Kto korzysta na spadkach Bitcoina?

Data dodania: 17 maja 2022 r. / Aktualizacja: 17 maja 2022 r.
Zadowolona handlarka kryptowalutami Źródło: Matheus Bertelli / Pexels

Drugi tydzień maja 2022 roku nie jest najlepszy dla rynku kryptowalutowego. Zdecydowana większość kryptowalut traci na wartości. Najprawdopodobniej powodem całej sytuacji jest podjęta przez amerykański Bank Centralny interwencja rynkowa. Podwyższenie głównych stóp procentowych w USA spowodowało wstrząs na rynku walut wirtualnych. Do tego wszystkiego doszło zakłócenia związane z TerraUSD. 

Jednak nie wszyscy tracą na spadkowych notowaniach kryptowalutowych. Takie gwałtowne zmiany są okazją dla niektórych uczestników rynku poszukujących punktów, w którym mogliby wejść na rynek kryptowalutowy. 

Przykładem niech będzie Salvador. Prezes Nayib Bukele  zakomunikował, że kraj kupił 500 Bitcoinów,  w cenie nieco ponad 30 000 USD. 

Czy Bitcoin czeka wycena poniżej 20 000 USD?

Spektakularne spadki kursu Bitcoina trwają od ubiegłego tygodnia. 11 maja wieczorem najbardziej cenna kryptowaluta na świecie zanotowała nowe roczne minimum w okolicach 27 900 $. Analitycy mówią otwarcie o powrocie do wyceny poniżej 30 000 $. Na wycenę Bitcoina negatywnie oddziałują dane płynące z amerykańskiej gospodarki. FED kontynuuje podwyżkę  głównych stóp procentowych, więc akcje nadal spadają, a w tym samym czasie kryptowaluty tracą na wartości.

Istnieje silna korelacja pomiędzy Bitcoinem a akcjami, w szczególności tymi naturalnymi na NASDAQ.  Skoro one są wyceniane coraz niżej, to i cyfrowe złoto musi tanieć.

Potężne spadki na TerraUSD

Stablecoin TerraUSD (UST), projekt Terra razem ze swoją siostrzaną kryptowalutą LUNA  notują od początku ubiegłego tygodnia spadki.  Kryptowaluta Terra (LUNA)  straciła ponad 99% swojej wartości w ciągu zaledwie kilku dni. W wyniku nagłego spadku wartości stablecoinów UST i LUNA  straty musi liczyć wiele funduszy, w tym kryptowalutowy fundusz hedgingowy Arca.  Wbrew temu co obecnie dzieje się na rynku fundusz ten stoi na stanowisku, że wspomniane kryptowaluty w końcu utrzymają swoją pozycję. W ich obrębie pojawia się wiele atrakcyjnych możliwości zarobku.

Czy giełdy mają możliwość sprzedaży Bitcoinów swoich klientów?

Analityk kryptograficzny być może zszokował wielu inwestorów działających na rynku kryptowalut,  twierdzeniem o tym, że giełdy sprzedają Bitcoiny należące do swoich klientów. Tymczasem platforma handlu kryptograficznego bardzo szybko odpowiedziały na zarzut, jaki został im postawiony. Cointelegraph szybko wyjaśnił, że są to spekulacje. Nie zaprzecza jednak całkowicie, że taki proceder może dziać się na niektórych giełdach.

Osłabienie złotego po publikacji danych dotyczących inflacji CPI

Pomimo podejmowania przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowym Banku Polskim kolejnych kroków zmierzających do utrzymania wartości polskiej złotówki, poprzez podnoszenie głównych stóp procentowych, nasza waluta nadal traci. Polski złoty osłabił się w piątek 12 maja po publikacji wysokości inflacji CPI. Rano na koniec II tygodnia maja za dolara USD trzeba było zapłacić 4,5057 zł, natomiast za euro – 4,6788 zł.

Inflacja wspiera notowania dolara amerykańskiego

W przeciwieństwie do Polski i polskiego złotego, dolar amerykański pozytywnie przyjął informacje na temat wysokości inflacji w USA być może dlatego, że poziom dóbr i usług konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych spadł,  choć spadek był mniejszy niż oczekiwano. Rezerwa Federalna USA nadal utrzymuje kurs agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej. Wszystko to daje skutki w postaci rosnących notowań dolara na przykład na rynkach w Azji.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)