Krajowa ocena ryzyka kryptowalut

Data dodania: 23 lipca 2019 r. / Aktualizacja: 21 marca 2020 r.
Ryzyko Ryzyko
Źródło: Gladson Xavier / Pexels.com

17 lipca 2019 roku opublikowano w Polsce pierwszą krajową ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Ujęto w niej również kryptowaluty, które oceniono na 3.0, w czterostopniowej skali. Oznacza to, że twórcy oceny przypisali kryptowalutom jeden z najwyższych poziomów ryzyka.

Bitmarket.pl piramidą finansową?

Eksperci z Polski, m.in. prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin Filip Pawczyński, czy przedstawiciel fundacji Trading Jam Session Jakub Mościcki, wypowiedzieli się, że niewykluczone, że upadły Bitmarket.pl był piramidą finansową. Od pewnego momentu w przeszłości giełda Bitmarket działała podobnie do Amber Gold, czyli jako piramida finansowa. Jeśli okaże się to prawdą, zagrożone jest to sankcjami karnymi dla jej twórców.

Gdzie najtaniej kopie się kryptowaluty?

Kopanie, czy też mining kryptowalut pochłania ogromne nakłady energii, a co za tym idzie środków finansowych. Dlatego wszędzie tam na świecie, gdzie prąd jest względnie tani, kopanie kryptowalut będzie najkorzystniejsze finansowo. Według serwisu Powercompare.uk, wydobycie Bitcoinów jest najtańsze w kilku państwach:

  • Kuwejcie,
  • Wenezueli,
  • Birmie,
  • Bahrajnie,
  • w Chinach.

Geon - polska aplikacja turystyczna wykorzystująca kryptowaluty

Firma technologiczna Geon Network stworzyła aplikację mobilną, która pozwala użytkownikom dostawać nagrody za odwiedzanie określonych lokalizacji. Współpracuje z nią Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, która wykorzystała aplikację Geon do promocji atrakcji turystycznych w swoim regionie. Geon jest obecnie jedną z najnowocześniejszych globalnych platform dla marketingu turystycznego. Aplikacja korzysta z technologii Blockchain, rozszerzonej rzeczywistości oraz systemu geolokalizacji. Użytkownicy zbierają wirtualne punkty nawigacyjne - Geony, a w zamian otrzymują monety - Geoin Coins, które można wydać na nagrody w sklepie w aplikacji.

2 mln dotacji dla Billon

Polska firma działająca na rynku fintech i technologii Blockchain - Billon, otrzymała prawie 2 mln euro dofinansowania z programu Komisji Europejskiej SME Instrument, czyli z części programu ramowego Horyzont 2020. Dotacja przeznaczona jest na rozwój projektów związanych z technologią Blockchain, czyli siecią lub łańcuchem bloków.

Środki z UE zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na dokończenie rozwoju i wdrożenie rozwiązania zapisującego wrażliwe dokumenty w sieci Blockchain. To ogromna szansa dla polskiego projektu, który w porównaniu z innymi fintechami jest mały, ale za to stanie się zdolny do rywalizowania na rynku z dużymi, światowymi graczami. Pieniądze z dofinansowania, zdaniem prezesa Grupy Billon, pozwolą na wprowadzenie m.in. usług podpisu cyfrowego i elektronicznego doręczenia dokumentów. Umożliwi to też kolejne wdrożenia, nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej oraz w Azji Południowo-Wschodniej.

W Chinach Bitcoin jest własnością

Sąd w Chinach uznał, że Bitcoin (BTC) jest własnością, co powoduje wzmocnienie statusu kryptowalut w chińskim środowisku prawnym.  W ten sposób orzekł i formalnie opisał Bitcoina sąd internetowy w Hangzhou.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!