Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu – recenzja książki

Data dodania: 6 listopada 2023 r. / Aktualizacja: 6 listopada 2023 r.
Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu - JL Collins

Pieniądze dają możliwość zakupu wielu rzeczy, ale żadna z nich nie przewyższa wartości jaką jest niezależność. To ona daje nam kontrolę, umożliwiając kształtowanie życia zgodnie z własnymi pragnieniami i oczekiwaniami, dążąc do spełnienia, które dla każdego ma inne znaczenie.

W książce "Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu" - autor porusza temat wolności finansowej i wskazuje jasny plan - jak ją osiągnąć. Droga może nie być łatwa, ale z pewnością będzie tego warta.

Wolność finansowa to stan, w którym człowiek ma wystarczające zasoby finansowe, aby móc swobodnie podejmować decyzje dotyczące swojego życia i spełniać własne cele i marzenia, niezależnie od innych ograniczeń czy presji zewnętrznych. Oznacza to, że osoba posiada stabilne źródło dochodu lub aktywa, które zapewniają jej wystarczające środki do życia, bez konieczności ciągłej pracy zarobkowej.

JL Collins porusza temat samodzielnego zarządzania własnym majątkiem i sposobów inwestowania nadwyżek pieniężnych. Jak się okazuje - nie jest to takie trudne, ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Skomplikowane produkty inwestycyjne istnieją wyłącznie po to, aby wzbogacić osoby, które je tworzą i sprzedają.

Inwestowanie nie musi, a nawet nie powinno być skomplikowane. Im prościej - tym lepiej. Autor książki przedstawia szereg wyliczeń, które ukazują słuszność jego teorii.

Pomimo, że autor opisuje instrumenty, które są dostępne wyłącznie na rynku amerykańskim - książka zawiera dodatkowe materiały odzwierciedlające sytuację na rynku polskim. A wszystko po to, aby dostać szczegółową instrukcję - jak zadbać o środki finansowe na okres, kiedy zdecydujemy się na zakończenie pracy zarobkowej.

Książka zawiera kilka bardzo ciekawych historii ludzi mających różne doświadczenia ze światem finansów. Autor nie owija w bawełnę - jasno przedstawia również zagrożenia wynikające z inwestowania. Przytacza dane wyliczone na podstawie ostatnich 120 lat światowej gospodarki.

Przedstawiony jest również plan działania na pierwszych 10 lat inwestycji. I co najważniejsze, zaprezentowane sposoby pomnażania majątku są dziedziczne i zoptymalizowane podatkowo.

Trzy rzeczy, które warto zapamiętać z tej książki:

  • Zarobki muszą przewyższać wydatki.
  • Inwestowanie nadwyżek finansowych.
  • Unikanie zadłużenia.

Więcej porad znajdziesz w książce.

Pobierz lub posłuchaj bezpłatnego fragmentu książki

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!