Bitcoin przełamuje ważne wsparcie

Data dodania: 22 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 22 sierpnia 2022 r.
Wykres z notowaniami kryptowalut Źródło: Anna Nekrashevich / Pexels

19 sierpnia 2022 roku po godzinie 2 największa kryptowaluta na świecie, czyli Bitcoin, złamała jedno z kluczowych wsparć – przekroczył prostą średnią kroczącą z 200 sesji, na interwale dziennym oraz tygodniową 200 weekly average. Pokonał w dół wycenę 22 800 USD, co jest zwiastunem kolejnych kłopotów dla kryptowalutowych byków. W strukturze cenowej Bitcoina eksperci widzą znaki, które wskazują na jego potencjalną słabość.  

Pesymiści mówią, że ceny BTC mogą nas jeszcze negatywnie zaskoczyć, choć trudno powiedzieć, by było możliwe obniżenie Bitcoina do wyceny na poziomie kilkunastu tysięcy USD. Wymagałoby to od ręki dokonania potężnych likwidacji portfeli kryptowalutowych.

Słabość giełdy przekłada się na słabość Bitcoina

W ubiegłym tygodniu główne indeksy amerykańskiego rynku akcji tylko nieznacznie korygowały spadki. W Azji przeważała słabość rynków akcji, podobnie jak na europejskich parkietach. Tymczasem kurs Bitcoina w czwartek, 18 sierpnia, względem amerykańskiego dolara obniżył się o ponad 6 proc. Zdecydowanie przełamał w dół rosnącą linię wsparcia miesięcznego trendu wzrostowego. Kurs dotarł do dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego przed dwoma miesiącami. Jednocześnie dotknął rosnącej średniej 50-sesyjnej.

XRP stracił 10 proc. w jeden dzień

XRP, czyli produkt tworzony przez Ripple, 19 sierpnia kosztował 0,3389 dolarów. Stracił w trakcie zaledwie jednego dnia ponad 10 proc. na swojej wartości. W związku z taką sytuacją zredukowaniu uległa kapitalizacja rynkowa kryptowaluty XRP. Kapitalizacja XRP wyniosła $16,90179B. to spadek o 1,62 proc.

W parze z XRP taniały i inne kryptowaluty – Bitcoin o 7,21 proc., Ethereum o 6,49 proc. Wszystko wskazuje na to, że bessa na giełdzie kryptowalutowej trwa w najlepsze.

Czy Ethereum ma szansę na pokonanie Bitcoina?

W obecnym stanie giełdy kryptowalutowej i zniżkujących notowań Bitcoina powraca pytanie o to, czy BTC odda palmę pierwszeństwa Ethereum? Wiele na to może wskazywać. Analitycy z FSI Insight wyrażają opinię, że Ethereum może dokonać tego historycznego kroku już w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przemawia za tym przejście ETH na ekologiczny blockchain dzięki protokołowi Proof-of-stake. Na korzyść Ethereum trzeba wskazać na większą skalowalność systemu i aktywność deweloperów czy na deflacyjny model, który potencjalnie stworzy presję instytucjonalną adopcję.

Chiński dolar w dwuletnim dołku

W piątek w ubiegłym tygodniu spektakularny spadek wartości odnotował chiński juan. Spadł on wówczas do niemal dwuletniego minimum w stosunku do amerykańskiego dolara. Wszystko to w odpowiedzi na obawy inwestorów o spowolnienie wzrostu w Chinach. Nie bez znaczenia na taką wycenę miały jastrzębie komentarze ze strony Rezerwy Federalnej. Zaważyły one na wycenach walut w Azji.

Juan spadł w jednym dniu o 0,4 proc., w stosunku do dolara amerykańskiego. To najsłabszy poziom, licząc od września 2020 roku.

Złoty w oczekiwaniu na dane gospodarcze

Z początkiem mijającego tygodnia polski złoty cechował się ograniczoną zmiennością w notowaniach w relacji do głównych walut. Inwestorzy czekali wówczas na serię danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Na notowania na koniec tygodnia na złotego wpłynęła dynamika PKB za II kwartał bieżącego roku. We wtorek kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,6940 zł, USD/PLN 4,6210 zł, a CHF/PLN na poziomie 4,8820 zł.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!