Opinie i recenzja giełdy kryptowalut FTX

Data dodania: 27 października 2022 r. / Aktualizacja: 14 grudnia 2023 r.

Uwaga! Giełda FTX 11 listopada 2022 r. ogłosiła upadłość. Odradzamy inwestowanie jakichkolwiek środków na tej giełdzie. Co za tym idzie, wszystkie informacje zawarte w tym wpisie stają się nieaktualne. 

Kolejną pozycją, która znalazła się w naszym rankingu giełd kryptowaluty, jest giełda FTX. Od długiego czasu niezmiennie pozostaje w czołówce największych giełd kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Jeśli jesteś ciekawy, jak plasują się w rankingu poszczególne giełdy, możesz to w każdym momencie sprawdzić na stronie Coin Market Cap.

Im giełda jest wyżej w tym rankingu, tym lepiej: to gwarancja bardzo dużej płynności na platformie. Mówiąc prościej: jak zechcesz szybko coś sprzedać lub kupić to na giełdzie z dużą płynnością zrobisz to szybko, bo jest dużo chętnych na zakup lub sprzedaż.

Co prawda, bahamska FTX powstała stosunkowo niedawno, bo w 2019 roku, ale jak widać po obrotach, bardzo szybko wbiła się na prowadzenie. 

FTX to nie tylko handel kryptowalutami. To tylko część możliwości, jakie oferuje platforma. Oprócz tego możesz handlować NFT oraz na rynku Futures, możliwe są także transakcje  lending czy staking.

Plusy i minusy giełdy kryptowalut FTX

Zalety giełdy FTX Wady giełdy FTX
Jedna z największych pod względem wolumenu obrotu giełd na świecieStrona nie jest po polsku
Duży wybór kryptowalut i tokenów, ponad 300Nie ma możliwości zakupu kryptowalut za PLN
Dodatkowe funkcje: staking, lending i inneStosunkowo nowa giełda na rynku, od 2019 roku
Aplikacja mobilna na telefonDość skomplikowany interfejs i funkcje, możesz mieć z nią problem, jeśli jesteś początkujący na rynku
Duża płynność giełdyOpłaty handlowe mogłyby być niższe

Własny token FTT, pozwalający na obniżenie prowizji transakcyjnych

 

Rejestracja na giełdzie FTX — jak założyć konto?

1. Wejdź na stronę giełdy FTX i w prawym górnym rogu wybierz opcję Create a free account. 

2. Utwórz nowe konto lub zarejestruj się za pomocą konta Apple, lub Google.

 

3. Po utworzeniu konta musisz przejść procedurę Know Your Consument, czyli KYC. 

Weryfikacja użytkownika na FTX

Weryfikacja będzie niezbędna, by móc wykonywać transakcje na giełdzie. Są dwa etapy, a każdy z nich odblokowuje kolejne możliwości i limity. Jeśli założysz konto, a nie wykonasz żadnej weryfikacji, to tak naprawdę będziesz mieć podgląd tylko na to, jak wygląda interfejs giełdy. Nie złożysz najmarniejszego nawet zlecenia.

Etap I weryfikacji

Po jej ukończeniu będziesz mieć dostęp do wypłaty tylko kryptowaluty, z dziennym limitem 2000 USD. Nie ma natomiast limitu wpłat kryptowalut. Etap I nie daje Ci możliwości wpłat czy wypłat walut FIAT.

Weryfikacja obejmuje:

 • E-mail
 • Pełne imię i nazwisko
 • Data urodzenia
 • Kraj zamieszkania i region/prowincja
 • Telefon

Etap II weryfikacji

Po pozytywnym przejściu II etapu weryfikacji zyskujesz nieograniczony dostęp do wpłat i wypłat kryptowalut i walut FIAT. Musisz uzupełnić dodatkowe dane oraz przejść przez weryfikację dokumentu tożsamości, czyli dowodu lub paszportu (zdjęcie) i weryfikację twarzy (3 selfie). Selfie możesz wykonać za pomocą aparatu w komputerze, na telefonie (masz możliwość kontynuowania rozpoczętego na komputerze wniosku na telefonie), lub istnieje możliwość dodania wcześniej wykonanych zdjęć z pliku.

Weryfikacja może potrwać od 24 godzin do nawet tygodnia. O jej zakończeniu zostaniesz poinformowany mailem.

Opłaty na giełdzie FTX

Prowizja Maker i Taker FTX

Jak na większości giełd, tak również na FTX obowiązują opłaty za zakup i sprzedaż kryptowalut o nazwie Maker i Taker. Prowizje te są zależne od Twojego 30-dniowego wolumenu obrotu. Dla początkującego Kowalskiego opłata Maker będzie wynosić 0,02%, a Taker 0,07%.

Osoby, które mają token giełdy FTX o nazwie FTT mogą otrzymać rabat, którego wysokość zależy od ilości posiadanych FTT i wynosi od 3 do 60%.

Wpłaty i wypłaty waluty FIAT

Wpłaty euro na FTX

Niestety, FTX nie daje nam możliwości dokonywania wpłat w złotówkach. Najbliższą nam walutą będzie euro. Możesz je dodać za pomocą przelewu SEPA. Pamiętaj, że musisz ukończyć II etap weryfikacji, by móc wpłacać i wypłacać FIATy na konto.

Ewentualne opłaty za doładowanie konta w walucie FIAT wyświetlą Ci się w instrukcji wpłaty. 

Aby dodać euro na konto FTX:

 • Zaloguj się na konto i przejdź do zakładki Wallet. Wybierz walutę, którą chcesz dodać, np. euro. Następnie wyświetlą Ci się wszystkie dane, które są niezbędne do wykonania przelewu i ewentualna prowizja.
 • Przelew musi być wykonany z Twojego konta, a dane w banku i podane w FTX muszą być takie same. 
 • Jeśli w danych do wpłaty podstawi Ci się memo, to skopiuj je w tytule przelewu — nic nie zmieniaj ani nie dodawaj.
 • Nie będą uznawane przelewy dokonywane przez banki pośredniczące, czyli nie bezpośrednio z Twojego konta lub na przykład wpłaty na poczcie.

Wypłaty euro z FTX

Żeby dokonać wypłaty w euro, najpierw musisz mieć zweryfikowane konto bankowe (czyli dokonujesz z niego wpłaty na FTX, nawet w niewielkiej kwocie, a dopiero potem możesz na to konto wypłacić środki). Tak samo jak przy wpłatach, obowiązuje konieczność ukończenia II etapu weryfikacji.

FTX zastrzega, że w razie dużego obciążenia serwisu, może nałożyć minimalny limit wypłat w wysokości równej równowartości 100 USD. 

 • 5 pierwszych wypłat w ciągu 7 dni dla kwoty minimum 5000 USD jest bezpłatnych.
 • W ciągu 7 dni masz jedną bezpłatną wypłatę FIAT w kwocie poniżej 5000 $
 • Jeśli stakujesz 25 lub więcej FTT, dodatkowa wypłata fiat poniżej 5000 $ jest bezpłatna.

Jeśli nie spełniasz żadnego z wyżej wymienionych kryteriów darmowej wypłaty (np. zrobiłeś już jeden przelew poniżej 5 000 USD i następnego dnia chcesz zrobić drugi, a nie stakujesz FTT), to za przelew będziesz musiał zapłacić, i to dość sporo. W przypadku euro jest to aż 32 EUR, a przy dolarze amerykańskim 25 USD.

Wpłaty i wypłaty kryptowalut

Na giełdzie FTX nie ma opłat za wpłaty i wypłaty kryptowalut. Wyjątkiem są tokeny ETH, ERC-20 lub małe wypłaty BTC. 

Jeśli chcesz wypłacać ETH lub ERC-20, możesz liczyć na zniżkę przy stakowaniu FTT.

Jeśli natomiast chodzi o wypłaty BTC, to wypłaty BTC > 0,01 BTC są bezpłatne. 

Musisz pamiętać o jednej rzeczy: ewentualna opłata giełdy za przesyłanie kryptowalut to jedno. Może być lub może jej nie być. Druga opłata to opłata transakcyjna. Na przykład dla ETH znana jest pod nazwą gas fee. Jest niezależna od giełdy i może przyjmować różne wartości, w zależności od sieci, jakiej użyjesz do przesyłania kryptowaluty oraz od obciążenia sieci. Ta sama kryptowaluta w tej samej ilości może mieć różną opłatę transakcyjną w różnym czasie. Szczególnie jest to widoczne właśnie na Etherum. 

Jak handlować na giełdzie FTX?

Konwersja

Czyli po prostu zamiana jednej waluty na drugą. Nie musisz w tym celu składać żadnego zlecenia do księgi zleceń i czekać na jego realizację. Wymiana następuje natychmiastowo. Wybierasz po prostu, jaką kryptowalutę chcesz przekonwertować, na jaką i ile. 

FTX nie pobiera opłat za konwersję. Transakcje są przeprowadzane po cenie, która zależy od warunków rynkowych. Widzisz ją dokładnie przed zatwierdzeniem operacji.  Można dokonać konwersji na przykład FTT, USD, USDT, BTC, ETH, BCH, LTC oraz tokenów lewarowanych.

Jak dokonać konwersji na FTX?

 • Na przykład po zalogowaniu na konto FTX. Znajdź aktyw, który chcesz przekonwertować. Obok niego wyświetlają się różne opcje, w tym Convert.
 • Lub w aplikacji mobilnej FTX Pro. Musisz przejść do zakładki Wallet i wybrać opcję Convert.

Zlecenia Market

Inaczej mówiąc, zlecenia po aktualnej cenie rynkowej. Zgadzasz się na sprzedaż/zakup po cenie aktualnej z księgi zleceń. Dokonujesz transakcji niemal natychmiastowo.

Zlecenie Limit

Tutaj to Ty ustalasz, za ile chcesz kupić lub sprzedać kryptowalutę. Na przykład: uważasz, że token X osiągnie cenę 100, a na chwilę obecną kosztuje 70. Ustawiasz zlecenie Limit z ceną sprzedaży 100 i czekasz. Jeśli cena nigdy nie dojdzie to tego poziomu, lub też dojdzie, ale nie znajdą się chętni na zakup, to takie zlecenie może nie zostać zrealizowane.

Zaawansowane zlecenia

FTX oferuje wiele zaawansowanych zleceń: Stop-loss limit, Stop-loss market, Trailing stop, Take profit, oraz Take Profit limit orders. Zlecenia te (w przeciwieństwie do wcześniej opisanych) nie wchodzą do księgi zleceń aż do momentu, dopóki cena rynkowa nie osiągnie ustalonej przez Ciebie ceny progowej. 

Dodatkowe funkcjonalności giełdy kryptowalut FTX

Staking

Czyli taka "lokata" w kryptowalucie. Za staking otrzymujesz określone "odsetki" w obstawianej kryptowalucie. W momencie tworzenia artykułu na FTX możesz stakować kilka kryptowalut. Pamiętaj, że podane tu stawki za staking mogą ulec zmianie w czasie. 

 • FTT. O korzyściach płynących z posiadania i stakowania tej kryptowaluty wspominaliśmy już wyżej. To między innymi dodatkowa wypłata FIAT za darmo w tygodniu, zniżka na prowizji transakcyjnej oraz za przesyłanie tokenów ETH i ERC-20. Ale nie tylko. To także możliwość otrzymywania airdropów czy darmowych NFT, podwyższone stawki za polecanie, bilety IEO czy głosy premiowe. Staking FTT trwa 14 dni. 
 • SRM i MSRM. Stakowane tokeny otrzymują nagrody dzienne. W momencie pisania artykułu ich wysokość to 4% w skali roku. Staking trwa 7 dni.
 • SOL. W przypadku tego tokena zamrażasz środki na 7 dni. Nagrody wynoszą 6% rocznie.
 • RAY. Blokujesz tokeny RAY na 7 dni. W ich przypadku "oprocentowanie" to 20% rocznie. 

Aplikacja mobilna

Użytkownicy chwalą sobie dostęp do nowoczesnej aplikacji na telefon, dzięki której mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się na rynku i odpowiednio reagować. Jest dostępna zarówno na telefony z Androidem, jak i również na iPhony.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

 • Arex
  2022-11-08 08:08:34

  Podobno Binance wyprzedaje tokeny FTT giełdy FTX w związku z kontrowersjami wokół Alameda Reaserch, ciekawe czy nie będzie to druga LUNA