widać, że euro zachowuje słabość względem dolara amerykańskiego 5 września 2022 roku. Wzmacnia to presję na wyższe podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Kurs EUR/USD znalazł się na najniższym poziomie od dwóch dekad, stawiając w wyjątkowo trudnej sytuacji EBC. Oczekiwane podwyżki stóp miały wynieść 50-75 pkt bazowych i okazało się, że EBC rzeczywiście podniósł stopy o 75 punktów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)