Porównanie kantorów internetowych

Porównaj wybrane przez siebie kantory online i sprawdź, który pasuje do Ciebie najbardziej.

Wybierz kantory do porównania:

Świat kantorów stacjonarnych, powoli zastępowany jest przez kantory internetowe, które są łatwiejsze w obsłudze, dostępne 24h/7, oferują niższy spread oraz dają możliwość wymiany walut bez konieczności wychodzenia z domu. Zanim skorzystasz z jakiegokolwiek kantoru internetowego, warto abyś zapoznał się z ich porównaniem i dopasował go do swoich oczekiwań. W poniższym artykule zostaną przedstawione ważne aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas przeglądania oferty kantorów.

Działanie kantoru internetowego

Praca kantoru internetowego jest podobna do pracy kantoru internetowego, jednak w tym przypadku nie następuje obrót gotówką, a transakcje wymiany walut odbywają się tu za pomocą kont bankowych. Wystarczy przelać środki na dane konto wskazać, na jaką walutę mają zostać przekształcone i podać numer rachunku, na który mają zostać przesłane. Wiele kantorów internetowych dysponuje portfelami walutowymi, z których mogą korzystać użytkownicy danego e-kantora. Dzięki nim można przetrzymać środki, które mają zaczekać na wymianę oraz te, które już zostały wymienione. 

Jaki jest koszt wymiany walut?

Wiele osób, które chcą korzystać z kantorów internetowych, chce wiedzieć, jaki jest koszt wymiany walut. Internetowe kantory mocno konkurują o swoich klientów, więc różnica w kursach pomiędzy nimi jest nieznaczna. Zawsze warto zwrócić uwagę na spread, czyli różnicę pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty, w takim przypadku dany kantor nie musi pobierać dodatkowej prowizji. 

Niektóre e-kantory stosują transakcje, które są obciążone prowizjami i najczęściej są one realizowane przez platformy działające na podobnych zasadach co giełdy. Działa to tak, że osoba zainteresowana wymianą np. euro na złotówki podaje kurs, jaki jest dla niej najlepszy, a kantor próbuje połączyć tę ofertę z owym zapotrzebowaniem, które może być zgłoszone przez osobę zainteresowaną tą transakcją. Wówczas pośrednik otrzymuje wynagrodzenie za pośredniczenie w transakcji na zasadzie prowizji. W tym przypadku dany kantor nie musi korzystać ze spreadu.

Szukając najlepszej oferty dla siebie, nie trzeba samodzielnie wyliczać ile będzie nas kosztowała wymiana walut. Wszystko może za nas zrobić właśnie porównywarka kantorów internetowych, dzięki której dowiesz się, jaki jest kurs wymiany danej waluty, jakie koszty wiążą się z daną transakcją i ile możemy zaoszczędzić.

Czy kantory internetowe są bezpieczne?

E-kantory mogą działać w różnej formie, dlatego warto wiedzieć, jak kształtują się poszczególne różnice pomiędzy nimi. Część kantorów opiera swoje działanie na licencji krajowej instytucji płatniczej. Prowadzą one rachunki płatnicze, na których przechowują pieniądze swoich klientów. Wszystkie takie konta są całkowicie chronione przez prawo i w razie bankructwa danego kantoru internetowego środki klientów nie wchodzą w jego skład majątkowy.

Istnieje też grupa kantorów, która nie opiera swojego działania na wspomnianej powyżej licencji, ale prowadzi kantor trochę na zasadzie sklepu internetowego. W tym przypadku otrzymujemy numer konta bankowego, na który mamy przesłać pieniądze na wymianę i następnie wymienione już środki trafiają na wskazane przez nas konto. Rachunek bankowy, który podajemy, niekoniecznie musi należeć do nas. Możemy np. podać konto bankowe związane ze spłatą kredytu i wówczas kantor przeleje je bezpośrednio na nie. 

Nie można również zapominać o kantorach bankowych, które zaczęły dostrzegać konkurencję wśród e-kantorów. Dziś wiele banków oferuje kantory internetowe, do których dają dostęp z poziomu aplikacji mobilnej czy po prostu witryny internetowej, po zalogowaniu się na swoje konto. W tym przypadku należy tylko przelać daną ilość środków i wskazać walutę, którą jesteśmy zainteresowani. 

Zalety kantoru internetowego

Dużo mówi się o zaletach, jakie daje korzystanie z kantorów internetowych, dlatego warto wyszczególnić je również w tym artykule:

  • kantory internetowe są dostępne codziennie, 24h/7. Nie musisz więc martwić się o to, że nie zdążysz wymienić pieniędzy,
  • e-kantory pozwalają zaoszczędzić o wiele więcej pieniędzy, niż kantory tradycyjne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że spread jest tu o wiele niższy,
  • aby wymienić pieniądze na upragnioną walutę, nie musisz wychodzić z domu,
  • nie musisz poszukiwać najlepszych kantorów stacjonarnych i tracić czasu na to przedsięwzięcie,
  • wiele kantorów daje swoim stałym klientom promocje lub umożliwia przyłączenie się do programu lojalnościowego.

Wady kantoru internetowego

Można śmiało stwierdzić, że kantory internetowe mają wiele zalet, ale posiadają również wady, o których należy wspomnieć:

  • przelew pieniędzy często odbywa się na rachunki obce, które mogą nie być w odpowiedni sposób zabezpieczone,
  • należy posiadać konto walutowe w banku, a to z kolei może generować dodatkowe koszty,
  • w kantorze internetowym najczęściej wymienisz tylko najbardziej popularne waluty.

Kantory internetowe – podsumowanie

E-kantory są coraz chętniej brane pod uwagę, właśnie ze względu na dużą ilość pozytywnych aspektów.  Wiele takich platform oferuje również szybki kontakt z obsługą klienta, co również jest bardzo istotne, jeśli chcemy zadać ważne dla nas pytanie. Najczęściej można się skontaktować za pomocą telefonu, czatu lub maila. Wybierając więc najlepszy kantor internetowy dla siebie, warto przeanalizować, co mogą nam one zaoferować i za pomocą porównywarki kantorów online, dobrać dla siebie najlepszą możliwą ofertę. 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 3)