Polski fiskus pochyli się nad kryptowalutami

Data dodania: 3 listopada 2020 r. / Aktualizacja: 3 listopada 2020 r.
Polski fiskus chce dokładniej przyjrzeć się kryptowalutom. Polski fiskus chce dokładniej przyjrzeć się kryptowalutom.
Źródło: Sora Shimazaki / Pexels

Już nie raz urząd skarbowy w Polsce analizował kryptowaluty i możliwości ich opodatkowania. Z projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że Ministerstwo Finansów chce, by nie tylko urzędy celno-skarbowe, ale także skarbowe miały kompetencje do tego, by prosić banki o udostępnienie informacji dotyczących dochodów z kryptowalut.

Dziennik Gazeta Prawna, która dotarła do takich informacji, informował również, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) także szykuje się do pewnych zmian. Chce, by skarbówki na całym świecie miały możliwość gromadzenia informacji o transakcjach realizowanych na ich terenie przez giełdy kryptowalut. Później mogłyby się wymieniać takimi danymi z fiskusami z innych krajów.

Drugie najwyższe zamknięcie miesiąca w historii BTC

CryptoCompare informuje, że 1 listopada 2020 roku, czyli dokładnie dzień po 12. Rocznicy opublikowania „białej księgi” BTC, Bitcoin zdołał zamknąć miesiąc październik na poziomie aż 13 801 dolarów, co oznacza, że to drugie najlepsze, najwyższe zamknięcie w całej jego kilkunastoletniej historii.

12 rocznica publikacji manifestu Bitcoina

W ubiegłym tygodniu, dokładnie 31 października minęło 12 lat od chwili, gdy opublikowana została słynna już Biała Księga – White Paper Bitcoina. Satoshi Nakamoto tym samym wskazał, jak będzie funkcjonował sam Bitcoin. Twórca dystrybuował manifest BTC pierwotnie za pomocą listy mailingowej metzdowd.com. Życzenia wszystkiego najlepszego dla BTC płynęły z różnych stron świata.

Największy bank w Singapurze wchodzi w kryptowaluty

DBS to największy w Singapurze bank detaliczny i komercyjny. Cointelegraph informuje, że wprowadza on właśnie usługi handlu i przechowywania kryptowalut oraz tworzy platformę do prowadzenia oferty security tokenów. Wchodzi zatem w świat kryptowalut i zamierza zaoferować klientom serwis DBS Digitall Exchange. Będzie on obsługiwał pięć głównych cyfrowych walut, w tym Bitcoina, Ethereum, Ripple (XRP), Bitcoin Cash oraz Ethereum Classic. Giełda będzie obsługiwała także waluty fiducjarne (FIAT), czyli dolara amerykańskiego, dolara singapurskiego, dolara hongkońskiego i jena japońskiego.

Firma Avanti – drugi kryptowalutowy bank USA

Giełda Kraken jest pierwszym kryptowalutowym bankiem USA, a obecnie dołączyła do niej firma Avanti, która otrzymała licencję bankową od Wyoming State Banking Board. Avanti Financial Group założona została przez byłego dyrektora zarządzającego Morgan Stanley, Caitlin Long. Złożyła ona latem bieżącego roku wniosek o nadanie swojej firmie statusu banku.

Wrapped Bitcoin rośnie w siłę

WBTC, czyli Wrapped Bitcoina to najbardziej popularna, syntetyczna wersja tokena BTC, która przeznaczona jest do użycia sieci Ethereum. W ostatnim tygodniu WBTC osiągnął ATH pod względem kapitalizacji rynkowej i liczby tokenów. Kapitalizacja przekroczyła 1,58 mld dolarów. Obecnie, według informacji z oficjalnej strony internetowej WBTC,  istnieje 116 885 tokenów. Wyniki te plasują na szóstym miejscu WBTC w ekosystemie Ethereum pod względem kapitalizacji rynkowej.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 2)