Ostrzeżenie KNF przed ICOs

Data dodania: 28 listopada 2017 r. / Aktualizacja: 13 października 2021 r.
Ostrzeżenie przed ICOs Ostrzeżenie przed ICOs
Źródło: Pixabay

W komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego można przeczytać jasne ostrzeżenie przed posługiwaniem się kryptowalutami. Chodzi głównie o tzw. Initial Coin Offerings i Initial Token Offerings. KNF uznało, że dokonywanie inwestycji w tokeny, w ramach ICOs jest wysoce ryzykowne. Zakaz dla ICOs wydały już Chiny i Korea Południowa.

Warto podkreślić, że ICOs to nowy sposób pozyskiwania funduszy, który polega na oferowaniu tzw. tokenów lub monet, przypominających vouchery płatnicze.

8100 dolarów za bitcoina

W poniedziałek 20 listopada 2017 roku z samego rana bitcoin przebił kolejny rekordowy pułap cenowy. Osiągnął kurs 8100 dolarów amerykańskich, pomimo wcześniejszego, weekendowego spadku ceny BTC do 5,5 tys. dolarów. Ta najbardziej popularna na świecie kryptowaluta kontynuuje swój rajd cenowy.

Pierwszy europejski fundusz bitcoina

Francuska firma zarządzająca aktywami Tobam, informuje o swoich planach uruchomienia pierwszego europejskiego funduszu bitcoina. Z założenia ma to być nieregulowany, alternatywny fundusz dla inwestorów instytucjonalnych.  Został on już zaaprobowany przez francuskiego regulatora i był audytowany przez PricewaterhouseCoopers (PwC).

Jak rozliczyć handel bitcoinem z polskim fiskusem?

Handel bitcoinami i zyski z niego powinny podlegać opodatkowaniu w Polsce, jeśli to polski obywatel występuje w roli inwestora. W polskim prawie w ogóle nie ma mowy o krytowalutach i ich opodatkowaniu. Można przypuszczać, że przychody ze sprzedaży kryptowalut zalicza się do źródeł przychodów i rozlicza według skali podatkowej, czyli opodatkowując go stawką 18 lub 32 proc. podatku. W zależności łącznych zarobków inwestora.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!