Bitcoin się umacnia – czy to początek wzrostów?

Data dodania: 28 grudnia 2021 r. / Aktualizacja: 28 grudnia 2021 r.
Siłacz Kryptowaluty mają za sobą dobry tydzień. Pytanie tylko, czy te wzrosty się utrzymają.
Źródło: Alexandre Zanin / Pexels

Jeszcze w III tygodniu grudnia 2021 roku za 1 BTC trzeba było zapłacić mniej niż 49 000 dolarów. Ostatnie tygodnie stały wyraźnie pod znakiem spadków „cyfrowego złota”. Wydaje się jednak, że Bitcoin wraca na drogę wzrostu i ma szansę na przebicie kolejnych granic wyceny. W wigilię Świąt Bożego Narodzenia na giełdach kryptowalutowych BTC wyceniany był na około 51 000 USD. To aż 8 proc. więcej niż przed tygodniem i 5,5 proc. więcej niż 23.12.

W ślad za Bitcoinem podąża ether – kryptowaluta platformy Ethereum. Za 1 ETH na giełdach płaciło się w ubiegłym tygodniu 4100 USD. To 5-procentowy wzrost w ciągu zaledwie 7 dni.

Analitycy wychodzą z założenia, że przed inwestorami kryptowalutowymi kolejna część hossy na najważniejszych cyfrowych walutach. Plan B na przykład sugeruje, że czeka nas mocne wybicie kursu Bitcoina, a w pierwszym kwartale może on już kosztować około 100 000 USD.

Ether odpaliło publiczny testnet Kintsugi

Testowa sieć Kintsugi zaoferowana przez Ethereum jest przeznaczona dla osób, które chcą poeksperymentować na tej platformie, zanim ostatecznie Ethereum 2.0 ulegnie zmianie z protokołu proof-of-work na proof-of-stake. Publiczne testy zostały ogłoszone przez Tima Beiko.

Nazwa Kintsugi wzięła się od japońskiej techniki i sztuki naprawy potłuczonych wyrobów ceramicznych. Polega ona na łączeniu elementów wyrobu z użyciem laki i dodatku sproszkowanych metali szlachetnych, jak złoto, srebro lub platyna.

Wcześniejsze sieci testowe Ethereum były dostępne wyłącznie dla programistów. Teraz jest inaczej. Kintsugi daje wszystkim chętnym miejsce i narzędzia do eksperymentowania z Ethereum. Można za jego pośrednictwem zapoznać się, jak sieć ma funkcjonować po zmianach.

CoinMarketCap ogłasza najpopularniejszą kryptowalutę

CoinMarketCap - listing kryptowalut - ogłasza, że najpopularniejszą ich zdaniem kryptowalutą 2021 roku była Shiba Inu – SHIB. Opiera się przy tym na realnych statystykach. Był to najczęściej wyświetlany coin na CoinMarketCap w 2021 roku. Wyprzedził nawet BTC i ETH. Moneta notowała wiele ciekawych rekordów – odnotowała ponad 188 mln wyświetleń w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli o 43 mln więcej od Bitcoina, który według CoinMarketCap znalazł się na drugim miejscu rzeczonego zestawienia. Na trzecim uplasował się projekt Dogecoin, z 107 mln wyświetleń, a na kolejnych Cardano i Ethereum, z wyświetleniami odpowiednio 86 mln  i 81 mln.

Dogecoin wraz z twórcą Ethereum

Fundacja Dogecoin, twórca kryptowaluty DOGE, ogłosiła współpracę z założycielem Ethereum, Vitalikiem Buterinem. Mają oni wspólnie zaprojektować system „Community Staking”, który będzie opierał się na mechanizmie konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Community staking jest wersją PoS, pozwalającą wszystkim członkom społeczności zdobywać nagrody za ich udział i wkład w ekosystem dogecoin.

SEC odrzucił wniosek firmy inwestycyjnej Kryptoin o zarejestrowanie ETF-a na Bitcoina

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, w skrócie SEC otrzymała już jakiś czas temu wniosek z propozycją firmy inwestycyjnej Kryptoin dotyczący chęci utworzenia funduszu giełdowego (ETF) opartego na Bitcoinie. ETF na BTC nie powstanie jednak i nie będzie dopuszczony do obiegu giełdowego w USA. SEC odrzuciło wniosek.

Warto przypomnieć, że Agencja odrzuciła mniej więcej 5 tygodni temu inny wniosek o utworzenie ETF-a powiązanego z rynkiem spot Bitcoina złożony przez VanEck.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)