Rośnie liczba kart graficznych wykorzystywanych do kopania kryptowalut

Data dodania: 21 czerwca 2021 r. / Aktualizacja: 17 marca 2023 r.
GPU - czyli karta graficzna służąca do kopania kryptowalut GPU - czyli karta graficzna służąca do kopania kryptowalut

W ubiegłym tygodniu ukazał się raport Jon Peddie Research, który pokazał, że co czwarta karta graficzna na świecie, jaka została wysłana do klientów w 2021 roku, wykorzystywana jest do miningu, czyli do kopania kryptowalut. Oszacowano, że sprzęt ten jest wart nawet 500 mln dolarów amerykańskich.

Przekładając wyniki prezentowane przez Jon Peddie Research na realne liczby okazuje się, że około 700 tys. kart z 2021 roku wykorzystywanych jest do kopania kryptowalut, a dane gromadzone przez wspominaną firmę na potrzeby nowego raportu pochodzą z zaledwie z pierwszych trzech miesięcy tego roku. Korzystają na tym firmy produkujące karty graficzne, a ich przychody rosną w związku z drożejącymi półprzewodnikami. Popyt na nie rośnie, ale niestety występuje ogromny niedobór takich produktów. W wyniku tego za kartę graficzną z wyższej półki, która nadaje się do kopania kryptowalut, jeszcze na początku 2019 roku płacono około 500 dolarów, a obecnie trzeba wydać na nią niemal 3-krotnie więcej – około 1400 dolarów.

Czy Satoshi Nakamoto zasługuje na Nagrodę Nobla?

Nie ulega wątpliwościom, że za obecny kształt rynku kryptowalut na świecie w dużej mierze odpowiada Satoshi Nakamoto. To jego manifest pozwolił na „powołanie do życia” cyfrowego złota, za jaki uznawany jest Bitcoin. Opisana przez Satoshiego Nakamoto technologia blockchain znajduje coraz szersze zastosowanie, a obecnie rynek kryptowalut, poniekąd stworzony przez niego, wart jest już 1,57 bln dolarów.

Według Charlesa Hoskinsona, Satoshi Nakamoto zrobił tyle dla rynku kryptowalut i w ogóle dla ludzkości na świecie, że zasługuje na otrzymanie Nagrody Nobla. Hoskinson postanowił więc zgłosić Satoshi Nakamoto do tej nagrody w dziedzinie ekonomii. Argumentował to jego wkładem w rozwój ludzkości. Co ciekawe, nadal po tylu latach nie wiadomo, kim właściwie jest lub kim są osoby określające siebie jako Satoshi Nakamoto.

Bankomaty do cyfrowego juana w Chinach

Cyfrowa rewolucja w Kraju Środka, czyli w Chinach, trwa w najlepsze. Potwierdzeniem tego faktu jest krok wykonany przez Ludowy Bank Chin, który wciąż pracuje nad cyfrowym juanem. Jednocześnie jednak Chiński Bank Rolny instaluje bankomaty służące tej jednostce płatniczej. Świadczy to o tym, że Chińczycy ani myślą rezygnować z gotówki, pomimo zaawansowanych prac prowadzących do wdrożenia cyfrowego juana. Zainstalowano dotychczas ponad 3000 takich bankomatów.

Ponad 10 mln dolarów finansowania dla polskiej firmy kryptowalutowej

Ramp jest polską firmą założoną przez Szymona Sypniewicza i Przemysława Kowalczyka. Funkcjonuje ona w branży kryptowalutowej i obecnie przybliżyła się do dalszego rozwoju. Pozyskała bowiem 10,1 mln dolarów finansowania, a takie pieniądze wyłożyły na ten projekt m.in. fundusz NfX i Mozilla. Ramp zajmuje się projektowaniem narzędzi SDK pozwalających na zbudowanie aplikacji, które pozwalają wymieniać tradycyjne waluty fiat na kryptowaluty. Startup Ramp zgromadził dotychczas już ponad 200 różnych partnerów na całym świecie.

Jak nowe regulacje dotyczące kryptowalut wpłyną na rynek cyfrowych walut w Polsce?

Z dniem 31 października 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy w Polsce, w wyniku których działalność giełd i kantorów kryptowalutowych stanie się regulowana. Będzie to kolejnym krokiem do uregulowania tego rynku.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)