Ethereum – co niesie ze sobą hard fork London

Data dodania: 6 września 2021 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
ETH Ethereum Ethereum ma szansę na pierwsze miejsce w kapitalizacji kryptowalut.
Źródło: Jievani / Pexels

5 lipca 2021 roku nastąpiła aktualizacja Ethereum za pomocą protokołu nazywanego umownie “London”. Dzięki temu został wprowadzony nowy model naliczania prowizji transakcyjnych w sieci altcoina i platformy stworzonej dla scentralizowanych aplikacji. Wszystko to ma mieć wpływ na wyższą cenę rynkową Ethereum. Ta część prac nad Ethereum 2.0 ma doprowadzić do migracji blockchaina a algorytmu PoW (proof-of-work) do PoS (proof-of-stake). Hard fork, który został więc wydobyty, miał miejsce w bloku 12 965 000.

Co oznacza EPI 1559?

Oznaczenie EPI 1559  określane jest, jako „Fee market change for ETH 1.0 Chain”. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi więc o zmiany w modelu dystrybucji i ustalenia prowizji transakcyjnych w Ethereum. Chodzi tu głównie o zmniejszenie opłat prowizyjnych poprzez to, iż użytkownicy będą wysyłać opłaty za gaz bezpośrednio do sieci, a nie do górników. Właśnie dzięki temu, nastąpi obniżenie cen prowizyjnych, a górnicy będą otrzymywać ewentualny napiwek. Opłata za gaz nazwana jest besefee i będzie ona spalana na zasadzie ustalenia algorytmów i zależna od przeciążenia sieci. Jeżeli więc w jednym z bloków, więcej transakcji będzie czekało na uwzględnienie, wówczas wysokość opłat będzie wyższa w porównaniu z blokami, w których jest mniej oczekujących transakcji.

Nie da się ukryć, że EPI 1559 jest jedną z najważniejszych zmian zachodzących w Ethereum. Ma na celu poprawienie doświadczenia użytkowników na bardziej pozytywne, ponieważ pozwala w łatwiejszy sposób szacować opłaty, a także pokazuje, jak Ethereum reaguje na gwałtowne wykorzystanie jej sieci. To wszystko może sprawić, że użytkownicy przestaną przepłacać za transakcje, ponieważ będą w stanie lepiej oszacować opłaty. Ceny gazu pomiędzy blokami również zostaną unormowane przez wzgląd na zmienne rozmiary bloków. 

EPI 1559 nie ma również wpływu na limit podaży w Ethereum i nie sprawia, że ETH stanie się deflacyjną kryptowalutą.

Dodatkowe zmiany wraz z nadejściem Hard Fork

Wraz z Hard Forkiem nadeszły również inne zmiany, takie jak:

  • dzięki EPI 3198 zostaną rozszerzone usprawnienia UX na smart kontrakty dla EPI 1559,
  • EIP-3529 ma na celu ustabilizowanie sytuacji w sieci, poprzez usunięcie z niej refundacji,
  • zadaniem EIP-3541 jest zapewnienie miejsca w sieci na nowe inteligentne kontrakty,
  • “bombą trudności” do 2021 roku ma zająć się EPI 3554, której zadaniem jest jej opóźnienie, aby do tego momentu, górnicy nie mieli większych trudności z rozwiązywaniem problemów kryptograficznych i zarabianiem ETH.  
Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 1)