Ethereum Merge – dokonane

Data dodania: 20 września 2022 r. / Aktualizacja: 20 września 2022 r.
Nowa przyszłość przed Ethereum Źródło: Akil Mazumder / Pexels

Szumnie zapowiadana aktualizacja protokołu platformy Ethereum została dokonana w ubiegłym tygodniu. Merge Ethereum określane było przez entuzjastów jako „uruchomienie rakiety” na kryptowalutowym rynku. Jaka przyszłość czeka cały projekt Ethereum w najbliższej przyszłości? Z początkiem tygodnia wszystko wydawało się stabilne, a nawet na Twitterze zaczęły pojawiać się pierwsze pozytywne reakcje. Eksperci z branży informują klientów, na co należy zwrócić uwagę po przejściu na protokół Proof-of-Stake. Połączenie Ethereum i przejście skoncentrowane na większą efektywność energetyczną powinno wywrzeć pozytywny wpływ na inwestycje i adopcje kryptowalut.

Zdaniem Eli Ben-Sasson, prezesa i współzałożyciela StarkWare, Merge Ethereum powinno stać się pierwszym krokiem w procesie prowadzącym do niezwykle powszechnej adopcji Ethereum.

Niespodziewane spadki ETH

Zamiast wzrostów, jakie były prognozowane przez wielu analityków rynku kryptowalutowego po pomyślnie przeprowadzonym Merge Ethereum, widoczne były w ubiegłym tygodniu spadki. Przejście Ethereum na mechanizm Proof-of-Stake to nowy rozdział, nie tylko dla ETH, ale rynku kryptowalut jako takiego. W pierwszej chwili wpłynęło to na wzrosty ETH, ale były one tylko chwilowe. Już 16 września ETH notowane było na poziomie poniżej 1500 USD – najniższym od 30 sierpnia i traciło 10 proc. na swojej wartości.

Jednak przyczyną spadków nie jest Merge, ale publikacja danych o CPI (inflacji) w USA. Są one nieco lepsze, ale odczyty te i tak były wyższe od tych, jakich oczekiwał rynek.

BTC słabnie wraz z Wall Street

Nowojorska giełda Wall Street pozostaje pod wpływem stresującego oczekiwania na decyzję Fed w sprawie przyszłej wysokości głównych stóp procentowych banku centralnego. Taka informacja zostanie przedstawiona dopiero 21 września. Niestety, już w III tygodniu września bieżącego roku oddziaływało to na wycenę kryptowalut. BTC, podobnie jak Wall Steet, słabł. Z trudem wycena Bitcoina utrzymywała się powyżej 19 500 dolarów. I tak jest to niższa wartość, niż życzyliby sobie tego inwestorzy.

Rewizja wyceny Bitcoina w ostatnich miesiącach

Merge Ethereum oddziałuje na rynek kryptowalutowy, ale nie spowodowało to znaczącego wzrostu ani ETH, ani najważniejszej kryptowaluty na świecie – Bitcoina. Właściwie w ciągu ostatnich kilku miesięcy wycena BTC utrzymywała się w przedziale od 17 600 do 24 400 dolarów. Wszystkie wzrosty z każdego najwyższego zakresu dla BTC od 29 marca zostały niestety ograniczone przez 200-dniową średnią kroczącą i linię trendu oporu, która niestety rozciąga się od Bitcoina.

Wycena azjatyckich walut bez zmian

W oczekiwaniu na prezentację danych dotyczących inflacji w USA, z początkiem ubiegłego tygodnia większość walut azjatyckich utrzymywała swoje pozycje. Natomiast dolar amerykański ograniczył niedawno serię spadków. Rynki ostrożnie oczekiwały na dane o CPI w Stanach Zjednoczonych.

Indeks dolara spadł o 0,1 proc., a kontrakty terminowe na indeks dolara spadły właściwie w tym samym zakresie.

Czy dalsze podwyżki stóp NBP mają sens?

Jedna z członkiń Rady Polityki Pieniężnej, Joanna Tyrowicz, wyraziła wątpliwość co do zasadności drobnych w gruncie rzeczy podwyżek wysokości głównych stóp procentowych NBP. W efekcie podnoszenie stóp procentowych z taką częstotliwością o 25 punktów bazowych ma to do siebie, że kolejna podwyżka zwykle pojawia się, zanim efekty poprzedniej zdążą objawić się w gospodarce i odnieść oczekiwane przez RPP skutki. Dlatego trzeba rozważyć, czy da się wyjść być może z najwyższej od lat inflacji bez dodatnich, realnych stóp procentowych?

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)