Jak czytać kursy walut?

Jak czytać kursy walut?Jak czytać kursy walut?

Rynek walutowy nie jest dla nas całkowicie obcym. Wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje, spłacamy ratę kredytu w obcej walucie, robimy zakupy przez internet w sklepach znajdujących się poza granicami naszego kraju — słowem, bardziej lub mniej świadomie poruszamy się po rynku walutowym. Okazjonalna wymiana może okazać się jednak trochę bardziej skomplikowaną, niż możemy przypuszczać. Niektóre osoby rezygnują z kantorów internetowych, które są uważane za najlepsze miejsca wymiany walut właśnie dlatego, że nie znają prawidłowej nomenklatury dotyczącej transakcji przewalutowania. Postaramy się w bardzo prosty i przejrzysty sposób wyjaśnić, na co zwracać uwagę i jak odczytywać kursy walut, by móc z pełną swobodą dokonywać korzystnych dla portfela transakcji.

Kupno, czyli sprzedaż

W polskich tabelach podających kursy walut znajdziemy oznaczenia walut, które nas interesują np. EUR/PL, a także kupno oraz sprzedaż. O ile oznaczenia walutowe nie są problematyczne, o tyle dalsza nomenklatura rzeczywiście może być mało czytelna.

Mylące, określane bezosobowo „kupno”, „sprzedaż” często jest odczytywane jako: kupno to cena, za jaką Kowalski może nabyć walutę i odwrotnie, sprzedaż to za ile może ją sprzedać. Niestety to błąd. W anglojęzycznych tabelach znajdziemy „we buy” oraz „we sell” czyli my kupujemy i my sprzedajemy. Innymi słowy, kantor podaje, za jaką cenę kupuje i sprzedaje poszczególne waluty.

W polskiej tabeli kupno mówi nam, za jaką cenę kantor kupi od nas walutę, a „sprzedaż” za jaką cenę my możemy ją sprzedać do kantoru. Przypuśćmy, że chcemy sprzedać 100 euro w kantorze, interesuje nas, za jaką cenę kantor od nas je kupi, a więc patrzymy na rubrykę oznaczoną nazwą „kupno”; z kolei, jeśli jedziemy na wakacje i zamierzamy kupić 100 euro musimy dowiedzieć się, w jakiej cenie kantor nam je sprzeda — czyli patrzymy na „sprzedaż”. Prostym ułatwieniem jest także porównanie tych dwóch cen. Cena wyższa jest zawsze tą, jaką będziemy musieli zapłacić za walutę, a niższa to ta, jaką otrzymamy, jeśli kantor kupi ją od nas.

Nie bój się pytać!

Kantory internetowe są perfekcyjnie działające instytucje, w których możemy liczyć na pewną pomoc i przeprowadzenie przez ewentualne trudności. Nie warto porzucać lepszego rozwiązania dla droższego i absolutnie nieopłacalnego dla naszej kieszeni tylko dlatego, że jakaś kwestia pozostaje dla nas niejasna. Fachowa pomoc ekspertów sprawi, że to, co było niejasne stanie się jak najbardziej oczywiste, a w naszej kieszeni pozostanie o wiele więcej pieniędzy, które musielibyśmy pozostawić w banku lub kantorze stacjonarnym.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BitBayGiełda Bitcoin »Sprawdź nowe kryptowaluty!