Bitcoinowi górnicy zarabiają 4 mln dolarów na godzinę

Data dodania: 15 lutego 2021 r. / Aktualizacja: 15 lutego 2021 r.
Pomimo halvingu - nadal nie brakuje chętnych do kopania kryptowalut. Pomimo halvingu - nadal nie brakuje chętnych do kopania kryptowalut.
Źródło: Monstera / Pexels

Pomimo przeprowadzenia w maju 2020 roku trzeciego halvingu Bitcoina i zmniejszeniu tym samym o połowę ilości nagród przysługujących górnikom za wydobycie bloku, 12 lutego 2021 roku według danych Glassnode, górnicy BTC zarobili ponad 4 miliony dolarów w niespełna godzinę. To oddaje powagę sytuacji. Dla przypomnienia, kilka dni wcześniej firma należąca do Elona Muska (Tesla) dokonała zakupu BTC za 1,5 mld dolarów.

Futurystyczna wizja czy plany na przyszłość? Bitcoinowe miasto na pustyni

Firma inwestycyjna Blockchains LLC ogłasza na łamach Associated Press, że wystosowała wniosek do stanu Nevada w USA o wydanie pozwolenia na utworzenie lokalnego samorządu. Celem tej firmy, która jednocześnie działa jako blockchainowy inkubator jest budowa inteligentnego miasta. Miałoby być ono zlokalizowane gdzieś na pustyni w Nevadzie. Czy to futurystyczna wizja odległej przeszłości? Ze słów dyrektora generalnego firmy Blockchains LLC wynika, że jednak nie.

Jeśli do życia powołany zostanie lokalny samorząd w Newadzie, będzie on odpowiadał za zarządzanie przyszłym miastem, jakie zostanie zlokalizowane w hrabstwie Storey. To właśnie tam Blockchains LLC posiada 67 000 akrów ziemi i zamierza je wykorzystać dla utworzenia strefy innowacji, działającej jako pełnoprawne, blockchainowe miasto. Społeczność oparta na technologii łańcucha bloków będzie innowacyjna w skali światowej. Spółka zamierzająca ją zorganizować i zbudować dla niej zupełnie nowe, futurystyczne miasto ma włączyć tam w pełnym zakresie płatności w cyfrowej walucie i prowadzić rejestry na Blockchainie.

Warto podkreślić, że w hrabstwie Storey zlokalizowana jest fabryka Tesli i dla niej budowa w sąsiedztwie domów mieszkalnych i pełnej infrastruktury miejskiej byłaby korzystnym krokiem rozwojowym. Berns chce, by budowa krypto miasta na pustyni w Nevadzie rozpoczęła się już w 2022 roku. Plany są więc mocno sprecyzowane i osadzone w czasie.

100 000 USD czy pięciokrotnie więcej – jak wyceniany może być Bitcoin na koniec tego roku?

Zdania analityków i ekspertów rynku kryptowalutowego są mocno podzielone co do tego, na jaką wycenę na koniec 2021 roku może liczyć cyfrowe złoto, jak nazywany jest powszechnie Bitcoin. Na przykład z modelu stock-to-flow, czyli modelu matematycznego stworzonego przez PlanB, Bitcoin ma realne szanse na przebicie 6-cyfrowej wartości wyceny i to nie na koniec 2021 roku, tylko w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy – maksymalnie do września bieżącego roku. Rzeczony model obejmuje przepływ kryptowalut. Kamieniem milowym dla BTC ma stać się wycena rzędu 100 000 USD lub więcej. W modelowym ujęciu przedstawiono jednak o wiele wyższą kwotę 288 000 USD. 14 lutego 2021 roku wyceniany był na 1 BTC = 47 tys. dolarów.

Jeszcze bardziej optymistyczne prognozy przedstawia Mike Novogratz z Galaxy Digital. Pełni on funkcję CEO tej firmy i uważa, że Bitcoin będzie coraz bardziej wartościowym aktywem, a nie walutą, jak prognozują niektórzy. BTC stanie się magazynem wartości, z wyceną nawet 1 BTC = 500 tys. dolarów. Do końca tego roku Bitcoin ma zyskać około 10 proc. na swojej wartości, przez co wyceniany będzie na 55-60 tys. USD. W takim tempie wzrostu, jaki szacuje Mike Novogratz, prawdopodobnie Bitcoin będzie kosztował 500 000 USD w latach 2024-2025.

Bank Morgan Stanley planuje inwestycje w Bitcoina

Właściwie nie sam Morgan Stanley Investment Management, ale spółka od niego zależna dysponująca aktywami o wartości 150 mld USD ma w planach inwestycje w BTC. Kryptowaluta ma być kupowana za pośrednictwem funduszu Counterpoint Global.

Warto podkreślić przy tym, że bank dokonał już znacznych inwestycji dotyczących Microstrategy – kupił 10 proc. jej udziałów. Pod uwagę zakup Bitcoina bierze też największy amerykański bank inwestycyjny, JPMorgan Chase.

BTC do nabycia w zwykłych bankomatach w USA

Blue Ridge Bank z dumą ogłasza, że jego klienci mogą kupować i wymieniać Bitcoiny w 19 bankomatach. To bank komercyjny z siedzibą w Wirginii, który jako pierwsza tego rodzaju instytucja w USA umożliwiła klientom dokonywanie takich transakcji bitcoinowych za pomocą sieci bankomatów. Blue Ridge Bank współpracuje z dostawcami oprogramowania do bitcoinowych ATM-ów – dokładnie z LibertyX oraz BluePoint ATM Solutions.

Ocena artykułu
4.7/5 (głosów: 3)