Czy wiadomo, kiedy Bitcoin osiągnie dno?

Data dodania: 8 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 8 lutego 2022 r.
Prognoza 100 tysięcy dolarów za Bitcoina na razie musi poczekać. dno-inwestycyjne-bitcoina
Źródło: Carlos Jamaica / Pexels

Ubiegłoroczne przewidywania o wycenie BTC na poziomie 100 000 zł okazały się być tylko nietrafioną prognozą. Pierwszy miesiąc 2022 roku okazał się nienajlepszy dla „cyfrowego złota”. Największa na świecie kryptowaluta notowana była w pierwszym tygodniu lutego bieżącego roku w okolicy 38 000 dolarów. To około 45 proc. mniej niż wyniósł listopadowy rekord – wówczas za 1 BTC płacono dokładnie 68 789 dolarów. Eksperci jednak ostrzegali przed hurra optymizmem inwestorów, ponieważ ruchy Bitcoina, podobnie jak całego kryptowalutowego rynku, są bardzo dynamiczne i jak się okazało, kompletnie nieprzewidywalne.

Bitcoin i jego wycena są ściśle powiązane z tym, co aktualnie dzieje się na rynkach akcji. Dlatego duże spadki na Wall Street powodują spadki w wycenie BTC. Analitycy wskazują, że „dno” wyceny może zostać ponownie osiągnięte, a nawet pogłębione, jeśli Bitcoin zacznie spadać poniżej 35 000 dolarów. Z kolei przebicie psychologicznej granicy 40 000 dolarów powinno pozwolić na rozpoczęcie trendu wzrostowego.

Pierwszy miesiąc 2022 nienajlepszy dla rynku kryptowalut

Początek 2022 roku okazał się być ciężkim doświadczeniem dla wszystkich kryptowalutowych inwestorów, a to za sprawą malejącej wyceny wielu walut cyfrowych. Glassnode analizuje, że styczeń tego roku przyniósł kryptowalutom największą wyprzedaż od czasu bessy z lat 2018-2020. Najwięcej strat ponieśli przy tym inwestorzy, którzy lokują swoje środki finansowe w kryptowaluty krótkoterminowo.

Analitycy Glassnode uważają, że na rynku Bitcoina panuje bessa. Cena BTC zanurkowała w styczniu o niemal 20 proc., sięgając na koniec miesiąca poziomu 37 000 dolarów, co i tak było lepszym wynikiem niż minimum w okolicach 33 tys. dolarów. Od grudnia 2021 roku do końca stycznia 2022 roku BTC straciło około 10 000 dolarów.

Styczeń okazał się być też nienajlepszym czasem dla wyceny pozostałych kryptowalut. Kurs Ethereum spadł wówczas o ponad 30 proc. Na dzień 1 lutego 2022 roku za 1 ETH trzeba było zapłacić 2731 USD.

Niemal 400 tys. ETH spalonych w styczniu 2022 roku

Podczas każdej transakcji dzięki EIP-1559 spalana jest opłata bazowa, co wpływa na zmniejszenie podaży ETH w obiegu. Liczba ETH spalonych w styczniu w sieci Ethereum przekroczyła 391 790 monet. Bez przerwy od czasu hard fork London, który miał miejsce 5 sierpnia 2021 roku, dzienny wskaźnik spalania ETH rośnie.  Licząc od sierpnia sieć Ethereum spaliła 1,756 mln ETH o łącznej wartości przekraczającej 4,8 mld dolarów.

Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której przekroczony zostanie wymiar emisji netto przez wolumen spalania, co spowoduje nadanie kryptowalucie deflacyjnego charakteru. Wpłynie to najprawdopodobniej pozytywnie na cenę ETH.

Tokeny metaverse rosną, przy rekordowych spadkach Meta Platforms Inc

Pomimo notowanych dużych spadków Meta Platforms, o około 26 proc. 3 lutego 2022 roku, rosną tokeny związane z metaverse – Decentraland i Sandbox.

Kurs MANA, czyli tokenu platformy Decentraland wzrósł o ponad 20 proc. w ciągu ostatnich 7 dni. Wcześniejszy dołek wyniósł 2,19 USD, a obecnie kurs MANA dotarł do granicy 2,60 dolarów. Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że Decentraland opublikowało ostatni swój Manifest na 2022 rok.

Z kolei token Investing.com The Sandbox Index zyskiwał 10 proc. w ciągu tygodnia. Jego poziom wsparcia znajduje się na wysokości ponad 4 dolary.

Umocnienie złotego w wyniku komunikatu prezesa NBP

2 lutego 2022 roku obserwowaliśmy rosnący kurs złotego na rynku walutowym, zwłaszcza wobec dolara amerykańskiego. Spowodowane było to najprawdopodobniej wypowiedzią prezesa NBP. Powiedział on w rozmowie z agencją Bloomberg, że wzrost wartości złotego szedłby w przyszłości w parze z zacieśnianiem polityki monetarnej w Polsce. Przypomniał też, że panuje reżim płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji, w szczególności gdy jest to uzasadnione przez warunki rynkowe.

Kurs EUR/PLN 2 lutego 2022 roku spadł o 0,39 proc. i wynosił 4,5467 zł, zaś kurs USD/PLN spadł o 0,78 proc. i wynosił 4,0188 zł.

Euro w górę względem funta brytyjskiego

Europejski Bank Centralny realizuje w ramach Pandemic Emergency Purchase Programme (w skrócie PEPP) skup aktywów. Prezes banku centralnego UE zapowiedziała ograniczenie takich akcji wraz z końcem I kwartału 2022 roku. Obecnie są one dokonywane w wolniejszym tempie, a prezes EBC powiedziała, że wygaszone zostaną na koniec marca. Po jej wypowiedzi kurs euro zaczął rosnąć względem kursu funta brytyjskiego. 3 lutego kurs EUR/GBP umacniał się o 0,66 proc., pomimo podwyższenia przez Bank Anglii stóp procentowych – z 0,25 proc. do 0,5 proc.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)