Nie będzie cyfrowego złotego

Data dodania: 13 października 2020 r. / Aktualizacja: 13 października 2020 r.
Narodowy Bank Polski wciąż nie ma planów na wprowadzenie cyfrowej złotówki. Narodowy Bank Polski wciąż nie ma planów na wprowadzenie cyfrowej złotówki.
Źródło: Kaboompics .com / Pexels

Nic jak na razie nie zapowiada, by polski bank centralny (NBP) planował emisję cyfrowego złotego. Tymczasem szereg banków centralnych korzysta z takiej opcji. Europejski Bank Centralny po 2021 roku może wydać już cyfrowe euro, ponieważ cały czas prowadzi działania zmierzające ku temu. Tymczasem NBP na interpelację posła Lewicy Przemysława Koperskiego dotyczącą kryptowaluty w Polsce, odpowiada, że prowadzi jedynie monitoring prac analitycznych, badawczych i testów pilotażowych realizowanych przez inne banki centralne w zakresie emisji CBDC dla płatności detalicznych oraz wysokokwotowych. NBP nie ma jeszcze planów, ani nie podjął samodzielnych prac nad wprowadzeniem w Polsce CBDC.

Bitcoin po 11 000 USD

Jeszcze przed tygodniem nikt nie przypuszczał, że Bitcoin przebije granicę 11 000 USD. Tymczasem w sobotę, 10 października 2020 roku BTC zakończył na dobre konsolidację i przebił poziom 11 400 USD. Kilka dni wcześniej nie brakowało głosów o tym, że BTC zaliczy wkrótce spadek, ale byli i tacy, którzy wierzyli w duże wybicie cyfrowego złota. Ci ostatni mieli jak widać rację. W ciągu 24 godzin z piątku na sobotę w poprzednim tygodniu BTC zyskał aż 8 proc.

W parze ze wzrostami BTC idą też wzrosty kursów innych czołowych altcoinów. Ether kosztował 375 dolarów, a XRP 0,25 USD.

Emisja obligacji rządowych w Tajlandii w oparciu o Blockchain

Bank centralny Tajlandii – Bank of Thailand uruchomił pierwszą na świecie platformę emisji rządowych obligacji oszczędnościowych, które są oparte na Blockchainie. W planie jest emisja obligacji rządowych, które wykorzystywać będą technologię Blockchain firmy IBM. W ciągu dwóch tygodni od uruchomienia bank centralny sprzedał obligacje oszczędnościowe o wartości ponad 1,6 mld USD. Dzięki wykorzystaniu technologii Blockchaina możliwe było skrócenie czasu emisji obligacji z 15 do zaledwie 2 dni. Przy okazji udało się zminimalizować koszty operacyjne i ograniczyć zbędną walidację dokumentów związanych z emisją.

Square kupiło BTC o wartości aż 50 mln USD

Square to firma świadcząca usługi finansowe dla mniejszych przedsiębiorstw. Stoi ona za popularną aplikacją Cash App. W ostatnim tygodniu poinformowała ona, że kupiła 4709 BTC o wartości około 50 mln dolarów. Inwestycja w Bitcoin stanowi obecnie około 1 proc. wszystkich aktywów firmy. Tym samym stała się ona drugą zaraz po MicroStrategy publiczną firmą, która kupiła kryptowaluty. Dzięki zakupowi kryptowalut Square realizuje plan wzmacniania swojej pozycji ekonomicznej, ponieważ daje to jej możliwość uczestniczenia w globalnym systemie monetarnym.

Chińskie miasto chce rozdać 10 mln cyfrowych juanów

Shenzhen to miasto w Chinach, gdzie uruchomiony ma być program pilotażowy promujący cyfrowego juana wśród mieszkańców. We współpracy z krajowym bankiem cyfrowym miasto to chce dystrybuować 10 mln cyfrowych juanów wśród społeczności Shenzhen. Mają one wartość około 1,5 mln dolarów. Inicjatywa zostanie sfinansowana przez Shenzhen`s Luohu District. Szczęśliwi wybrańcy zostaną wyłonieni w loterii i już dziś mieszkańcy mogą wysyłać do niej swoją aplikację.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!