Czy Solana będzie następnym Bitcoinem?

Data dodania: 29 listopada 2021 r. / Aktualizacja: 28 września 2022 r.
Solana i Avalanche Dwie kryptowaluty, które mają szansę stać się nowym BTC to Solana i Avalanche

Zdaniem Sama Bankmana-Frieda, założyciela giełdy kryptowalutowej FTC, Solana (SOL) ma wiele szans na to, by stać się następnym Bitcoinem. Może  najbliższej przyszłości zostać najbardziej dominującym projektem aktywów cyfrowych. Kolejną siecią blockchain, która może wspiąć się na szczyt, jest Avalanche (AVAX). Solana ma potencjał wzrostowy, ponieważ może skalować się do milionów transakcji na sekundę. Dlatego ma szansę stać się kluczową częścią sieci finansowej, a nawet przekształcić się w nowego Bitcoina lub Ethereum.

Duża korekta Bitcoina – czy jest szansa na nowe ATH?

Złe nastroje na niemal wszystkich rynkach finansowych, a także wykrycie nowego szczepu COVID-19 spowodowały, że kurs Bitcoina cały czas spada. 28 listopada 2021 roku za 1 Bitcoina trzeba było zapłacić 54 500 dolarów, czyli oznacza to obniżkę kursu o około 8 proc. w stosunku tydzień do tygodnia. W ślady za spadkami podążyły i inne kryptowaluty. Ether na przykład spadł do poziomu nieco poniżej granicy 4000 USD, ale pod koniec tygodnia trzeba było za niego zapłacić 4050 USD.

Analitycy z rynku kryptowalutowego wypowiadają się na temat tego, czy właśnie nastąpił najlepszy moment na zakup kryptowalut, czy będą obserwowane kolejne spadki. Eksperci twierdzą, że Bitcoin jest nadal niedowartościowany i tani w stosunku do dolara. Możliwe, że właśnie teraz ma niską wycenę i warto go kupić. Ostatni miesiąc roku zwykle oznacza wzrosty na kryptowalutach, bynajmniej na to wskazują historyczne wyceny. No, może oprócz roku 2017, kiedy to zakończyła się hossa na BTC.

Marka Adidas na rynku kryptowalut

Jeden z czołowych producentów odzieży, obuwia i akcesoriów sportowych marka Adidas poinformowała na Twitterze, że podjęła współpracę z giełdą kryptowalutową Coinbase. Nie podano na razie szczegółów owej współpracy, ale można przypuszczać, że Adidas będzie chciał wprowadzić na rynek swoje własne NFT. Możliwym powodem podpisania umowy z Coinbase jest chęć wdrożenia płatności kryptowalutami do systemu zakupowego Adidasa.

Salwador korzysta na spadkach w wycenie BTC

Tani Bitcoin oznacza, że wielu inwestorów wykazuje zainteresowanie kupnem cyfrowego złota. Taka decyzję w ostatnim tygodniu podjął między innymi prezydent Salwadoru, Nayib Bukele. Ogłosił, że Salwador kupił kolejne 100 Bitcoinów, które obecnie warte są około 5,4 mln dolarów. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu prezydent Salwadoru ogłosił zakup 420 BTC, kiedy cena kryptowaluty obniżyła się poniżej granicy 60 tys. USD. Łącznie z bieżącym zakupem Salwador dysponuje pulą ponad 1000 Bitcoinów.

Czy w Kazachstanie kryptowaluty będą kopane z wykorzystaniem energii jądrowej?

Mining, czyli inaczej kopanie kryptowalut, wymaga wykorzystania do tego celu dużych dawek energii. W Kazachstanie w 2021 roku odnotowano wielki napływ górników z rynku Bitcoina, dlatego istnieje obawa o tym, że rząd będzie musiał poświęcić ogromne dochody z podatków dla złagodzenia problemów energetycznych kraju, wynikających z tego procesu. Do Kazachstanu górnicy Bitcoina trafili z Chin. Władze Kazachstanu nie mają w planach zakazania kopania kryptowalut, ale zaproponowały one rozwiązanie problemu za pomocą energii jądrowej.

W Kazachstanie, jak szacuje Financial Times, zamontowano w 2021 roku niemal 88 tys. maszyn służących do kopania Bitcoinów, a zdecydowana większość pochodzi z Kraju Środka. Ministerstwo Energii w tym państwie wskazuje, że powodem 8-procentowego wzrostu krajowego zużycia energii elektrycznej jest najpewniej działalność górników Bitcoinów.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 2)