Bitcoin poniżej 40 000 USD

Data dodania: 19 kwietnia 2022 r. / Aktualizacja: 19 kwietnia 2022 r.
Monety BTC Bitcoin jest bardzo żywym aktywem. W święta kosztował 38 tys. USD - dziś jest po 41,5 tys. USD.
Źródło: Karolina Grabowska / Pexels

We wtorek 12 kwietnia 2022 roku tuż przed świętami Wielkiej Nocy Bitcoin był wyceniany już poniżej 40 tys. USD. Dokładnie za 1 BTC zapłacić trzeba było we wtorek 39 100 USD, ale chwilę później cena przebiła z powrotem granicę 40 000 USD. Wszystko to najprawdopodobniej z powodu publikacji najnowszych danych o inflacji CPI i oczekiwaniach inwestorów w związku z tym.

Wycena na poziomie 40 tys. USD dla Bitcoina jest traktowana jako poziom wsparcia z 12 kwietnia 2022 roku. Z początkiem tygodnia BTC osiągnęło więc trzytygodniowe minimum. Podczas świąt kurs BTC zszedł jeszcze niżej - nawet do poziomu 38 000 dolarów.

Jason Urban: Ethereum zdetronizuje Bitcoina

Do końca bieżącego roku, jak twierdzi Jason Urban z Galaxy Digital Trading, Bitcoin będzie kosztował 100 000 USD, a kurs Ethereum osiągnie poziom 6000 USD wyceny. Jednak w perspektywie kolejnych lat – łącznie 36 miesięcy Ethereum może wyprzedzić nawet Bitcoina. Wszystko przez rosnące zainteresowanie światem kryptowalut wśród nowych inwestorów. Urban podkreślił, że na drożejące kryptowaluty największy wpływ mają plany Rezerwy Federalnej na walkę z inflacją, a z drugiej strony wojna rosyjsko-ukraińska.

Bitcoin traktowany jest przez wielu inwestorów jako dobre zabezpieczenie przed inflacją. Tłumienie wzrostu cen wymaga podwyższania głównych stóp procentowych w kolejnych latach. Wszystko to będzie niestety przeszkodą w dłuższej perspektywie czasu dla rozwoju Bitcoina.

Ethereum jest dziś numerem dwa na rynkach kryptowalutowych pod względem kapitalizacji. Jednak może się to zmienić.

Kwiecień jako miesiąc korekty notowań Bitcoina

Jako najważniejsza obecnie kryptowaluta na świecie Bitcoin jest przedmiotem wielu analiz podejmowanych przez specjalistów rynku finansowego. Kwietniowe dane wyraźnie wskazują na korektę notowań tak zwanego cyfrowego złota. Wciąż wykazuje ono wysoką dodatnią korelację z amerykańskim rynkiem akcji. Analitycy Bloomberga mówią, że 40-dniowy współczynnik mierzący zależność między kursem Bitcoina a notowaniami indeksu Nasdaq 100, osiągnął w ostatnich dniach III tygodnia kwietnia wartość 0,6945, czyli najwyższy w historii notowań.

Tymczasem, poziom wsparcia 40 000 USD dla Bitcoina został obniżony, a w kolejnych dniach ostatniego tygodnia kryptowaluta starała się powrócić do niego bez ustanku, co się ostatecznie udało.

Nie dla Bitcoin Lightning Network od Binance i Coinbase

Jedne z najważniejszych w skali światowej giełdy kryptowalutowe, mianowicie Binance i Coinbase nie zdecydowały się na wdrożenie Bitcoin Lightning Network. Najprawdopodobniej powodem takiej sytuacji jest to, że mogłoby to być sprzeczne z ich biznesplanem lub nie być traktowane jako działanie priorytetowe.

Protokół Bitcoin Lightining Network został już wdrożony na wielu giełdach kryptowalutowych na świecie. Głównym celem takiej integracji jest obniżenie kosztów transakcji Bitcoin oraz przyspieszenie transferów sieciowych.

Osłabienie złotego przy awersji do ryzyka

12 kwietnia 2022 roku pomimo podwyższenia przez Radę Polityki Pieniężnej kilka dni wcześniej głównych stóp procentowych, złoty nadal słabł. Przed południem w tym samym dniu za 1 EUR trzeba było zapłacić 4,6633 zł, za 1 USD 4,2964 zł, a za 1 CHF – 4,6041 zł.

Inwestorzy prezentują awersję do ryzyka, co negatywnie działa na waluty egzotyczne, do których zalicza się również złotego. Destabilizująco na rynek walutowy oddziałuje sytuacja w Ukrainie w związku z atakami Rosjan oraz rosnące ryzyko spowolnienia gospodarczego w Chinach z powodu wzrostu zachorowań na COVID-19.

Obniżki notowań euro i dolara na rynkach azjatyckich

W środowy poranek dolar amerykański tracił na wartości na rynkach w Azji i jednocześnie kurs euro utknął na najniższym poziomie licząc od ostatnich pięciu tygodni. Powodem takiej sytuacji jest między innymi to, że nie widać szans na porozumienie pomiędzy Rosją a Ukrainą, a także fakt, że inwestorzy zdążyli już przetrawić informację o największej od aż 22 lat podwyżce stóp procentowych, jaka została ogłoszona przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ).

W wyniku tego wczesnym porankiem w środę, 13 kwietnia 2022 roku indeks dolara amerykańskiego śledzący dolara względem koszyka innych walut, spadł minimalnie o 0,04 proc. do 100,250.

Ocena artykułu
3.0/5 (głosów: 1)