Wprowadzenie euro w Polsce – z czym się to wiąże i kiedy może nastąpić?

Data dodania: 16 lipca 2025 r. / Aktualizacja: 16 lipca 2025 r.
Wprowadzenie euro w PolsceWprowadzenie euro w Polsce
Źródło: projekt własny na podstawie zdjęć z Pexels / Gosia K i Pixabay

Wprowadzenie euro w Polsce to temat, który od lat budzi wiele emocji zarówno wśród ekonomistów, jak i zwykłych obywateli. Czy rezygnacja ze złotego oznacza wyższe ceny, utratę kontroli nad gospodarką, a może szansę na szybszy rozwój i większą stabilność finansową? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest strefa euro, kiedy Polska może do niej dołączyć i co tak naprawdę oznacza przyjęcie wspólnej waluty dla naszych portfeli, firm i całej gospodarki.

Czym jest strefa euro?

Strefa walutowa euro to nic innego jak unia walutowa krajów należących do Unii Europejskich. Mają one przyjętą jako swoją oficjalną walutę euro.

Wspólna waluta powstała w 1999 roku i jej celem jest zwiększenie integracji i stabilności gospodarczej oraz uproszczenie handlu wśród krajów europejskich. Co więcej, ma również poprawić konkurencyjność Europy na globalnym rynku.

W sumie do strefy euro należy 20 krajów z 27 państw członkowskich. Są to m.in. Niemcy, Francja, Austria, Portugalia, Holandia, czy Hiszpania. Od 2023 roku dołączyła również Chorwacja, która wcześniej posługiwała się kuną chorwacką.

Od paru lat euro próbuje wprowadzić Bułgaria, jednak nieskutecznie. Najbliższy termin dołączenia Bułgarii do krajów strefy euro to styczeń 2026 roku.

Poszczególne kraje nie zajmują się polityką monetarną. Tę rolę przejął Europejski Bank Centralny (EBC).

Sprawdź najlepsze kursy euro w kantorach

Podział polskiego kraju w sprawie euro

Polacy są podzieleni w sprawie euro w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim ze strachu. Z jednej strony przed wzrostem cen towarów i usług, a z drugiej przed utratą kontroli nad rynkiem i polityką pieniężną.

Odkładanie tego tematu pozwala politykom uspokoić wyborców. Jednak pozostawia kraj w swoistym zawieszeniu. Choć zwolennicy widzą w euro:

  • napływ inwestycji zagranicznych,
  • silniejszą integrację z pozostałymi gospodarkami Europy,
  • niższe koszty kredytów i stabilność finansową,
  • brak ryzyka kursowego dla polskiego biznesu.

W marcu 2025 roku przeprowadzono badanie na temat euro w Polsce na zlecenie Warsaw Enterprise Institute. Z tego raportu wynika, że:

74% badanych nie chce rezygnować ze złotego na rzecz euro. Tylko 26% popiera zmianę waluty na wspólnotową. Większe obawy mają kobiety i osoby starsze.

Różnica pomiędzy Polkami i Polakami jest taka, że kobiety patrzą na wejście do strefy euro z punktu widzenia własnego gospodarstwa domowego. Natomiast mężczyźni patrzą na tę kwestię szerzej z perspektywy geopolitycznej dla Polski.

Widać, że z każdym takim sondażem poparcie dla dołączenia do strefy euro spada. Choć przedsiębiorcy widzą w euro okazję do wzrostu gospodarczego, to jednak większość obywateli obawia się zbiednienia społeczeństwa i wzrostu bezrobocia. W końcu takie sytuacje obserwować można było we Włoszech, czy Hiszpanii.

Kiedy Polska zobowiązała się do przyjęcia euro?

Obowiązek przyjęcia przez Polskę euro powstał wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku. Taki był jeden z warunków członkostwa i wynika bezpośrednio z Traktatu z Maastricht. Ustalono wtedy tzw. kryteria konwergencji, czyli warunki przyjęcia euro dla każdego kraju. Dotyczą one m.in.:

  • niskiej inflacji,
  • deficytu budżetowego poniżej 3% PKB,
  • wysokość długu publicznego poniżej 60% PKB,
  • stabilny kurs walutowy,
  • zbliżony poziom długoterminowych stóp procentowych do 3 krajów UE o najniższej inflacji.

Tym samym z tego względu, że Polska jest w UE, to nie może teraz zrezygnować z euro. Natomiast może tę decyzję przesuwać w czasie.

Przykładowo Szwecja nie m klauzuli opt-out tak jak Dania. Jednak stosuje derogację czasową. Spełnia wszystkie warunki do przyjęcia wspólnotowej waluty. Przy czym nie wprowadziła korony szwedzkiej do ERM II (Europejskiego Mechanizmu Kursowego), co jest warunkiem dołączenia do strefy euro.

Polska zbliżyła się do wymagań w latach 2012-2014, jednak późniejsze kryzysy gospodarcze, w tym pandemia i wzrost inflacji, przekreśliły tę okazję. Kiedy znowu nastąpi ten moment, to taka decyzja powinna zostać podjęta przez rząd i zaakceptowana przez parlament.

Wprowadzenie euro w Polsce wymaga zmiany Konstytucji RP, ponieważ według jej zapisów za politykę monetarną odpowiada Narodowy Bank Polski (NBP).

Zalety i wady wejścia Polski do strefy euro

Dla jednych przyjęcie euro to szansa na rozwój, wzrost PKB i zacieśnienie więzi unijnych. Natomiast dla drugich jest zagrożeniem dla wyhamowania tempa rozwoju gospodarczego i obniżenia płac.

Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety i wady, o których warto wiedzieć w temacie euro w Polsce.

Zalety

  • większa stabilność gospodarcza,
  • zwiększenie rozwoju gospodarczego,
  • wyeliminowanie ryzyka kursowego,
  • niższe koszty transakcyjne,
  • napływ inwestycji zagranicznych,
  • potencjalnie niższe stopy procentowe,
  • poprawa poziomu życia Polaków.

Wady

  • utrata własnej waluty,
  • wzrost cen (inflacji),
  • utrata możliwości zarządzania polityką finansową,
  • zagrożenie dla niektórych sektorów (np. rolnictwa, produkcji),
  • ryzyko kryzysu finansowego,
  • przyjęcie odpowiedzialności za inne kraje strefy euro (np. Grecję).

Co się stanie po wprowadzeniu euro w Polsce?

Jeśli Polska przystąpi do strefy euro, skutki tej decyzji będą odczuwalne na wielu poziomach, od codziennych zakupów po decyzje gospodarcze. Wprowadzenie wspólnej waluty oznacza nie tylko zmianę banknotów i monet, ale także transformację całego systemu finansowego, polityki monetarnej i sposobu funkcjonowania państwa w ramach unii gospodarczo-walutowej.

To, czego można się spodziewać po przyjęciu euro to:

  1. Z obiegu zostanie stopniowo wycofany polski złoty.
  2. Banki automatycznie przeliczą depozyty i kredyty na nową walutę.
  3. Ceny i płace zostaną przeliczone, a ich realna siła nabywcza może się zmienić (np. poprzez zaokrąglenie „w górę” cen).
  4. NBP przestanie ustalać stopy procentowe. Jego rolę przejmie Europejski Bank Centralny.
  5. Większa integracja z pozostałymi krajami UE.

Wprowadzenie euro w Polsce to nie tylko zmiana banknotów, to głębokie przeobrażenie systemu gospodarczego, finansowego i społecznego. Dla jednych to szansa na większą stabilność, wzrost inwestycji i integrację europejską. Dla innych natomiast oznacza obawy przed utratą kontroli nad własną polityką pieniężną i wzrostem kosztów życia.

Niezależnie od tego, kiedy w Polsce euro stanie się faktem, warto już dziś rozumieć procesy gospodarcze i przygotować się do nich, jako świadomy obywatel, inwestor i konsument.

Sprawdź, w którym kantorze internetowym znajdziesz najlepsze kursy wymiany walut.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Czy Polskę stać na euro?

Polska ma stosunkowo stabilny wzrost gospodarczy i duży potencjał eksportowy. Jednak mimo to nie spełnia wszystkich kryteriów konwergencji, które są niezbędne do przyjęcia waluty euro.

Część ekonomistów twierdzi, że Polskę stać na to, żeby poradzić sobie z przejściem na euro. Wiąże się to z dalszą stabilizacją gospodarki i modernizacją sektora finansowego.

Kto decyduje o wprowadzeniu euro w Polsce?

Formalnie decyzję o wprowadzeniu euro w Polsce podejmuje rząd wraz z parlamentem. Przy czym ważne jest tutaj zaangażowanie zarówno NBP, jak i decyzja EBC.

Poza tym Polska zobowiązała się w 2004 roku przy akcesji do UE do zastąpienia złotego euro. Wówczas nie został wskazany konkretny termin.

Czy w Polsce akceptowane są płatności w euro?

W oficjalnym obiegu monetarnym uznawaną walutą w Polsce jest polski złoty. W praktyce wiele sklepów, hoteli i innych usług akceptuje płatności w euro. Szczególnie w rejonach turystycznych i przygranicznych.

Do kiedy Polska musi przyjąć euro?

Podczas podpisywania traktatu akcesyjnego w 2004 roku nie został ustalony sztywny termin wprowadzenia euro. Wynika to z tego, że przystąpienie do strefy euro traktowane jest jako proces. Powinien on następować stopniowo po spełnieniu kolejnych kryteriów.

Oznacza to, że Polska może pozostać poza strefą euro, jak długo będzie chciała. Chyba że pojawi się silna presja makroekonomiczna lub polityczna.

Czy wszystkie państwa członkowskie UE należą do strefy euro?

Nie, choć wszystkie są zobowiązane traktem do przyjęcia waluty wspólnotowej. Wyjątkiem jest Dania, która ma klauzulę wyłączenia. Co oznacza, że jako jedyny kraj należący do UE nie ma w obowiązku zmieniać swojej jednostki monetarnej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!