Zarządzanie wielkością pozycji – recenzja książki Toma Basso

Data dodania: 6 marca 2024 r. / Aktualizacja: 6 marca 2024 r.
Tom Basso - Zarządzanie wielkością pozycji

Pełny tytuł brzmi "Zarządzanie wielkością pozycji. Jak to robią skuteczni traderzy". Książka ta jest 100-stronicową publikacją przedstawiającą tajniki ustalania ryzyka podczas otwierania pozycji, jak i podczas jej trwania. Jest to pozycja odpowiednia dla większości traderów Forex, kontraktów terminowych czy rynku akcyjnego. Jest napisana przyjaznym, łatwym do zrozumienia językiem. 

Kim jest Tom Basso?

Tom Basso jest amerykańskim menedżerem funduszy hedgingowych. Autor wielu książek. Założyciel i prezes firmy Trendstat Capital Management. Aktualnie przebywa na emeryturze. Ćwiczy, gra w golfa, gotuje, śpiewa i tańczy. Zajmuje się ogrodem, a także nadal wymienia myśli z innymi aktywnymi traderami. Nazywany przez Jacka D. Schwagera - "Panem Spokojnym".

Co znajdziesz w książce?

Książka ta często nawiązuje do pozycji Vana K. Tharpa - Definitive Guide to Position Sizing Strategies, jednak jest napisana bardziej przyjaznym dla czytelnika językiem, bez zbędnych zawiłości.

Z książki tej dowiesz się o składowych skutecznego tradingu. Poznasz formułę, jak poprawnie obliczać wielkość pozycji, jeszcze przed jej otwarciem, a następnie jak nią zarządzać w trakcie; kiedy stosować zamknięcia częściowe.

Książka jest o tyle ciekawa, że zawiera wiele zestawień tabelarycznych, dzięki czemu można lepiej wczuć się w opisywane sytuacje. Znajdziesz w niej wzory, które są w przejrzysty sposób wyjaśnione.

Autor bardzo często nawiązuje i opowiada o swojej pracy w Trendstat. Jest dużym zwolennikiem automatyzacji procesów. Jak sam mówi: "Jeśli da się coś skomputeryzować - zróbmy to".

Zobacz także: Top 3 Książek o Tradingu

Myśli końcowe

Jeśli jesteś na początku swojej kariery tradingowej - warto rozważyć tę pozycję. Zwłaszcza, jeśli masz problemy z oceną ryzyka i doborem wielkości w stosunku do posiadanego kapitału.

Zobacz w księgarni

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!