Przegląd wydarzeń w świecie kryptowalut w maju

Data dodania: 2 czerwca 2023 r. / Aktualizacja: 2 czerwca 2023 r.
Deszcz za oknem samochodu Źródło: Apoorv Ishan / Pexels

Najważniejsza i najcenniejsza kryptowaluta na świecie, czyli Bitcoin notowała wahania kursowe w ostatnim miesiącu. Maj 2023 roku zaczął się od spadku ceny poniżej poziomu 28 000 USD i ustabilizowania go w okolicy 27 700 USD.

12 maja 2023 roku kurs Bitcoina znów spadł do poziomu 26 315 USD, czyli o 10 proc. w ciągu tygodnia. Tydzień później nadal utrzymywał się poniżej granicy 27 000 USD, a był wyceniany 1 BTC=26 848 USD. Natomiast wraz z końcem miesiąca Bitcoin przebił poziom 27 tys. dolarów i był wyceniany 28 maja na poziomie 27 214 dolarów. Kolejnym krokiem było przebicie dzień później 28 tys. dolarów.

Kurs ETH w maju

Już wiesz, że wycena Bitcoina chwiała się w maju bieżącego roku. A jak wyglądało to w przypadku kursów pozostałych altcoinów i innych kryptowalut? Na początku miesiąca Ether potaniał i kosztował 1830 USD. Kurs ETH 19 maja był na poziomie jeszcze niższym – 1808 USD. 28 maja nastąpiła poprawa notowań ETH – kurs Ethereum wynosił wówczas 1845 USD, zaś 29 maja 1 ETH miał wycenę 1903 USD.

Binance wprowadza parę PLN/USDT

Światowa giełda kryptowalutowa Binance zdecydowała się na dodanie do swojej platformy nowej pary handlowej, jaką jest polski złoty PLN do tethera (USDT). Co to oznacza? Użytkownicy Binance będą mogli szybciej i w prostszy sposób handlować oraz inwestować w kryptowaluty.

Giełda Binance wdroży Lightning Network

Jedna z najsłynniejszych giełd kryptowalutowych – Binance – podjęła decyzję, by wdrożyć Lightning Network. To kluczowy krok w kwestii transferów Bitcoinów. Platforma Binance chce wdrożyć wypłaty za pośrednictwem  warstwy 2 sieci Bitcoina.

Bitcoin Ordinals w ekosystemie blackchaina Bitcoina

Bitcoin Ordinals to szczególne zjawisko, jakie pojawiło się w ostatnim czasie w ekosystemie Bitcoina. Określane jest jako Bitcoin NFT i budzi zainteresowanie wśród członków społeczności kryptowalutowej. Grayscale, czyli firma zajmująca się inwestycjami w cyfrowe aktywa, tłumaczy, że Bitcoin Ordinals to prawdziwa szansa dla blockchaina Bitcoina. Pojawienie się ich spowodowało, że inskrypcje te mogą przełożyć się na wzrost wysokości nagród wypłacanych górnikom bitcoinowym. Grayscale powiedział, że może to przyciągnąć też do sieci BTC nowych użytkowników.

W kolejnych dniach maja było to wyraźnie widoczne. Już 3 maja 2023 roku eksperci informowali, że kapitalizacja rynkowa tokenów o standardzie BRC-20, które pojawiły się w ramach protokołu Ordinals, skoczyła w ciągu zaledwie 7 dni o 600 proc. Tym samym wolumen transakcji związanych z tą klasą aktywów przegonił transakcje z użyciem Bitcoina.

Co ciekawe, 9 maja 2023 roku tokeny wybijane w sieci Bitcoina w oparciu na standardzie BRC-20 osiągnęły łączną kapitalizację rynkową na poziomie 1 mld USD.

Podatek od miningu w USA – czy zostanie wprowadzony?

Biały Dom, czyli władze USA wskazują, że rynek miningu, tj. wydobywania kryptowalut w procesie kopania, jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, a przy tym przynosi dość ograniczone korzyści ekonomiczne. Biały Dom sugeruje i zamierza w najbliższej przyszłości przekonać Kongres, że warto uchwalić podatek od zmian klimatycznych, który obowiązywałby również kryptowalutowych górników. Z założenia podatek od miningu miałby wynosić 30 proc.

9 giełd kryptowalutowych zamkniętych na Ukrainie

Policja na Ukrainie we wsparciu ze strony amerykańskich organów ścigania zdecydowała o zamknięciu 9 kryptowalutowych platform. Są one podejrzewane o pranie środków uzyskanych w wyniku ataków ransomware i różnych oszustw online. Platformy te oferowały usługi anonimowej wymiany kryptowalut, co prowadziło do prania funduszy pochodzących z nielegalnych źródeł.

Bankructwo Bittrex

Giełda kryptowalutowa Bittrex 9 maja 2023 roku ogłosiła bankructwo w amerykańskim stanie Delaware. Stało się to po kilku miesiącach od poinformowania swoich klientów, że kończy działalność w USA. Jednocześnie minęło kilka tygodni od pozwania giełdy Bittrex przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Chińczycy inwestują w kryptowaluty pomimo zakazu

Niemal 2 lata temu władze Chin wprowadziły zakaz dotyczący handlu i obrotu kryptowalutami. Jednak nie przeszkadza to za bardzo obywatelom tego kraju w inwestowaniu w cyfrowe aktywa. Wyliczono, że średnia miesięczna wartość kryptowalut napływających do Chin spadła w ciągu roku po wprowadzeniu zakazu o połowę, ale nadal obserwuje się przepływ aż 17 mld dolarów amerykańskich, jak podaje Chainalysis.

7 mln USD podatku od kryptowalutowych górników w Kazachstanie

Górnicy kryptowalut w Kazachstanie zapłacili w 2022 roku wiele milionów dolarów opłat za energię. Rząd podał, że otrzymał od górników kryptowalut łącznie 7 mln USD podatku od miningu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!